Ohrožení a obrana svobody projevu

Dějiny se doslovně neopakují, ale vrací se určité situace, byť s novými hráči a v jiných kulisách. Platí Heraklitovo: „Nevstoupíš dvakrát do stejné řeky.“, ale i Santayanovo: „Kdo se nepoučil z historie, je odsouzen prožít ji znovu.“.

Zdeněk Koudelka
Zdeněk Koudelka

Svoboda projevu byla v různých etapách dějin popírána a v jiných časech se ji dařilo. V Čechách, na Moravě a ve Slezsku jsme nyní v době, kdy je svoboda projevu potlačována, pokud to srovnáme se svobodnými 90. lety 20. století. Ještě ji sice máme, ale je okrajována držiteli moci.

Proto Společnost pro obranu svobody projevu zaslala v Den lidských práv 10. 12. 2023 otevřený dopis předsedovi vlády Petru Fialovi. ( https://www.sosp.cz/otevreny-dopis-premierovi/ ). V dopise jsou kritizovány především snahy ministra vnitra Víta Rakušana o omezování svobody slova, přičemž jsou uvedeny mimo jiné příklady:

  • metodika krizového informačního týmu zmiňující „anonymizovaný monitoring nálad ve státní a veřejné správě“, „včasnou identifikaci osob“ s cílem „pojmenovat a zostudit“,
  • vyšetřování občanů za pouhé názory na zahraniční politiku, které se neshodují s těmi vládními (např. případ kriminalizace učitelky za její výklad),
  • označování pouhých předpovědí, odlišných výkladů a jiných názorů za dezinformace,
  • podpora organizací, které rozdělují společnost falešným obviňováním oponentů (např. vládní web BranmeCesko.cz),
  • snaha ovládnout mediální rady a úkolovat veřejnoprávní média „bojem s dezinformacemi“, který je zneužíván k omezování svobody slova,
  • kampaň vybízející občany k udávání za “nebezpečné” chování na sítích a spuštění vládního webu NENALETET.cz připomínajícího propagandu 80. let 20. století.

Děkuji Společnosti pro obranu projevu za možnost dopis také podepsat. Neočekávám, že dopis předsedovi vlády něco změní. Stejně jako adresování Charty 77 tehdejšímu Federálnímu shromáždění a jiným představitelům režimu nemohlo změnit totalitu v demokratický právní řád. Zaslání dopisu Petru Fialovy nepovede k tomu, že vláda, která se vydala cestou omezování svobody projevu, najednou změní svou politiku. Skutečnými adresáty není premiér vlády omezující svobodu projevu, ale lidé této země.

Bez podpory lidí demokracie nemůže fungovat, ani nelze udržet stávající rozsah práv člověka, včetně jeho práva na svobodu projevu. Držitelé moci inklinují k tomu, že chtějí, aby si občané mysleli, či alespoň říkali to, co se moci líbí. Aby nebyly jiné, než vládní názory na veřejné dění. Dopis ve skutečnosti apeluje na veřejnost, aby se svobody projevu nevzdávala. Možná se mnohým zda, že to pro ně není důležité. Ale vláda, která chce zavést autoritativní režim a popřít i jiná práva člověka, nejprve postihuje svobodu projevu. Protože když zavře hubu reptalům, tím snáze zruší jiná práva za uniformního přitakávání vládě poplatných medií.

Nadějí pro svobodu je obrovské zlevnění šíření informací díky internetu, čímž vzniklo množství nezávislých médií a klesl vliv tradičních pražských redakcí hlavního proudu. Proto nepřekvapí útok na šíření nevládních informací ze strany vlády Petra Fialy a Vojenského zpravodajství, které iniciovaly vypnutí vládě nepohodlných webů v únoru 2022. Vypnutí vládě nepohodlných webů byl zásah porušující ústavní zákaz cenzury. Navíc šlo o zásah vojenské složky do vnitřních poměrů ve státě, když vojsko je primárné určeno k obraně země proti vnějšímu nepříteli, ne k omezování svobod a práv občanů. Jde o nebezpečný zásah ozbrojené složky do politického života ve státě, který nepřekvapí v jižní Americe, ale ve střední Evropě není zvyklostí.

Vláda do boje proti svobodě projevu zapojila i státní zastupitelství a policejní aparát. Některé akty našich represivních orgánů byly jak ze Švejka. Tam patří především případ, kdy policie v roce 2022 prověřovala, zda sýr na chlebíčcích srovnaný do písmene Z není podporou Ruska v rusko-ukrajinské válce. Vedle toho Nejvyšší státní zastupitelství přispěchalo s voláním po postihu protivládních názorů a omezením svobody slova v souvislosti s rusko-ukrajinskou válkou, což vyvrcholilo v trestním stíhání učitelky základní školy Martiny Bednářové. V poslední době je Nejvyšší státní zastupitelství aktivní při postihu hesel na demonstracích. Naše státní zastupitelství chrání vládní narativ o různých zahraničněpolitických tématech i za cenu trestněprávního omezení svobody slova a vytváření novodobých politických vězňů. Pokud je totiž někdo trestán za projev souvisící s politikou, je politickým vězněm, i když vláda bude tvrdit, že u nás političtí vězni nejsou. Bude to stejná lež jako Husáka. Pak je pochopitelné, že vláda Petra Fialy zrušila usnesení, že se hlásí k odkazu Charty 77. Odstranila tak aspoň jednu lež. K Chartě 77 se v oblasti svobody projevu skutečně nehlásí.

