Válečný štváč, bývalý ukrajinský velvyslanec Melnyk, nyní mluví o míru

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

První zprávy

Neobvyklé tóny: Bývalý ukrajinský velvyslanec v Německu Andrij Melnyk při návštěvě Berlína řekl, že by se mělo jednat s Ruskem. Po tom tedy od prvního dne volá zahraničněpolitický mluvčí poslaneckého klubu AfD Petr Bystroň.
Bývalý velvyslanec Ukrajiny v Německu Andrij Melnyk, známý především nejhoršími válečnými štvanicemi a urážkami německých politiků, chce najednou místo konečného vítězství mírová jednání. Ale to byla linie AfD v Bundestagu hned od začátku, kterou napsali experti na zahraniční politiku Petr Bystroň a Alexander Gauland.

Melnyk jako ukrajinský velvyslanec rozproudil veřejný diskurs v Německu. Vyzval k dodávkám zbraní a bezpodmínečné podpoře Ukrajině. Veřejně kritizoval lidi, kteří mu odporovali. V bezpečí před ním nebyl ani kancléř, kterého urazil jako „uražené jelito“. Nyní Melnyk při své návštěvě Berlína mluví ve na zcela novém tónu: Mělo by se vést jednání, dokonce ani rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem nejsou nemyslitelné.

Zahraničněpolitický mluvčí AfD Petr Bystroň od prvního dne volá po návratu k jednacímu stolu – a byl za to Melnykem opakovaně veřejně napadán. Melnyk dokonce v tweetu popsal Bystrona jako „blázna“. Nyní se vše děje přesně tak, jak AfD od začátku konfliktu požadovala. Mírové iniciativy AfD byly zjevně opakem „šílenosti“ – realita tlačí konfliktní strany zpět k jednacímu stolu.

Kdyby byla jediná opoziční strana v německém Bundestagu před lety vyslyšena a vydala se touto cestou místo neustálého dodávání dalších zbraní, dalo by se předejít bezpočtu mrtvých. Četné návrhy frakce AfD, která vznikla pod Bystroňovým vedením jako mluvčí zahraniční politiky, volaly po vyjednaném míru. Současná německá vláda „semaforů“ takové návrhy vždy odmítala.

Změna kurzu, kterou nyní Melnyk odhalil, představuje obrat o 180 stupňů: „Ukrajinští spojenci by se museli mnohem více zapojit do řešení konfliktu, „nejen vojensky, ale i diplomaticky,“ řekl Melnyk pro televizi n-tv. Podle jeho názoru „v obou dimenzích stále existuje velká potřeba akce,“ vysvětluje. Při tomto požadavku Melnyk zapomněl zmínit, že osobně torpédoval taková diplomatická řešení, kdekoli to bylo možné.

 

 

Agresivní politika selhala

Podle Melnyka jsou „přímé rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou“ prozatím vyloučeny, ale také uznává potřebu jednání. Co si Melnyk představuje: „Strategická diplomatická iniciativa“, která zahrnuje „USA, Německo, Velkou Británii, ale i Čínu. Nyní jsou zapotřebí „nové, skutečné impulsy pro diplomacii“.

Přehodnocení bývalého válečného štváče je výrazem zoufalství s ohledem na vojensky bezvýchodnou situaci. Skutečnost, že Melnyk kromě dalších dodávek zbraní a sankcí ze Západu nyní také volá po „rozhovorech“, ukazuje velkolepé selhání předchozího agresivního a nekompromisního přístupu Ukrajiny vyjít z konfliktu jako vítěz. Rozhovor by mohl „udělat zázraky“, vysvětluje nyní Melnyk smířlivě, dokonce mluví o „mírové iniciativě“, kterou Zelenskij „vnesl do hry“. Nedávno se dokonce přimlouval setkání mezi německým kancléřem a Putinem: „Proč by se pan Scholz neměl setkat s Putinem?”

