V této dystopii je odpor proti genocidě zločinnější než její páchání

Caitlin Johnstone
Caitlin Johnstone
Ze všech těch zběsilých řečí o propalestinských demonstracích na univerzitách v posledních dnech jasně vyplývá, že naše civilizace je natolik zvrácená a vyšinutá, že odpor proti genocidě považuje za mnohem horší než její páchání. To je tak zaostalé, jak jen společnost může být.
Vážně, zkuste si představit ještě zvrácenější a nevyrovnanější civilizaci, než je ta, která se více pohoršuje nad těmi, kdo protestují proti genocidním zvěrstvům, než nad těmi, kdo je páchají. Civilizaci, kde lidé nosí kalhoty přes hlavu a celý den chodí pozpátku? Ta by byla méně nebezpečná. Civilizace, kde jsou psi pány lidí a děti chodí do práce, zatímco jejich rodiče do školy? Ta by byla ještě méně šílená.Nic absurdnějšího na tomto světě být nemůže. Vlastně je těžké si představit něco horšího. Pokud si myslíte, že každodenní masakry nevinných civilistů jsou normální a přijatelné a že jakýkoli odpor proti této praxi považujete za zrůdnou a ďábelskou ohavnost, pak jste stejně narušení a slepí vůči realitě jako kterýkoli jiný šílenec ve městě. Možná ještě horší.Považovat masové vojenské masakry za morální a odpor vůči nim za nemorální čin znamená žít v etickém a mentálním vesmíru zcela převráceném naruby. Znamená to vstoupit do imaginárního tunelu zcela odtrženého od reality. Ale právě takový dominantní světonázor se nám politicko-mediální třída této společnosti snaží vnutit do chřtánu, den co den, po celý náš život.

Právě jsem viděl tweet komentátorky Briahny Joy Grayové, že aby v New York Times našla jakoukoli zmínku o stovkách Palestinců v masových hrobech objevených v Gaze, musela prolistovat nejméně čtyři články o propalestinských protestech na univerzitních kampusech – včetně dvou názorových článků kritizujících protestující.

Co je to za zvrácenost, co je to za krvavou dystopii, že lidé získávají informace a utvářejí si názory z těchto zpravodajských serverů? Celá naše civilizace je nasycena takovouto realitu zkreslující propagandou a lidi to přivádí k šílenství. Naše morální kompasy byly otočeny o 180 stupňů od pravého severu a naše vnitřní senzory jsou naladěny na zcela parazitické frekvence.

Potřebují, abychom se takhle zbláznili, aby mohli dál podporovat planetární impérium, které doslova nemůže existovat bez permanentního násilí a tyranie. Potřebují, abychom věřili, že nahoře je dole a černá je bílá. Nejenže potřebují, abychom nebyli schopni rozlišovat mezi dobrem a zlem, ale také potřebují, abychom věřili, že špatné je správné a správné je špatné. Proto den co den buší do našeho kolektivního vědomí nesmírně agresivními psychologickými operacemi v podobě propagandy v mainstreamových médiích, aby zajistili, že naše vnitřní mechanismy budou dostatečně narušeny, abychom souhlasili s takovým stupněm zvrácenosti, který je nutný k tomu, aby nás naši vládci mohli na této planetě nadále ovládat.

To se naše vládnoucí třída rozhodla považovat za samozřejmost, jak se vyjádřil Aaron Bushnell chvíli předtím, než se upálil na protest proti genocidě v Gaze. Společnost, kde se masovým hrobům dostává méně mediální pozornosti než univerzitním demonstrantům. Společnost, kde politiky více zajímá zastavení propalestinských demonstrací na univerzitních kampusech než vražedný útok Izraele na oplocenou enklávu plnou dětí. Společnost, kde je snaha zastavit genocidu považována za zločin a páchání genocidy za čestný čin.

**

Caitlin Johnstone, Dans cette dystopie, être opposé à un génocide est plus criminel que d’en commettre un vyšel na ssofidelis.substack.com 24.4.2024. Překlad v ceně 259 Kč Zvědavec.

