„Vrbětice jen jako prskavka.“ Obří sklad granátů pro Ukrajinu v ČR? Specialista varuje

Bezpečnostní analytik Jaroslav Štefec kritizuje takzvanou českou iniciativu na získání 800 tisíc dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu. Podle Štefce nemá český prezident Petr Pavel dostatek schopností takovou mezinárodní akci zorganizovat a jen tím ohrožuje Českou republiku.

Jaroslav Štefec
Jaroslav Štefec

převzato

Prezident Petr Pavel na Mnichovské bezpečnostní konferenci v polovině února informoval o možnosti zakoupit ve třetích zemích 800 000 dělostřeleckých granátů pro Ukrajinu. K této „české iniciativě“ se mezitím podle premiéra Petra Fialy připojilo osmnáct zemí od Kanady přes Německo či Nizozemsko až po Polsko. Fiala minulý týden uvedl, že kromě závazně potvrzeného nákupu 300 000 nábojů je nezávazně přislíbeno dalších zhruba 200 000 kusů munice.

„Přemýšlím nad geniálním plánem syntetické reinkarnace TGM, sedící aktuálně na staroslavném Pražském hradu, sehnat z mimoevropských zemí osm set tisíc kusů munice ráže stopětapadesát milimetrů, které Ukrajina nutně potřebuje na zabíjení Rusů. Nevím sice, jak tomu říkají v EU, ale česká mediální scéna už to hrdě nazvala ‚českou iniciativou‘. No budiž. Už se k tomu prý připojilo několik zemí, dokonce i takové, které jinak podporují Rusko. Ale ví vůbec Petr Pavel, do čeho se pouští? Není to tak jednoduché, jak to média líčí,“ tvrdí Štefec ve svém komentáři pro ParlamentníListy.cz.

Podle Štefce totiž není sehnáno dost peněz, ačkoliv prezident prohlašuje, že je vše úspěšně dojednáno. Premiérův poradce Tomáš Pojar tak musel brzdit nadšení a vysvětlil, že ani zdaleka nejde o všechny peníze, ale jen o necelou třetinu potřebné sumy, jejíž podstatná část je navíc zatím pouze přislíbená. „A že kdyby spojenci vzali Pavlova slova vážně, mohlo by se stát, že další peníze už nepřijdou a my bychom museli zaplatit zbytek munice takzvaně ze svého,“ pokračuje Štefec s tím, že by na to vláda samozřejmě peníze našla, třeba z důchodů nebo školství.

Dalším problémem je podle bezpečnostního analytika doprava a uskladnění získané munice. „Osm set tisíc kusů stopětapadesátek není legrace, jen k dopravě samotných granátů v obalech bude třeba najmout a zaplatit zhruba tři tisícovky standardních námořních kontejnerů. Další dvě tisícovky speciálních kontejnerů budou třeba pro dopravu nábojek a prachových náplní. I ty bude třeba zaplatit, a to podstatně dráž. Munice je prostě speciální komodita. A když už si to ČR ve snaze zavděčit se co nejvíce USA a EU ústy pana Pavla a našich médií vzala takzvaně na hrb, bude to zřejmě muset organizovat diplomaticky, obchodně, finančně i logisticky,“ říká Štefec, že něco takového Pavel jen těžko na mezinárodní úrovni zorganizuje.

Štefec také doufá, že se tyto granáty nebudou skladovat někde v Česku. „Rád bych věřil, že nehodlá v ČR vytvořit obří sklad, v němž bude tato munice uložena před tím, než začne její slavnostní distribuce na Ukrajinu. Pro představu, jedná se objemově o prakticky desetiletou produkci munice ráže 155 mm všech českých zbrojovek patřících STV Group a dalším výrobcům, která by ukrajinské armádě vydržela na 120 až 160 dnů. A zpravodajské služby Ruské federace se za poslední dva roky zlepšovaly geometrickou řadou. Pokud by v podobném velkoskladu došlo k problému, Vrbětice by proti tomu byly pouhá dětská prskavka,“ varuje Štefec.

„Rád bych věřil, že nikoho z našich politických géniů průměrnosti podobná myšlenka nenapadne. Když však sleduji kroky, které podnikají jak na mezinárodním poli, tak doma, v ČR, vůbec by mě to nepřekvapilo,“ říká Štefec.