Melnykovu prezentaci o ochotě Ruska vyjednávat je třeba vnímat kriticky: „Nevíme, zda má Rusko zájem o rozhovory,” tvrdí Melnyk. Dobře ví, že to není pravda a že to byla vláda v Kyjevě, která zatím taková jednání kategoricky vylučovala, i proto, že si byli všichni až příliš jistí podporou Západu a nechtěli Moskvě dělat žádné ústupky. Toto překrucování faktů zjevně slouží k tomu, aby lidé zapomněli na odmítání veškeré diplomacie – zejména u německé veřejnosti

(rp,prvnizpravy.cz,pinews,na fotografii je Andrij Melnyk a Petr Bystroň)

3.4 8 hlasy
Hodnocení článku
9 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
cablik
cablik
před 3 měsíci

Vrabel ke svému dopisu Putinovi: Jednání naší vlády neodráží vůli českého lidu
https://42tcen.com/entry/vrabel-ke-svemu-dopisu-putinovi-jednani-nasi-vlady-neodrazi-vuli-ceskeho-lidu

oldo
oldo
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Vrábel vůbec netuší,co si myslí lidé.Lidé v naprosté většině papouškují to,co slyší v televizi,minimum v Blesku a podobné tištěné žumpě.Teď jsem byl pro uhlí za které dám dva důchody a ztopím jen šedesát q a důchodce mi vykládá,jak se máme všichni teď dobře.Zabil bych ho.A to já si nestěžuji,dnes už nic moc nepotřebuji.Dcera ale sama se… Číst vice »

oldo
oldo
před 3 měsíci

“dalo předejít statisícům mrtvých” Naivní autor se domnívá,že Němce nebo Američany zajímají mrtví Slované!V žádněm případě,považují je za podřadný póvl,je jim úplně jedno,kolik se jich vybije navzájem. Já nechápu o čem by se měly ty “mírové”rozhovory vést bez vítězství jedné strany,teď už je pozdě.Nechápu,jak by mohli Rusové věřit jedinému slovu nebo… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 3 měsíci

Melnyk byl i jeden z vůdců UPA. Ve Volyňské oblasti je to docela časté příjmení. Já bych ty mírové řeči nebral moc vážně. Něco jako nordická lest. Merkelová s Hollandeem přece také podepsali mírovou dohodu, kterou schválila Rada bezpečnosti OSN, ale pak Merkelová s Hollandeem prohlásili, že to nemysleli vážně.

jbskalensky
jbskalensky
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Jo, tak nějak to bude, napadlo mě něco obdobného. Získat čas na další podraz. Protože přímo už to opravdu nepůjde.

mikkesh
mikkesh
před 3 měsíci

Ale né. Tenhle zoufalec není štváč. Je to jen poskok a slouha, který bude mluvit podle toho jaké dostane noty. A jeho urážky? Je to snaživej chlapec. Ve škole byl poslušný, bonzoval a dobře se učil. Plácá se ve stejném hnoji jako náš Péťa.

cablik
cablik
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  mikkesh

To se vám povedlo to je jak ta písnička od Daniela Landy debílek je jasné kdo rozhoduje co se u bandery bude dít takže dostal notičky.

shoty
shoty
před 3 měsíci

Rusi už dávno povedali, že vyjednávať má zmysel len s Američanmi. Nie s ich podržtaškami.
A s magormi z Kyjeva už vôbec nie. Keď človek vidí tváre tých mladíkov ako Zelenský, Arestovič, Budanov, čo poslali na smrť státisíce spoluobčanov, zmocňuje sa ho beznádej z budúcnosti.

Naposledy upraveno před 3 měsíci uživatelem shoty
mikkesh
mikkesh
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  shoty

Ano jmenovaní infantilní poskoci jsou zodpovědní. Ale ti za nimi, jako třeba kosmopolitní klan Kaganů, to budou ti zodpovědnější. Turčinov, Viktorka Nuland, oba alias Kagan, se sešli na kus řeči. Jsem zvědav co z toho vyleze.