Vázne boj proti dezinformacím

Eropský parlament přijal tuto středu všech deset bodů paktu o azylovém řízení a migraci. Následně se ohledně obsahu tohoto paktu a jeho dopadů na naši zemi začala šířit celá řada dezinformací.

Předpokládejme (možná poněkud naivně optimisticky), že i po více než dvou letech Fialovy vlády existují v naší zemi stále ještě instituce, které zodpovídají za naplňování toho, čím jsou pověřeny. Mezi ně by měly patřit i orgány vydržované z našich daní za to, že bojují proti dezinformacím.

Je záhadou, proč se tyto orgány dosud nezaměřily na výroky ministra vnitra Víta Rakušana týkající se zmíněného paktu. Předseda hnutí STAN přivítal přijetí migračního balíčku jako dobrou zprávu. Dluží vysvětlení, proč proti této dobré zprávě hlasovalo plných patnáct z jednadvaceti českých europoslanců. Pouze dva hlasovali pro, dvě europoslankyně se hlasování zdržely a další dva se hlasování nezúčastnili. Buď většina našich europoslanců není schopna pochopit, o čem hlasují, anebo tvrzení předsedy Rakušana o dobré zprávě není pravdivé.

Ministr vnitra tvrdí, že migrační pakt umožní účinnější ochranu vnějších hranic EU. Přede dvěma měsíci (konkrétně 7. února) ovšem tentýž ministr říkal něco úplně jiného, když zdůvodňoval, proč se Česko při projednávání migračního paktu zdrželo hlasování. Doslova o zmíněném balíčku prohlásil: „Po jednání španělského předsednictví s Evropským parlamentem ale doznal změn, které podle našeho názoru snižují možnost efektivně bránit nelegální migraci na vnější hranici. Opravdu účinná ochrana vnější hranice Unie je přitom podle mě v otázce nelegální migrace klíčová.“ Nemluvil Vít Rakušan pravdu v této klíčové věci v únoru, anebo o ní nemluví pravdu v dubnu? Či snad prosadil během uplynulých dvou měsíců takové změny ve znění návrhu, které učinily z nepřijatelné věci dobrou zprávu?

Ministr Rakušan dále uvádí, že migrační pakt umožní rychlejší vyhošťování nežádoucích osob. Zde si je třeba uvědomit, že dezinformace nemusejí mít vždy podobu naprosté lži, může se jednat i o účelové polopravdy. Příslušné orgány by si proto měly posvítit také na toto Rakušanovo tvrzení. Samotné urychlení vyhošťování nemusí ještě vést ke snížení počtu ilegálních migrantů v zemích Evropské unie. V knize Zakázaná Francie z roku 2018 uvádí Laurent Obertone následující fakta: Během jediného roku bylo ve Francii vyšetřováno 91 tisíc nelegálních migrantů. Z nich bylo 31 tisíc vyhoštěno. Ze země však odešlo pouze něco přes 12 tisíc migrantů, z nichž mnozí se do Francie vzápětí opět vrátili. Ministr Rakušan by si měl uvědomit, že samotné urychlení vyhošťovací procedury při těchto poměrech povede jen ke zrychlení návratu vyhoštěných zpět do země, přičemž tento koloběh se může prakticky donekonečna opakovat. Je třeba mít v sobě hodně prostoduchosti, aby mohl člověk něco podobného považovat za dobrou zprávu.

K tomu dodejme, že jméno Laurent Obertone je krycí jméno autora dané knihy. Svědčí to o tom, že v zemi s jistým podílem migrantů není bezpečné publikovat pravdivé informace o problematice migrace pod svým vlastním jménem.

Vít Rakušan tak jako již několikrát prohlásil, že pakt o migraci „nebude žádnou členskou zemi zavazovat k přijetí migrantů na jejím území“. A opět přitom nevysvětlil, jakým způsobem bude Brusel vyčíslovat celkovou platbu za nepřijetí migrantů, jestliže nebude stanoveno, kolik by jich která země měla přijmout.

Dobrou zprávou není ani tvrzení, že Česká republika údajně získá z řečeného paktu výjimku. I kdyby to byla dokonce pravda, přesunuje se tím rozhodování o přijetí migrantů z české vlády na Evropskou komisi. Naše země může pak jen každoročně trnout, zda budeme dalšího přídělu ušetřeni. V nejistotě ohledně této klíčové věci už pak budeme stále bez ohledu na to, jakou vládu si po té Fialově zvolíme.

Takže pozor na dezinformace. Ani ony by neměly mít podobu očividných nesmyslů. Těžko jim pak někdo uvěří.

**

prof. Jan KellerVaše Věc

4.2 10 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
spartak
spartak
před 1 měsícem

Lhát začal Zeman,Klaus i Havel a tím dostala morálka punc”Musíte knihovnu přestěhovat na balkón”,Klaus ,nebo “jsme daleko za Afrikou”,Zeman a Havel, prolomit dektety”Beneše” lze a zámek Orlík je v pařátech fašistů. Nenápadně se nám nasouvají migranti ,zatím po troškách a tzv.horním 10ti.tisíc je to jedno!

kolokol
kolokol
před 1 měsícem

Diskuze o migračním paktu by měla být založena na přesných informacích a realistickém pohledu na situaci. Kritizovat změny v názorech či politikách bez uceleného kontextu může vést k nedorozuměním. Ministr Rakušan zdůrazňuje, že migrační pakt posiluje ochranu vnějších hranic a zefektivňuje proces vyhoštění, což jsou kroky k lepší regulaci migračních toků. Politická rozhodnutí vyžadují čas a promyšlené debaty,… Číst vice »

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  kolokol

Ilegální migranti směřují do bohatých států a ne k nám. Výpalné za ně chtějí Němci, Belgičané, Nizozemci a Francouzi, kde se migranti štosují. Vyhošťování se nedaří, protože jejich bývalé vlasti je nepřijímají zpět. To jsou informace a ne domněnky. Takže žádná diskuze, ale ostré odmítnutí, ochrana našich hranic atd. To je jediná cesta z té… Číst vice »

kolokol
kolokol
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Václav Dvořák

Nemám, nemám. Musím se poněkud omluvit. To mě jen andílek pitvornosti ponoukl. Nakukal jsem četbotovi, že potřebuju krátkou kritiku článku a todle předložil. Jasně, samé keci od veci. Ale díky za reakci.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 měsícem

Prvopočátek všech dezinformací současnosti byl Fialův vládní program, který zcela promyšleně dezinformoval, jak se za jeho vládnutí budeme mít lépe, nebude se zadlužovat republika… Však ty body všichni dobře známe a naivní volič mu na to skočil. A to byl prvopočátek dezinformací v Česku. Pravda o své neschopnosti, naprostém lhaní a podvodech na voličích se… Číst vice »

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem

Pokrytectvim se dnes ridi vse…Je to nejvyssi ” hosnota”

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  palasovar@gmail.com

Lhát se může. Ovšem jen když je to v souladu se západními hodnotami a pravidly. Pro to, aby uspěla nějaká západní hodnota, jsou lhaní, mlžení, klamání a podrazy povoleny – přímo doporučeny. No jelikož ministerský pulec klamal v prospěch západních hodnot a pravidel, lhal pro dobro věci a je tudíž nepostižitelný a veškerá právní podání proti němu… Číst vice »