Je správné kritizovat i pokusy o postihování vládě nepohodlných názorů vyhazováním z práce. Příkladem je pokus o vyhození prof. Petra Druláka z jeho zaměstnání na Ústavu mezinárodních vztahů, jenž je v resortu Ministerstva zahraničních věcí, což jako protiprávní zrušil pražský obvodní soud. Rovněž sem řadím snahu o odvolání děkana Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické Miroslava Ševčíka. Takto hodnotím i to, že jsem byl z iniciativy ředitele sekce Ministerstva vnitra Davida Slámy (dříve poslanecký kandidát za TOP 09) vyřazen z týmu řešícího pro ministerstvo otázku organizace veřejné správy v metropolitních regionech v rámci projektu Technologické agentury.

Vláda Petra Fialy vědomě okrajuje svobodu slova, přičemž k tomu zneužila Vojenské zpravodajství a používá pracovněprávní postih vůči názorovým oponentům, který byl užíván totalitním režimem před listopadem 1989. Je na nás občanech, zda si to necháme líbit.

4.5 18 hlasy
Hodnocení článku
11 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Ludvik
Ludvik
před 4 měsíci
Naposledy upraveno před 4 měsíci uživatelem Ludvik
adam
adam
před 4 měsíci

Demokracie je v této zemi samozřejmě silně ohrožena. Intenzitu tohoto ohrožení dokládá nejen politika současné vlády, ale též jevy, které ilustruje níže popsaný případ.

Bývalý velvyslanec Drulák vyděsil rodiče studentů, škola přednášku zrušila – Echo24.cz

Karel2002
Karel2002
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  adam

Drulák umí pěkně děsit. Však ho kvůli tomu vyhodili z práce.

Mira
Mira
před 4 měsíci

Dopis má cenu. ” Je lepší zapálit svíčku, než proklínat tmu”- Konfucius 551- 479 př.n.l.

Naposledy upraveno před 4 měsíci uživatelem Mira
Karel2002
Karel2002
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  Mira

To ano, ale my zapalujeme svíčku snad každý den a pořád je tma.

cablik
cablik
před 4 měsíci

KDO JE TO URSULA VON DER LEYENOVÁ, JAK SE DOSTALA K MOCI A KOMU SLOUŽÍ?
https://pravyprostor.net/?p=169937

TAK EU UŽ ZCELA OFICIÁLNĚ PODPORUJE TERORISMUS. NEVĚŘÍTE?
https://pravyprostor.net/?p=169927

cablik
cablik
před 4 měsíci

Bohužel demokracie tu nikdy nebyla jsou tu zájmy liberálně zelených nacistů které nemůže normální člověk přijat. Lžou až se hory zelenají a proto potřebují cenzuru.

oldo
oldo
před 4 měsíci

Nemohu souhlasit.Dle mého končí svoboda už v okamžiku,kdy člověk MUSÍ přemýšlet jestli něco řekne,napíše.A je to tak správně,nemůžeme kdekomu třeba sprostě nadávat.Kontrolujeme se stále,kdo to nedělá je buď blb nebo psychopat. V oblasti politiky obecně tady žádná svoboda nebyla nikdy,masmédia,okolí každého,zaměstnavatel,skupina vždy zavrhovala člověka,který například chválil socializmus,komunisty,celou dobu i Rusy a podobně. Dnes je… Číst vice »

spartak
spartak
před 4 měsíci

Ale ,ale. Pan se probudil až když Duče usedl na stolici. ?V devadesátkách byla nějaká vseobecná svoboda? Spíš jednostranný úprk za zlodějinou k rozkradení všeho.Komunistům se nedal žádný prostor k tomu ,aby mohli protestovat ,jen se pěkně rozjela zbabělá politika lhaní na které má podíl i Zeman.

mikkesh
mikkesh
před 4 měsíci

A proto Vás pane docente prosím, shromažďujte tyto excesy a doufejme, že se v normální době podaří tyto hochštaplery, postavit před soud. Tito primitivové bez svědomí, elementární slušnosti a empatie, si ani neuvědomují kolika lidem zkazili život. Před soud, už jenom proto, aby kdokoliv přijde po nich, věděl jak se má chovat jako člověk… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 4 měsíci

Hezký dopis, ale bohužel nic nezmění. Troje poslední volby vyhrály současné pravicové vládní strany (parlamentní díky pomoci Rychetského a Filipa zřejmě porušením ústavy, senátní a pak naprosto nepochopitelně i prezidentské). Občané ČR tedy většinově podporují terorizovaní a kriminalizování svých spoluobčanů kvůli odlišným politickým názorům. S tím souvisí i udavačství, které tady existovalo v tak hojné míře naposledy… Číst vice »