Navalnyj naposled posloužil

Vladimír Putin v rozhovoru s Tuckerem Carlsonem v souvislosti s teroristickým útokem na plynovod Nord Stream II řekl důležitou větu, nad níž je třeba se vážně zamyslet, píše Jan Schneider v komentáři pro Prvnizpravy.cz.

Jan Schneider
Jan Schneider

„V propagandistické válce je velmi obtížné porazit Spojené státy, protože Spojené státy ovládají všechna světová média a velmi mnoho evropských médií. Konečnými vlastníky největších evropských médií jsou americké nadace. Copak to nevíte? Takže je možné se do této práce zapojit, ale je to, jak se říká, dražší. Můžeme jen odhalit naše informační zdroje, ale nedosáhneme výsledků. Celému světu je jasné, co se stalo, a dokonce o tom mluví přímo američtí analytici. Je to pravda.“
 
Jaký je modus operandi Spojenými státy vedené propagandistické části „hybridní války“?

Předně je to vymyšlení nového názvu (hybridní válka) pro prastarou válečnou taktiku, o níž prokazatelně píše Sun-c‘ již v 6.století ante. Pak je nutno z jejího vedení osočit protivníka při jakékoliv příležitosti, okamžitě, aniž se cokoliv vyšetří! Poté to osočení neustále po goebbelsovsku opakovat, i když se třeba později šetřením prokáže něco jiného, anebo když stopy zločinu směřují spíše ke zloději, který pořvává „chyťte zloděje“!
 
Příklady?

  • V roce 2008 proběhl gruzínsko-ruský konflikt, a NATO dokonce ještě v nedávné době z jeho vyprovokování osočilo Rusko, přestože vyšetřovací komise EU již v roce 2009 vydala zprávu, že konflikt začala Gruzie. Eurokomisařka Věra Jourová pro boj proti desinformacím to bezpochyby ví, ale nedělá nic. A kdo mlčí, souhlasí, a v případě trestného činu se stává spolupachatelem.
  • V únoru 2014 vznikl ozbrojený konflikt na Majdanu, ale pučistická vláda, která poté ovládla Ukrajinu, dodnes nevyšetřila, kdo vraždil. Vládě přitom ve vyšetřování nic nebrání. Po celou dobu je však z masakru obviňován svržený „proruský“ prezident Janukovyč.
  • V květnu 2014 bylo v hrůzné tragédii v Oděse upáleno téměř 50 lidí. Pučistická vláda, která ovládla Ukrajinu, dodnes nevyšetřila, kdo masakr způsobil. Vládě přitom ve vyšetřování nic nebrání – snad kromě vědomí, že by musela pálit do vlastních řad.
  • V červenci 2014 bylo nad Ukrajinou sestřeleno malajsijské dopravní letadlo MH17. Z tragédie bylo okamžitě osočeno Rusko. Takzvaná vyšetřovací komise, složená z nizozemských, belgických, australských, ukrajinských – nikoliv však ruských! – „expertů“ došla k závěru, že Rusko je za tragédii odpovědné. Okresní soud v Haagu za to odsoudil dva Rusy. Pak však přišlo rozhodnutí Nejvyššího soudu OSN (Mezinárodního soudního dvora,  IJC) z 31. ledna 2024, kterým soud odmítl ukrajinský návrh rozhodnout o údajné ruské roli při sestřelení MH17 a odmítl ukrajinskou žádost o odškodnění od Ruska.
  • V březnu 2018 byl v anglickém Salisbury otráven Sergej Skripal a jeho dcera Julie. Z útoku bylo velmi pohotově osočeno Rusko, nicméně vyšetřování nic neprokázalo, kromě hory pochybností, mnoha děr a dokonce nesmyslů v líčení události. Skripal, přestože přežil, od té doby nikdy v médiích nevystoupil, aby podal svědectví, což je dosti pozoruhodné, spíše však výmluvné.