*

Redakce Nové Republiky děkuje všem dárcům, kteří nám zaslali na účet zapsaného spolku Nová Republika peněžní dary.

2300 736 297 / 2010

Velmi si vaší pomoci vážíme. Zaslané prostředky slouží k realizaci našich seminářů a panelových diskuzí, k jejich audiovizuálnímu záznamu, tvorbě podcastů a zveřejnění a k rozšíření činnosti a působení spolku Nová Republika.

*

3.3 7 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
9 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 24 dny

Článek je – stejně jako ty demonstrace na amerických univerzitách – potvrzením, jak davy jsou vždy přesně tam, kde je mocní chtějí mít. A jak jinak – studenti opět v hlavní roli. Scénář je osvědčený, mění se jen to, proti komu se demonstruje – jednou “Dost bylo KSČ!”, jindy “Dost bylo Izraele!”.… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 24 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

-pokr- „Protiútok, koordinovaný společně, je absolutně nevyhnutelný“.Předtím pozdravil všechny muslimy obligátním salam alejkum a spustil: “Když nás nechce bránit stát, pak se musíme bránit sami. Musíme se zorganizovat a vydat se po desetitisících do Chemnitzu, aby jsme tam ukázali, že my jsme Německo a že do něj patříme. Nesmíme pouze přihlížet, jak naši muslimští spoluobčané stejně jako… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 24 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

-dok- A perský/íránský džihád stojí na zničení Izraele a Gaza je v tom finálním, byť dávno tomu připraveným nástrojem. A zdůrazňuji “nástrojem”, protože jestli v tom jde o lidi, tak nikoliv o ty v Gaze, ale o ty, kterými tento nástroj poslouží k boji k likvidace Izraele. A když v USA (a nejen) běží proces: “Protesty za Gazu zachvacují americké univerzity, policie masivně zatýká”… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 24 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Dopovím: Palestina je ve skutečnosti i Jordánsko, tak proč jordánskému králi nebylo přiděleno celé původní palestinské území? A proč tam v roce 1948 vznikl Izrael, ale vznikl s tím, že Samaří a Judea (plus města Betlem, či Hebron- kdysi hlavní město izraelského království) – to je dnešní arabská islámská Palestina, k tomu město Jeruzalém, na které má Palestina… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 24 dny
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Ještě jednou – zkrátím to: Kdo kope za Gazu, kope za konec Izraele = kope za islamizaci-za třetí džihád. Jen k tomu mám ještě takovou připomínku, že to současně bude vítězství Judeje. Původní izraelské království totiž bylo tvořeno královstvím izraelským a judským http://myty.info/view.php?cisloclanku=2007010001 a dle mého právě tam Egypt poprvé použil tzv. tandemové řízení,… Číst vice »

Praded
Praded
před 24 dny

Když jsem vyděl ty zdi v Palestině, vzpomněl jsem si na to nadšení při bourání zdi v Berlíně. Myslíte že se to někdy bude opakovat i tam?

explorer
explorer
před 25 dny

Jeden starší, zcela “tuctový” příběh z Gazy:
A Cry in the Darkness: “Please Come, Come Take Me” – CounterPunch.org (Výkřik ve tmě: “Prosím, přijď, přijď pro mne”)
A stojí za to si ho přečíst – třeba za pomoci překladače. A hlavně stojí za to se zamyslet. V Gaze není ničím výjimečným.

Naposledy upraveno před 25 dny uživatelem explorer
palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 24 dny
Odpověď uživateli  explorer

Jenze tohle vam “zprostredkuji”jen odtamtud,kde se jim to hodi..Ted pro ne deti v Gaze neexistuji..jsou to udajne teroriste….stejne jako pro ne neexistovali deti na Donbasu…Pokrytci neuveritelni

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 25 dny

No vidite…Konecne jsme pochopili,ze Green Deal kvuli autisticke skolacce nebo skolakum nedelaji..Demonstrace je zajimaji jen tehdy,kdyz je sami spunktuji…Nejdemokratictejsi demokracie