Putin nejprve ukolébal a přelstil západní generály. A potom tvrdě udeřil! Mistrovská válečná strategie generála Gerasimova opět slavila úspěch!

Bobmbardovací úder na Ukrajinu a něco pro slovenské sestry a bratry: Durindova a Korčokova podpora válečných akcí včetně bombardování Jugoslávie před 25 let.

Michael Svatoš
Michael Svatoš
Pokračování Analýzy Putinova Afrického tažení bude zítra, toto bylo aktuální, děkuji na pochopení. Michal.

Teroristický útok v Moskvě mediálně přehlušil nejnovější ruské válečné úspěchy. Putin přitom v průběhu minulého víkendu zasadil Ukrajině smrtelné údery, a vyděšení kyjevští pohlaváři už začali tento týden výt na poplach, že pokud NATO rychle nepomůže, přijde rychlý konec ukrajinské schopnosti vyrábět elektřinu, a bez ní se válka s Putinem vést nedá.

Ruské raketové údery minulý týden vyřadily na celé měsíce z provozu ukrajinské elektrárny. Společnost DTEK, která na Ukrajině vyrábí 30% vší elektřiny ztratila těmito útoky polovinu svých výrobních kapacit, a její vedení včera oznámilo, že napravit škody se nepodaří celé měsíce, nebo i déle. Celé oblasti Oděsy, Charkova a dalších regionů jsou už úplně bez elektřiny. Putinův, velmi dobře připravený úder, trefil minulý týden i státní elektrickou společnost Ukrajiny Ukrhydroenergo a její ředitel Ihor Syrota přiznal, že některé jeho elektrárny jsou vyřazeny z provozu na celé roky, a bez mnohamiliardových investic a finančních injekcí ze Západu je už nepůjde opravit. Škody jsou vážné. Jeden ze dvou bloků největší ukrajinské Záporožské vodní elektrárny je nyní v kritickém stavu pohřben pod hromadami betonu, a nikdo ani netuší, v jakém stavu jsou jeho pohřbené turbíny” (viz uvodní foto), přiznal včera ředitel Syrota, a doplnil, že podobně dopadly i další státní elektrárny hlavně v Charkově. Jen v Charkově už několik dní nemá elektřinu 700 tisíc lidí a v Oděse 300 tisíc. Charkovské elektrárny jsou natolik poničené, že celá oblast musí být zásobovaná elektřinou z jiných regionů Ukrajiny.

Kyjevští váleční analytici včera přiznávali, že Putinův raketový útok na elektrárny vojenské velení Ukrajiny dokonale zaskočil. Podle analytiků Putin na přelomu roku 2023/24 ukolébal všechny kyjevské generály, tím, že na rozdíl od přelomu let 2022/23 neútočil na ukrajinskou energetickou síť, ale soustředil se výhradně na ničení ukrajinských průmyslových kapacit. Zelenského generalita se tak nechala obelstít a přesunula několik svých posledních zbývajících raketových systémů Patriot a S200/300 od ochrany elektráren a měst na donbaskou frontu, aby se tam pokusila sestřelit aspoň nějaká ruská letadla SU-34 nemilosrdně zasypávající její vojska bombami FAB. Zelenského generálové, tak letos učinili tradiční chybu všech strategických nedouků, a tím, že chtěli ubránit všechno, neubránili nic.

Jak včera přiznalo samotné nejvyšší velení jejich soldatesky – minulý týden Rusové pokračovali v neztenčených úderech bombami FAB na ukrajinská vojska. Celkem Putinovo letectvo na kyjevské soldáty svrhlo 700 kusů bomb FAB, a dosažený denní průměr 100 svržených bomb při “žádné ztrátě žádného ruského letadla” za celý březen jasně ukazuje, že naděje, které šířil český mainstream v únoru 2024, že Ukrajinci úspěšně loví ruské letadla SU-34, desítky jich sestřelují, a Putinovi tak brzy dojdou, dopadly úplně přesně opačně, než si čeští novináři ve svých hlavách zase vyfabulovali. Za březen navíc Putin na Ukrajince vypálil dalších 190 raket a 140 dronů Shahed. Ukazuje se tak opět, že ruský válečný průmysl, navzdory hodnocení českého mainstreamu, dokáže vyrábět jak rakety tak úderné drony Shahed v dostatečném množství, aby Putin své útoky dokonce stupňoval.

O víkendu zničené výrobní bloky Záporožské vodní elektrárny Putinovými raketami jasně ukázaly, že ruská rakety si s betonovými konstrukcemi okolo turbín snadno poradí i bez jaderné hlavice. Putin tak může vyřadit z provozu libovolnou elektrárnu v ČR i na Slovensku, protože naši válečníci v nadšení z nákupu F-35zapomněli, že každý stát potřebuje i protiletadlovou a protiraketovou obranu!

Ačkoli ještě v prosinci 2022 český veřejný rozhlas rozšiřoval plané naděje, že Rusům už zbývají rakety jen na poslední tři nálety, tak se ukrajinští váleční analytici včera shodli, že Putin může své raketové nálety ještě stupňovat. Navíc podstatně změnil jejich zacílení. Zatímco v první vlně raketových útoků proti ukrajinské energetické infrastruktuře z přelomu 2022/23 útočil hlavně na transformátory a další prvky přenosové soustavy, které nejsou ukryty pod betonovými konstrukcemi, minulý víkend zaútočil přímo na výrobní bloky elektřiny ukryté v betonových stavbách. Po technické stránce se všichni shodují, že Putin neútočil koncem roku 2023 na ukrajinskou energetickou síť, protože by měl málo raket, ale protože jeho generální štáb s pomocí “odborníků na ukrajinskou energetiku” důkladně poslední úder připravoval, tak aby zasáhnul kritická výrobní místa, a způsobil škody, které nepůjde v řádu let opravit bez masivní technické a finanční pomoci Západu. Tento úder navíc ukázal, že novináři často podceňované ruské rakety, které “bez jaderné hlavice údajně nemají potřebnou ničivou schopnost”, dokázaly hravě roztrhat na kusy celé masivní betonové konstrukce chránící ukrajinské bloky vyrábějící elektřinu.