A nyní Alexej Navalnyj. Za jeho smrt byl okamžitě – což je při vedení hybridní války přímo principem – osočen Putin. Žádné vyšetřování dosud neproběhlo, ale utrápený americký prezident už dštil oheň a síru na ruskou adresu, začal Navalným a pokračoval poněkud komicky údajným ruským potenciálem umístit do vesmíru zbraně, které by mohly likvidovat americké satelity, a přestože prý žádné nebezpečí Spojeným státům nehrozí (to kvůli zdůraznění, jak to má vláda pevně v rukou), přece jenom Spojeným státům nebezpečí hrozí (to kvůli ochotě přisypat ze státního rozpočtu do žlabu vojenskoprůmyslového komplexu). Každopádně si prý Rusové zaslouží potrestat.
 
Navalného smrt vyvolala na Ukrajině rozporuplné reakce

O smrti amerického reportéra Gonzala Liry v ukrajinském vězení se však tento zapomětlivý stařík nějak zmínit – zapomněl??

Alexej Navalnyj byl údajně největším a nejnebezpečnějším kritikem Putina, ačkoliv – a píšou to dokonce i <aktualne.cz>! – vystupoval velmi ostře proti migračnímu přílivu do Ruska, souhlasil s ruským postupem proti Gruzii, souhlasil s připojením Krymu k Rusku, neviděl rozdílu mezi Rusy a Ukrajinci (což je decentně naznačené zpochybnění ukrajinské svébytnosti) a až do února 2022 Západ odrazoval od vyzbrojování Ukrajiny (tedy od zvyšování tlaku na Rusko). Zdá se být jisté, že ještě mnoho z Navalného názorů neznáme, protože se nedaly propagandisticky využít proti Putinovi, jako třeba Navalného nesouhlas s ruskou vojenskou akcí proti Ukrajině v únoru 2022.

Navalnyj zřejmě tušil, že se svými zčásti protiputinovskými názory by mohl posloužit jako údajná oběť hrůzné Putinovy vlády. Zřejmě cosi tušil, či byl dobře informován – proto v době, kdy byl zastřelen opozičník Boris Němcov, Navalnyj úmyslně porušil pravidla domácího vězení a nechal se policejně zajistit: svěřil svou bezpečnost do rukou ruské policie a přežil. Němcov nikoliv. Po nesmyslném osočení Ruska z otravy novičokem v letadle (ze všech pasažérů byl otráven sám) byl léčen v Německu, avšak proti všemu očekávání se vrátil do Ruska, zřejmě proto, aby neskončil jako Skripal (který se chtěl také vrátit do Ruska). Opět lze dovodit, že v Rusku se cítil bezpečněji. Byl internován, ale naživu.

Lze spekulovat, zda zemřel bez cizího zavinění, anebo zda mu někdo „pomohl“. V tomto bodě je důležité zopakovat to, co propaganda bude nyní usilovně zamlčovat – vlastní Navalného výrok, že Putin si jeho smrt nepřeje, protože by mu v ničem nepomohla. Skutečně Putinovi nepomůže, protože bude v rámci čím dál hysteričtější hybridní války zneužívána proti němu.

A to i když nebylo nic vyšetřeno a v civilizovaném světě platí presumpce neviny. To ale mluvíme o civilizovaném světě, nikoliv o Spojených státech, kde Navalného smrt dozajista ovlivní debatu o vojenské pomoci Ukrajině, což je již aktuálně podporováno hromadným hýkáním na mnichovské bezpečnostní konferenci, jejíž účastníci by však měli jako experti být zdrženliví, a ne se chovat jako stádo, do něhož vstoupili zlí duchové, a ono se rozběhlo skočit do moře, jak se píše ve starých knihách.
 
I když vlastně – nebyl by to tak špatný nápad!

**

Jan Schneider, První Zprávy

*

Redakce Nové Republiky děkuje všem dárcům, kteří nám zaslali na účet zapsaného spolku Nová Republika peněžní dary.

