Stopy peněz okolo “čistého” premiéra

„Stopy peněz nelžou, proto je sledujeme.“ Tohle je heslo jedné investigativní party novinářů z Nizozemska a Belgie. Říkají si „Follow the money,“ neboli „Sleduj peníze“ a dokonale popsali, jak Fialův známý protáčel peníze mezi Prahou a Bruselem. Potom se ukázalo, že peníze odešly z Bruselu do Česka a skončily v „Institutu Petra Fialy.“

Okolo pana premiéra Fialy to zapáchá korupcí, fuj!

Náš pan premiér si z nich zaplatil kampaň. Pamatujete si ještě ty jeho billboardy? „Děláme, co je třeba.“ Takže se dobře usaďte, Vážení přátelé. Představím Vám, co vypátrali novináři u nás i v zahraničí, ale co doteď nikdo nesložil do celkového obrazu. Uvidíte, jak se „Čistý“ pan Fiala už roky pohybuje mezi hříšnými lidmi města pražského. Možná se Vám při čtení vybaví popěvek od Věry Nerušilové: Šáhla jsem mu na zoubek, polekal se, holoubek. „Ty máš ňáký černý, divný voči!“ Třese se mi žaloudek

Tyto informace přinesl nizozemský novinář sídlící v Bruselu Jesse Pinster. Všiml si, že neznámému bruselskému think-tanku New Direction přišly v jediný den tři stejné částky od tří různých společností z České republiky. Když se podíváte do obchodního rejstříku, zjistíte, že za všemi těmito společnostmi stojí jistý Kamil Bahbouh. Tento člověk podle Pinstera použil celkem šest firem, aby obešel limit na dary pro politické instituce, který jasně stanovila Evropská unie.

Opravdu zajímavá osobnost, pan Bahbouh. Udělal si jméno tak, že dodával obrazy politickým prominentům v devadesátých letech. Přitom čelil obviněním, že desítky uměleckých děl ukradl, píše Jesse Pinster. A teď se podržte. Jeden z těch, kteří Bahbouha z krádeží obvinili, měl být v roce 2012 zavražděn. Jenže místo něj Bahbouhův bodyguard popravil jiného člověka, otce dvou malých dětí. Bahbouh se od akce distancoval, bodyguard dostal 16 let natvrdo. Napsaly

@SeznamZpravy
letos 7. února.

Jedeme dál. Firmy spojené s Bahbouhem prý vysály stovky milionů z tajných služeb na projektu kybernetické ochrany, píše iRozhlas. V čem Bahbouh uviděl příležitost, to rozjel. Umění, software, recyklace. Prostě cokoli, co se hodí, když chcete dělat kšefty se státem. Podívejte se do rejstříku, kde všude dělal Bahbouh jednatele, prezidenta nebo člena správní rady, a vyjedou na Vás desítky položek. Šest z těchto společností roky posílalo peníze neznámému think-tanku v Bruselu napojenému na
@ODScz
a jejich evropskou konzervativní frakci, takže se dal obejít limit 18 tisíc euro ročně, píše novinář Jesse Pinster. A teď přichází na scénu
@P_Fiala

Pan Čistý mezi hříšnými lidmi města pražského. Dává téměř milion ze svých rodinných úspor do Podnikatelské družstevní záložny, kde podle jeho vlastních slov dělal Bahbouh manažera. Prý mu to poradil jeho dobrý přítel Miloš Růžička, zakladatel agentury Bison & Rose. Dejte si ji do obchodního rejstříku a zjistíte, že i tam působil Bahbouh.

Pan Fiala vystřídal různá vysvětlení, proč to udělal. Prý chtěl „rozložit rizika“ uložením peněz v různých institucích. Fakt gól dát peníze tam, kde padají pokuty od České národní banky za porušování pravidel proti praní špinavých peněz a kde se popravuje.

Taky si představte, že Fiala poslal do kampeličky přesně 950 tisíc korun. Kdyby poslal ještě o 50 tisíc víc, měl by nárok na úroky a mohl něco vydělat. Jenže on to neudělal. Jakou to má logiku? Kdo chce odpověď, ať se řídí legendární větou „Sleduj peníze.“ Jsem přesvědčená, že pan Fiala si za svůj necelý milion koupil vstupenku. A bojím se, že to byla vstupenka do pekla.

Novinář Jesse Pinster odhalil, že firmy, kde figuruje Kamil Bahbouh, od roku 2017 poslaly bruselskému New Direction 208 tisíc euro, tedy 5,2 milionu. A z tohoto New Direction od roku 2018 začaly chodit peníze do Fialova institutu Pravý břeh. Celkem 280 tisíc euro, tedy 7,1 milionu korun, píší Seznam Zprávy.

Petr Fiala si za část peněz zaplatil kampaň Restart Česka, která běžela loni na podzim. Zástupci institutu tvrdili, že kampaň stála stovky tisíc korun, ale lidem z oboru bylo jasné, že to je směšné lhaní. Nakonec se ukázalo, že to byly skoro 2 miliony. I politologové kroutili hlavami, jak malá neziskovka utáhne takový náklad a že by to měl premiér vysvětlit, píší 
@parlamentky_cz

My jsme pana Fialu vyzvali usnesením, které jsem přečetla v Poslanecké sněmovně, aby přiznal barvu. Už desátý den mlčí. Tak dobře, pane Fialo. Budeme to rozplétat i bez vás. Uvidíme, komu dřív prasknou nervy. 

**

Alena Schillerová (Hnutí ANO) – @alenaschillerov, 17.2.2024 na síti “X”(dříve facebook), redakčně upraveno v detailech

3.6 18 hlasy
Hodnocení článku
6 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem

To je vzdycky tak..Vuci ruznym ” moralnim majakum” jsem uz predbezne opatrna…Neverim jim

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 1 měsícem

Pan Čistý už se říkalo Nečasovi, a byl to triumvirát: Nečas – Kalousek – John, za jejich vlády se braly na České exportní bance úplatky, chtěl jste státní exportní úvěr pro rizikový projekt v zahraničí? Vysol prachy na Českou exportní banku, oni už je přidělí do těch správných stranických pokladen. Podle Babiše… Číst vice »

Praded
Praded
před 1 měsícem

Bahbouh? Ten určitě také patří k těm vyvoleným, co se z jejich dobroty dějí už tisíce let samé radostné události po celém světě. Takže z toho mráčku určitě pršet nebude.

Hokarc
Hokarc
před 1 měsícem

Jednou tento zrádce a hrobař národa, potáhne tam, kam patří. V každém slova smyslu, po něm zbydou pouze ruiny. Ale, co si na něm vezmeme.

cablik
cablik
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Hokarc

Bylo by pěkné kdyby se to konečně otočilo a jeho prachy špinavé a ostatních podobných by byli použity na obnovu republiky. Jen ať po tom jdou a konečně vypadne z vlády.

skeptik
skeptik
před 1 měsícem

A tak si tady v tom smrdutém zatuchlém rybníčku žijem… no když někomu stačí tak málo, že mainstream někomu udělá pozitivní reklamu… na co používat vlastní hlavu, že.