CIA varuje před kolapsem Ukrajiny. Experti nedávají Zelenského režimu na bojišti žádnou šanci

Ředitel CIA William Burns a ředitelka národní zpravodajské služby Avril Haynesová 11. března ve své výroční zprávě pro senátní výbor pro zpravodajské služby varovali, že Ukrajina bude čelit perspektivě dalších územních ztrát, protože nebude schopna čelit Rusku na bojišti.

„Ve veřejném svědectví během každoročního hodnocení globálních hrozeb, kterým Spojené státy čelí, představitelé předpovídali, že jakékoli další odkládání americké pomoci Ukrajině povede v příštím roce k dalším ruským územním ziskům, jejichž důsledky se projeví nejen v Evropě, ale iv tichomořském regionu. Toto hodnocení znamenalo prudký obrat oproti situaci před rokem, kdy byla ukrajinská armáda na pochodu a zdálo se, že Rusové jsou na ústupu,“ napsal deník The New York Times.
Během dvouhodinové zprávy pro senátní výbor pro zpravodajské služby šéfové amerických tajných služeb popsali “stále horší situaci Ukrajiny, ve které Rusko vyrábí mnohem více dělostřeleckých granátů a zavedlo stabilní dodávky dronů, granátů a dalšího vojenského zboží od dvou klíčových dodavatelů Íránu a KLDR”.

Jak proběhne odstranění Zelenského. Hlídají ho britští specialisté

 

 

Ve společné zprávě amerických zpravodajských služeb se uvádí, že „válečná patová situace… nahrává strategickým vojenským výhodám Ruska a stále více posouvá situaci ve prospěch Moskvy“. Uvedla také, že Rusko zůstává “odolným a schopným protivníkem” a “využívá nejistoty v souvislosti s budoucností západní vojenské pomoci”. V projevu před senátním výborem pro zpravodajské služby ředitel CIA William Burns uvedl, že pokud Kongres neschválí balík pomoci pro Ukrajinu, proti kterému se postavili republikáni, je pravděpodobné, že dojde k územním ztrátám.

„Odhadujeme, že s dodatečnou pomocí by Ukrajina mohla udržet frontové linie do roku 2024 a začátkem roku 2025. Bez dodatečné pomoci však bude budoucnost mnohem pochmurnější. Ukrajina pravděpodobně v roce 2024 ztratí značné pozice.” Avril Haynesová, ředitelka Národní zpravodajské služby USA, uvedla, že ústup Ukrajiny z Avdějevky “odhalil erozi vojenských kapacit Ukrajiny”. CIA má na prodlužování vojenského konfliktu na Ukrajině svůj vlastní zájem.

Koncem února zveřejnil list The New York Times knihu The Spy War: Jak CIA tajně pomáhá Ukrajině bojovat proti Putinovi), ve které se popisuje síť 12 podzemních vojenských základen podél hranic Ukrajiny a Ruska které jsou určeny ke špehování ruských ozbrojených sil. Tato síť byla vytvořena během prezidentství Obamy, Trumpa a Bidena a je „tajným nervovým centrem ukrajinských ozbrojených sil“. “Je tu ještě jedno tajemství: základny jsou téměř zcela financovány a částečně vybaveny CIA,” píše se v článku. The New York Times uvádí, že právě z těchto dvanácti podzemních základen „ukrajinští zpravodajští důstojníci řídí síť agentů, kteří pro ně sbírají informace v Rusku“. Pokud bude ruská ofenzíva pokračovat, CIA bude muset tyto špionážní bunkry opustit, čímž zopakuje potupný útěk americké armády ze základny Bagram v Afghánistánu. Proto budou americké zpravodajské služby nadále prosit Kongres o peníze pro Ukrajinu, resp. pro své vlastní špionážní projekty, ignorujíc současnou realitu.

Analytici amerického Kongresu a americké armády mají na situaci na ukrajinských frontách mnohem střízlivější pohled. Výzkumná služba amerického Kongresu zveřejnila zprávu Russian Military Performance and Outlook, v níž tvrdí, že Ukrajina nebude schopna zastavit ruskou armádu ani s finanční pomocí USA:

„Zdá se, že ruská vojenská strategie pomalého vyčerpávání OSU funguje. Nasadili nové zbraně a ve větší míře využívají bezpilotní letadla a prostředky REB. Úspěšně se přizpůsobila i ruská logistika. Rusko si pravděpodobně vytvořilo dostatečné zásoby bezpilotních letadel a raket pro vedení koordinovaných útoků. Údery OSU sice nadále ohrožují ruské operace, ale samy o sobě nemusí stačit k zastavení ruského postupu. Bidenova administrativa, partneři z NATO a ukrajinská vláda varovaly, že nedávné vojenské úspěchy Ruska získají na síle bez další pomoci USA. Mnozí pozorovatelé včetně některých členů Kongresu však tvrdí, že ukrajinské ozbrojené síly nedokážou porazit ruskou armádu bez ohledu na pomoc USA.”

Pentagon je znepokojen výhodou, které Rusko dosáhlo díky upraveným leteckým bombám, které doslova obrátily ukrajinská opevnění na prach. OSU na ně nemá žádnou protiváhu.