2300 736 297 / 2010

Velmi si vaší pomoci vážíme. Zaslané prostředky slouží k realizaci našich seminářů a panelových diskuzí, k jejich audiovizuálnímu záznamu, tvorbě podcastů a zveřejnění a k rozšíření činnosti a působení spolku Nová Republika.

*

4.2 40 hlasy
Hodnocení článku
27 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
kutnohorsky
kutnohorsky
před 3 měsíci

Lipavský: Za smrt Navalného může samozřejmě Putin! No jak, jinak! Jiné vyjádření bych od toho tvora ani nečekal…

Primak
Primak
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Dle RT: “Český FM Jan Lipavsky následoval příklad [těch druhých expertů] a obvinil Rusko z toho, že je „krutým státem, který zabíjí lidi, kteří sní o krásné a lepší budoucnosti“.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

To pokrytectvi,ktere v soucasne dobe vsude vladne je nestesti..Lidem,kterym jsou ukradeni vlastni duchodci ( tedy rodice a prarodice) tezko uverim,ze je zajimaji lide,kteri s nimi nemaji naprosto zadny vztah..Ja to reknu klidne na rovinu..Navalneho v podstate neznam.Nikdy pro nas nic neudelal…Jestli udelal neco pro Rusy,mohou ho nejak ocenit..I kdyz v podstate o tom dost pochybuji..Podle toho,co… Číst vice »

vachav
vachav
před 3 měsíci

Tato šaškárna se dá reálně vysvětlit dvěma slovy: “Qui bono?”

Hokarc
Hokarc
před 3 měsíci

Pokud nás zajímá skutečnost a přitom sledujeme hlavní sdělovací prostředky, musíme všechny tyto informace prohnat, ve své hlavě, přes ,,překladač”. Bohužel, ne každý to dokáže.

mikkesh
mikkesh
před 3 měsíci

Podle našich nových západních hodnot, si měl president Putin s osmdesáti procentní podporou hýčkat svého nejnebezpečnějšího rivala, který se v dobách největší slávy pleskal na dvou procentech. Nestaral se o něj a teď možná nastoupí jiný sekáč se čtyřmi procenty. Jestli tedy Džamila nenechá pana Putina už asi popáté umřít.

Prodost
Prodost
před 3 měsíci

Tak, jak je uvedeno. Media vlastní (dosaďte si sami, jen poznámka: Rotschild koupil Reutera už v roce 1870) A pro jejich zaměstnance platí v plném rozsahu 4. priorita řízení – priorita ekonomická, v každém takovém případě platí Čechům velmi dobře známé “koho chleba jíš, toho píseň zpívej”. A teď si představte (pokračování 4. priority) mají náročné manželky,… Číst vice »

Naposledy upraveno před 3 měsíci uživatelem Prodost
oldo
oldo
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  Prodost

Nejsou ty “priority”něco jako pohlaví?Ještě,že jich není také šedesát.

Anonym
Anonym
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  Prodost

No, musíme si přiznat, ze vydělávat si v potu tváře na obživu není fakt nijak velká sranda. Kazdý den v pozoru na place, kde nás dořvává séf s nižším IQ, za pár korun, mraky let, než přijde hubený a z dnešní doby je jasné, že NEZASLOUŽENÝ důchod. Málo komu dá Bůh (příroda?) talent, který v době,… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 3 měsíci

Které pak náměstí v Praze bude po hrdinovi pojmenováno? Navrhoval bych asi Míru….

Prodost
Prodost
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

To se původně jmenovalo Purkyňovo. Ano, jistě J.E. Purkyně byl ve srovnání s čerstvým neboštíkem “rozhodně bezvýznamná nula”. A opovažte se nesouhlasit!

kutnohorsky
kutnohorsky
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  Prodost

Trpím s ostatními soukmenovci, jako když Severokorejcům umřel nějaký ten Kim! Takové neštěstí…

cablik
cablik
před 3 měsíci

Tak to se budete divit USA k tomu přistupují opatrně ale jejich slouhové řvou jak protržená přehrada. Ostatně sám nemohl v Rusku nic změnit ale jeho názory proti Putinovi západ bral.