Co přesně změna cílů ruských útoků znamená, se analytici zatím nedovedou shodnout. Podle jedné teorie, se Putin snaží rychle donutit Ukrajinu ke kapitulaci, a tak už nebere ohledy na skutečnost, že po “osvobození” bude muset “zničené” elektrárny nákladně opravovat, protože důsledné vyřazení ukrajinské schopnosti vyrábět elektřinu, zbaví Kyjev schopnosti vyrábět zbraně a munici, a tím sníží jeho obranné kapacity, a ukáže západním politikům, že poválečná ekonomická obnova Ukrajiny bude nad jejich finanční schopnosti. Podle jiné teorie, začal generál Gerasimov podnikat první kroky k dobytí Charkova, Záporoží a Oděsy, a chce odříznutím těchto měst od elektřiny donutit část civilního obyvatelstva, aby města ještě před ruskou ofenzívou opustila. Raketový útok na Záporožskou vodní elektrárnu, který vedl k poškození její hráze, této teorii nasvědčuje. Pokud bude chtít ruská armáda osvobodit Záporoží, (Putin už pověřil kozáckého atamana Židkova, aby připravil jeho budoucí “kozáckou správu“), a Oděsu, musí nejprve vyhodit do vzduchu Záporožskou vodní elektrárnu, protože zničení Kachovské vodní nádrže krásně ukázalo, že její zničení umožnilo Ukrajincům snadno překročit Dněpr na jeho dolním toku a zásobovat své oddíly na východním břehu.

Analytik Frederico Borsari, člen washingtonského CEPA, včera zasvěceně tvrdil, že Putin přikročil k opětovným útokům na ukrajinskou energetickou infrastrukturu v odvetě za nedávné útoky Kyjeva na ruská ropná skladiště a rafinerie. Cílem bylo ukázat sílu a odhodlání ruskému obyvatelstvu a zároveň se pokusit zlomit ukrajinského ducha k odporu tím, že připravíme jak obyvatelstvo, tak armádu o kritické dodávky energie. CEPA je neziskovka placená globalisty a vojensko-průmyslovým komplexem USA, seznam dárců zde, ale třeba také financovaná Mikulášem Dzurindou. Ten z Bruselu ovládá mocné finanční toky EU pomocí Centra Wilfrieda Martense, jehož se stal za zásluhy při výkonu funkce předsedy vlády Slovenska ředitelem. Borsari se však opět mýlí, útok byl podle samotných ukrajinských expertů natolik dokonale připravený, že jeho naplánování muselo zabrat celé měsíce, a nemá tak nic společného s údajnou nutkavou Putinou potřebou se mstít za ukrajinské útoky na ruské rafinerie, ale je výrazem jeho absolutního technokratického přístupu k vedení války, kdy se vojenské plánování a rozhodování nepodřizuje náhlým výkyvům nálad a nápadů aktuálně vládnoucích politiků, a potřebám médií, jako tomu je v EU a ČR.

Velmi zajímavá je v souvislosti s financováním washingtonského CEPA činnost Mikuláše Dzurindy. Ukazuje se tak, že se Robert Fico ve svých včerejších výpadech proti kandidátovi globalistů na prezidenta Slovenska Ivanu Korčokovi nemýlil, když Dzurindu i Korčoka spojil s bombardováním Srbska aliancí NATO, a s vojensko-průmyslovým komplexem USA.

*

Michael Svatoš, MaP1949

4.2 19 hlasy
Hodnocení článku
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
kutnohorsky
kutnohorsky
před 3 měsíci

Ruský útok na Charkov nepřežil jeden člověk (dnes lišta na ČT)! Ptám se, byl útok úspěšný, když nebyly žádné ztráty nepřítele na životech? Zřejmě velmi humanitárně vedený útok . Vím, je to ode mne nehumanitární, ale bez ztrát na lidských životech není válečných úspěchů. Snad by mě taková válka i bavila.… Číst vice »

Hokarc
Hokarc
před 3 měsíci

Jenže, tohle všechno hloupím to nedojde a chytrých máme málo. Alespoň to tak vypadá.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 3 měsíci

Pane Svatoši vysvětlíte mě jak je možné, že v téměř všech velkých městech Ukrajiny se většinou večer hrají všechny sportovní soutěže, hokej, fotbal… při umělém osvětlení, jen mezinárodní zápasy se hrají venku jako třeba u nás na Slávii? Ropa a plyn tekoucí z Ruska proudí na plno, tam to není potřeba popohnat elektřinou? Kdyby Rus… Číst vice »

orinoko
orinoko
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Na Zvědavci je vynášen do nebes. Myslím, že to byl Olympic, který hrával a zpíval – Zlatá střední.
Oprava: Ulrychovi.

Naposledy upraveno před 3 měsíci uživatelem orinoko
cablik
cablik
před 3 měsíci

Děkuji všem za informace z fronty.