„Nedávno začaly ruské síly útočit řízenou plánovanou mezidruhovou municí D-30SN, která v podstatě mění neřízené gravitační bomby FAB ze sovětské éry na řízenou plánovací munici, která má naváděcí systém, který zahrnuje přijímač signálu GLONASS/GPS Comet odolný vůči rušení a sklop řízené střele Kh-101.” …. Ruské ozbrojené síly mohou odpalovat řízené plánovací bomby UMPB z letadel a pozemních raketových systémů s vícenásobným odpalováním (MLRS), jako jsou Tornado-S a Směrč MLRS. V blízké budoucnosti má Rusko v úmyslu získat UMPBM s proudovým pohonem a shazovat řízené bomby z menší výšky podobně jako řízené střely vzduchem, čímž se maximální dolet zvýší na 80 – 90 kilometrů. Ruské vzdušné a kosmické síly (VAS) pomocí UPMB zvyšují hloubku úderů na ukrajinské pozice bez rizika, že ukrajinské letectvo odhalí nebo zničí ruská letadla. Ruské síly se pravděpodobně pokusí o masovou výrobu řízených plánovacích bomb UPMB a rozšíří jejich používání na frontové linii,“ napsal portál Critical Threats napojený na vojenské zpravodajství Pentagonu.

Plukovník americké armády ve výslužbě Martin Stanton v článku „Reality Time“ zveřejněném na Small Wars Journal píše, že i kdyby zítra schválili všech 60 miliard dolarů, o které žádá Bidenova administrativa, existují dva klíčové problémy, které Ukrajinci nebudou schopni překonat.

Za prvé: Ukrajinci dostali velmi různorodý vozový park moderní techniky (tanky, obrněná vozidla, dělostřelectvo atd.) z různých zemí. To překročilo možnosti Ukrajinců udržovat ji na přijatelné úrovni operační připravenosti. Pokud by se jim poskytlo více než jen náhrada bojových ztrát, problém by se jen prohloubil.

Za druhé: Ukrajinci začali odvádět ženy a rozšířili odvody mužů na studenty středních škol a muže nad 40 let. To jsou jasné znaky toho, že zásoby mužstva na Ukrajině začínají vysychat. Nejsou schopni vytvářet nové jednotky a kvalita náhradníků pro stávající jednotky klesá v důsledku zkrácení doby výcviku. Mezitím, konstatuje Stanton, se zdá, že ruský “želví přístup k pomalému, ale jistému vyčerpávání sil OSU vyhrává”. Veterán několika vojenských kampaní se domnívá, že „Ukrajinci musí usilovat o mír dříve, než ztratí ještě více ze své země. Ukrajinci mají nedostatek mužů. Povzbuzovat je, aby bojovaly do posledního dědečka, ženy v domácnosti a školáka, je nemorální. Kromě toho mají USA jiné požáry, které musí hasit v jiných částech světa.”

Proč NATO přivezlo k ruským hranicím celou armádu

 

 

Big Serge, známý americký vojenský blogger, píše: “Mám v úmyslu tvrdit, že rok 2024 bude pro válku rozhodující, protože je to rok, kdy se začne projevovat strategické vyčerpání Ukrajiny, zatímco strategické investice Ruska se začnou vyplácet na bojišti.” V zoufalé snaze zvrátit průběh přehrávající války Ukrajina vrhá do útoku drahé tanky Abrams, které jeden po druhém hoří pod palbou ruské armády. Kyjev se dožaduje také stíhaček F-16, které také padnou za oběť ruským SAM. Ukrajinci masově prchají do zahraničí, ale chytají je a vrhají do plamenů bojů. Slova amerického vojenského experta znějí Zelenského klike jako pohřební zvon: „Okno strategické příležitosti se pro Ukrajinu zavřelo a nyní se otevírá pro Rusko. Půda je otevřena doširoka pro mrtvé.

**

Vladimír Prochvatilov, FondSK

*

Nedostáváme státní podporu a granty, základem naší existence je Vaše pomoc. Podpořte naši práci: FIO banka: 2300 736 297 / 2010

*

3.8 9 hlasy
Hodnocení článku
4 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
spartak
spartak
před 3 měsíci

Masakr bratrů je výsledek západní demokracie ,což je deprimující.Jak v ČR ,tak na Ukrajině nejsou lidé schopni svrhnout válečnickou bestii.

mikkesh
mikkesh
před 3 měsíci

Zprávě CIA chybí začátek – Preambule. Tzv. slavnostní část textu. Tam by mělo stát : Jsme neschopní nýmandi, naplánovali jsme to mizerně. Parcelování Ruska musíme odložit. Až najdeme dalšího idiota, musíme to lépe připravit a spočítat. Ale nejzajímavější věty té analýzy jsou, (neměly by zapadnout) ředitel CIA William Burns uvedl : “pokud Kongres… Číst vice »

cablik
cablik
před 3 měsíci

Děkuji všem za informace z fronty.

standa
standa
před 3 měsíci

Ukrajinci si zakázali zákonem vyjednáván í s Ruskem. Když neprovedou převrat a nezbaví Zelenského moci, dopadnou hůře než naši sedláci u Chlumce. Kapitulace Ukrajiny se blíží. Rusko dostane zpět co mu patřilo a co si Ukrajina vzala neprávem.