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 3 měsíci

Jeste bych pridala nas velmi trapny prispevek..Vrbetice..Nastoupeni “Muzi v cernem” mne do dnes desi…Jak se muze nekdo dobrovolne ucastnit takove trapnosti?

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Ricin byl take dobry..ale to jsme se alespon pobavili

orinoko
orinoko
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Soudruh Babak… už se hlásil u Vrbicek. Takové morální hovado,

skeptik
skeptik
před 3 měsíci

Bulvár rozjel očekávané orgie nad smrtí Navalného, aniž by se vědělo proč umřel.
Je třeba proti Putinovi a Rusku zneužít každou příležitost k šíření nenávisti, lží a propagandy.
Fašistický KoZa se neštítí ničeho.

Primak
Primak
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  skeptik

Navalnyj zemřel ve čtvrtek a v pátek jeho vdova mluvila na Sicherheitskonferenci v Mnichově.

orinoko
orinoko
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  skeptik

Je pro to vystizny termín – hnojomety. Konečně se zase mohly projevit v plné kráse.

jara
jara
před 3 měsíci

Že by sakrální oběť ? Jako Kuciak ?

Plebej
Plebej
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  jara

Oběť z tohoto Navalného programově dělá protiruská propaganda.
Údajně však zemřel náhle, diagnóza – (mikro)trombóza.
Což je ovšem i zde poslední dobou (post-vakcinační) příliš častý úkaz. Za tím bych ovšem Putinovy “pracky” rozhodně nehledal.

Anonym
Anonym
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  Plebej

Putin je taky očkovaný. Sputnikem. Zveřejnil to náhodou zrovna v době mé přítomnosti v Moskvě. Sputnik je klasická vakcína proti Sars, kterou měli Rusové vyvinutou dva roky před Covidem. Takže ji jenom rozšířili. Proto s tím byli první hotovi.

jbskalensky
jbskalensky
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  Anonym

Hmm, pokud je to pravda, že to věděli nejméně dva roky, spíš více, dopředu, pak to něco ukazuje. A taky proč se Sputnik nesměl dovážet do EU. Já bych asi do toho Covid netahal, pokud Navalnyj náhodou zemřel v souvislosti s očkováním (čím a jakým), tak to stejně nikdo nepřizná. Nikdy.

oldo
oldo
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  jbskalensky

Kdo a co věděl dva roky?Anonym psal,že na Sars,ne na kovid.

Anonym
Anonym
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  oldo

Ta vakcina pak byla kombinací. Rozšířili ji ještě o covid. Nemálo západních cizinců si v té době zajelo do Ruska dát se očkovat. Vyžadovalo to celkovou prohlídku, odběr krve, ukázali vám ampuli s šarží léku a dodali potvrzení tohoto a pak zaplatit to všechno samozřejmě. Dělala to soukromá klinika, která na to dostala licenci. Domorodci… Číst vice »

kolokol
kolokol
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  jara

Sakrální oběť v nejpříhodnějším okamžiku. Ve dnech, kdy rozhovor s Putinem a samotný Putin dobývají svět. Nejdříve (ve středu) spuštěná hysterie o akutní kosmické hrozbě ze strany Ruska a následně smrt pozapomenutého opozičního politika, který rázem “ožil” v nejmocnějšího Putinova oponenta. Dva momenty mě na tom nejvíce udivují. Tím prvním je neuvěřitelně primitivní (až stupidní) schéma… Číst vice »

jara
jara
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  kolokol

Velice dobře řečeno a napsáno.A to jen dokazuje Putinova slova v rozhovoru s TC. Západ a zejména západní Evropa jednat nechtějí. Má to analogii s událostmí jara a léta 1939, kdy Britové a Francouzi jednali se Stalinem o uzavření jakéhosi paktu, který by odradil Hitlera od další expanze. Jenání protahovali, doslova sabotovali a v duchu prosili Hitlera, aby už tu… Číst vice »