Česko se podle něj podobnými kroky už nyní dostalo do obrovských diplomatických problémů. „Válka na Ukrajině skončí (nejen) podle mého názoru brzy, a to vítězstvím Ruska. Až se bude jednat o novém poválečném uspořádání Evropy a ekonomických a politických zájmech jednotlivých států, my u toho nebudeme,“ má jasno Štefec.

„Když to dobře dopadne, skončí tahle válka mírem, a ne totální devastací Evropy. Jediné, co nám Čechům po ní zbude, budou obří dluhy, které naše vláda ve jménu nutnosti porazit Rusko dělá a z nichž nám naši ‚spojenci‘ podle letitých zkušeností neodpustí ani haléř. Zbude nám také nevypověditelná smlouva s USA o ‚pobytu vojsk‘, smlouvy na bilionové nákupy výzbroje, vyráběné americkými a Američany vlastněnými zbrojařskými firmami, zdevastovaná ekonomika a nezvladatelné sociální problémy. A téměř absolutní ekonomická závislost na Německu a politická na USA. Je smutné, že se český prezident podílí na vytváření této verze naší budoucnosti. Možnost ji změnit jsme bohužel definitivně prohráli 9. října 2021,“ dodává Štefec, že vláda Petra Fialy je největší katastrofou.

(foto: Reuters)

4.6 10 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
mikkesh
mikkesh
před 22 dny

To je tedy ten Petr Pavel Pávek moc hodnej kluk. Tak on to všechno nakoupí. A bude si ten jeho nákup moci odečíst z daní?

jbskalensky
jbskalensky
před 23 dny

Ono bude, dost možná, zajímavé sledovat reakce, až se ukáže, že střelivo nakoupené za nasbírané peníze bude nepoužitelné. Vyprázdnit si sklady prošlé munice za dobré peníze, no neber to. A pak se bude hledat viník. Kterej blbec….co za to dostal…atd.atp. Včerejší usnesení Parlamentu, přesněji pětihnusu, bylo, podle “ukecnutí” pirátského europoslance Peksy… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 23 dny

Hlupáci Pavel a Macron. Macron nově jako boxer: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/zahranicni-macron-jak-ho-neznate-najel-na-macho-styl-box-pot-a-svaly-248264 https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-svet/781861/macron-prekvapil-fotkami-z-boxu-umele-mu-zvetsili-bicepsy-spekuluji-lide-a-zminuji-putina.html Vybavuje se mi setkání Macrona s Putinem hned poté, co byl v květnu 2017 zvolen prezidentem. Macron tehdy Putina pozval u příležitosti květnové výstavy ve Versailles, pořádané ke 300. výročí návštěvy Francie Petrem Velikým v roce 1717. Od Macrona to ale byla jen příležitost, jak Putina… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 23 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

-pokr- přivezla Anna Jaroslavna, Ruska, která se stala francouzskou královnou. Francouzští králové přitom vůbec nevěděli, co tam je napsáno a až do příjezdu Petra Velikého vůbec nevěděli, že je to psáno v ruštině.  Postavou Anny Jaroslavny Putin Macronovi velmi diskrétně připomněl, že Anna Jaroslavna byla jediná, kdo na francouzském královském dvoře uměl… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 23 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

dok- Co hlupáček Macron opětovně vůči Rusku předvádí, k tomu mám už dlouho používaný příměr: Zatímco svět hraje Člověče nezlob se, Putin hraje šachy. I když mám i jiný a v tomto případě vhodnější: Zatímco Západ zná jen boxerky, Putin jede Kung-fu – to se totiž boxer umlátí sám.  A stejně jako si Macrona Trump povodil zde… Číst vice »

Naposledy upraveno před 23 dny uživatelem Pozorovatelka
cablik
cablik
před 23 dny

Ty granáty snad budou hned dávat banderovi když je tak strašně potřebuje a pokud se zvolí pro Česká vláda tak se bude moci odmítnout ty zastaralé stroje. A vypovědět smlouvu s USA oni budou mít jiné starosti ať to vyhraje Trump nebo nastrčí tu loutku.

standa
standa
před 23 dny

Vládnou nám totální magoři ! Magoři nikdy nejsou odpovědní ! Navíc je to protkáno fašistickou ideologií. Někdo dobře napsal, že CIA vyrábí nekonečné války, aby vojenskoprůmyslový komplex Ameriky mohl hrabat miliardy k sobě. Jsem opravdu zvědavý až dedolarizace propukne v ostatním světě naplno vč. deeuropeizace, co naši “slavní” ekonomové budou dělat a co… Číst vice »