Strašidlo Vidlákismu

Blokáda Paříže, traktory v Berlíně, blokáda hranic s Ukrajinou v Polsku… a další a další. Přidávají se Španělé a Italové. Každý má v požadavcích jiné vlákno, ale všichni dohromady cítí, že budou brzy udušeni bruselskými nařízeními…

Daniel Sterzik-Vidlák
Daniel Sterzik-Vidlák

Evropou obchází strašidlo. Strašidlo Vidlákismu. Ne, nebudu pokračovat v parafrázování, ale je to docela přesné. Všechny vlády se spojily proti Vidlákům, protože evropští Vidláci během několika týdnů zjistili, že jsou moc. Že stačí pár traktorů a všechna ta globální výměna zboží stojí v dlouhých dálničních kolonách. Zjistili, že z nich jde hrůza. Zjistili, že policejní síly se připravovaly na úplně jiný druh protestů. Zjistili, že uniformovaný zátaras odtlačí jakoby nic. Zjistili, že jich je fakt hodně a jeden traktor vydá za sto demonstrantů a hlavně zjistili, že je všude po celé Evropě štve ten stejný grýndýl.

Každý své požadavky vyjadřuje trochu jinak. Jedni mluví o snížení daní na naftu. Další o zemědělských dotacích. Jiní chtějí méně byrokracie, protože dnešní zemědělec už sedí víc u stolu než u volantu. Další sem nechtějí pustit levnou ukrajinskou produkci, která nesplňuje evropské standardy. Jinde nadávají na nekalou konkurenci argentinského hovězího, které se nakupuje nikoliv po vagonech, ale po celých lodích. Něco na ten fejsbůk napsat musíte, aby bylo vidět, za co protestujete.

Ale ve skutečnosti všichni protestují proti grýndýlovým opatřením. Ty jim ničí jejich živobytí. Opatření vytvářená od stolu bez jakýchkoliv odborných znalostí a předpokladů. Byrokratická mašinérie v Bruseli, která jen háže klacky pod nohy. Hloupí, ale za to arogantní ministři. Všeobecná buzerace a na ní navázané vyplácení dotací a kompenzací. Všichni jsou jednou nohou v kriminále, všichni mohou díky jedné kontrole přijít o peníze.

A výhled? Bude hůř. Valí se další opatření, další omezení, další požadavky…. Loď jihoamerického masa se zkontroluje tak, že přijde celník, otevře jednu bedýnku a napíše do protokolu, že smyslovými vjemy je vše v pořádku… Ale když porazíte krávu tady, to uvidíte, co všechno po vás bude veterina požadovat. Z Ukrajiny přijde pšenice plná pesticidů a tady se prostě rozmíchá s jinou, aby koncentrace vyšly… a když se to nezjistí, tak se to ani nemíchá a nadělá se z toho rovnou mouka…

Jak to řekl Václav Klaus? Gullivera drží na zemi stovky malých vláken. Každé je samo o sobě slabé, ale dohromady udrží i obra. Každý vidí nějaké jiné vlákno, které považuje za stěžejní, ale všichni v celé Evropě jsou poutáni úplně stejně, nikdo se tomu nevyhnul. Postupně je poutali, krok za krokem, salámek za salámkem, jedno lejstro, druhé lejstro, jedno omezení, druhé omezení, jedna kontrola, druhá kontrola… vše v zájmu nejvyšších evropských hodnot. Neprotestuj občane, copak chceš shořet? Klimatická změna, vole!

Mocní se smějí, že Vidláci nedokáží zformulovat společné požadavky, ale ono ani nejde vyjmenovat všechna ta vlákna, která je poutají. V tom je ďábelství dnešní doby. Není nikdo, kdo by za to mohl, není nikdo, koho by bylo možné zastřelit a tím by se vše změnilo, každé vlákno je samo o sobě skutečně tenké a vlastně nehraje roli. Až dohromady dusí a dusí. V této zemi je platných přes milion zákonů. To za celý život nepřečte ani právník. Na západ od nás je to ještě horší. Nelze bojovat proti jednotlivostem, protože i když jedno vlákno přetrhnete, jiná tři se právě schvalují a připoutají vás zase někde jinde.

Výsledkem je blokáda Paříže, traktory v Berlíně, blokáda hranic s Ukrajinou v Polsku… a další a další. Přidávají se Španělé a Italové. Každý má v požadavcích jiné vlákno, ale všichni dohromady cítí, že budou brzy udušeni bruselskými nařízeními… pokud se nevzbouří a nepostaví se tomu. Dlouho se přízpůsobovali, dlouho se to nezdálo nijak hrozné, obzvlášť, když se tomu říkalo pokrok. Až teď, když skončily levné ruské energie, najednou se ukazuje, že to nebyl náš pokrok. Najednou jsou Vidláci na silnicích…

To už vypadá skoro jako revoluce, že?

Strašidlo Vidlákismu se pohybuje napříč Evropou, je cítit hnojem i naftou. Kdyby mi to někdo věštil před rokem, poslal bych ho za Chocholouškem.

Myslím, že Olaf Scholz už Fialovi nebere telefon. Nemá na něj čas. Macron vymýšlí, jak se v Bruseli zbavit Leyenové. Evropa není schopná dodat Ukrajině dost granátů. Biden zase nebere telefon Scholzovi. Američané mají také dost problémů. Černochová podepsala kontrakt na stíhačky bez svého amerického protějšku. Ani on už nemá čas. Naše vláda vyřadila z tendru na Dukovany americký Westinghouse… mohou si to dovolit, protože je uplatili stíhačkami?

Na východě sice probíhá cvičení NATO, ale zázemí této slavné armády se rozkládá před očima.

Jen televize ještě drží basu s grýndýlem. Ale myslím, že už se jen čeká, až první šéfredaktor ztratí nervy. Tlak se stupňuje, napětí stoupá, dřív nebo později někdo nervy ztratí. Vždycky to tak je. Nakonec vše odpálí vlastně malá a sama o sobě zcela neškodná rozbuška.

Vidláci vyrazili uvolnit vlákna, která je poutají. Buď to dokáží a nebo je grýndýl postupně znehybní a pak udusí. Gulliver se nakonec také vzepjal a zpřetrhal svá pouta. Pokud se to podaří zemědělcům, podaří se to i všem ostatním.

Buďme připraveni, letošní rok bude klíčový.

**

Daniel Sterzik – Vidlák, Litterate

3.7 18 hlasy
Hodnocení článku
2 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 3 měsíci

Tak je to správné zemědělci musí vyhrát a celý vylhaný zelený blábol zrušit jsem též Vidlák též budu zase na Jaře sázet globalisté si mohou žrát červy a umělé maso sami.

mikkesh
mikkesh
před 3 měsíci

Jen pár oprav. Pšenice z Ukrajiny není Ukrajinská. Kdyby byla, nebijí se za ni kolaboranti z EU, proti vlastním lidem, jako lvi. No a pak by nastal stejný scénář jako při otevření Československého trhu. Coca-cola, nákup čtvrt litru za Kč 3,20 a ty naše sodovkárny po skokovém zdražení vstupů – limonáda v ošklivé třetinkové lahvi za 2,50.… Číst vice »