Zlo přišlo z Německa… Pavel nevyslovil, ale lidé to vědí, říká Ivan David

Europoslanec Ivan David za hnutí SPD zhodnotil středeční projev prezidenta Petra Pavla na pražském Vítkově ke Dni vítězství – konec 2. světové války. Podle Davida padlo z prezidentových úst nejedno neadekvátní přirovnání, např. války na Ukrajině k druhé světové válce. Byla ignorována situace, která tomuto konfliktu předcházela. Také tvrzení, že se z nacistického Německa stala demokratická země, rovněž není úplnou pravdou, jelikož navenek působí jako agresor.

MUDr. Ivan David, CSc.
MUDr. Ivan David, CSc.

Prezident Pavel ve svém projevu ocenil vojáky a civilisty, kteří se „aktivně postavili na odpor zlu, aby mohly další generace prožít své životy v míru“, a o to více je podle něj výraznější „paradox Ruska“.

„Rusko, tehdy Sovětský svaz, který byl podstatnou součástí spojenecké koalice, která bojovala proti agresi a nakonec ji porazila, se dnes samo stalo agresorem, který rozpoutal na evropském kontinentu válku, která si nijak nezadá s druhou světovou válkou. Naproti tomu tehdy poražené nacistické Německo se stalo po hluboké reflexi demokratickou zemí, která pomáhá udržovat stabilitu,“ dodal prezident.

Zatímco v první části podle Ivana Davida prezident celkem objektivně hodnotil podíl jednotlivých členů protinacistické koalice, v druhé části svého projevu neopomněl připomenout situaci na Ukrajině, přičemž ji hodnotil za použití typického protiruského narativu, podle něhož se Putin zřejmě špatně vyspal a ráno se rozhodl z ničeho nic napadnout Ukrajinu.

„To znamená, že oni naprosto ignorují celou tu situaci, která předcházela,“ dodal europoslanec hnutí SPD, že jsou opomíjeny kořeny rusko-ukrajinského konfliktu. „Myslím, že to je účelové, protože je tu snaha se vymanit z té situace, která povede buďto ke ztrátě autority Severoatlantického paktu, za který bojuje Ukrajina, nebo dojde k rozpoutání války, která se dostane za hranice Ukrajiny,“ pokračoval Ivan David.

Podle Davida ale Rusko nemá žádný motiv, aby rozšiřovalo své vojenské aktivity dál směrem na Západ, protože by tím mohlo pouze ztratit.

Zastavil se u dalších momentů projevu prezidenta Pavla. Ten svůj projev začal tím, že se bojovalo proti ideologii rasové nadřazenosti, nezaznělo však, ze které země a z jakého ideového směru tato ideologie přišla. Politik SPD však věří, že většině lidí nechybí znalost, že ta rasová nadřazenost byla z Německa.

„Ostatně pan prezident připomněl, že Německo je dnes demokratickou zemí, což nijak neznamená, že se demokratická země nemůže účastnit nějakých agresivních akcí. Jestliže v zemi pravidelně probíhají volby, existují tam politické strany, které demokraticky soupeří o moc, tak to nic neříká o tom, jak se ta země chová navenek.

Německo se dnes podílí, i když poněkud neochotněji než Francie nebo Británie a další země, na tlaku na Rusko v dodávkách vojenského materiálu a zbraní, takže myslím, že Německo se dnes navenek chová agresivně,“ poukázal Ivan David s tím, že i v diskusích se často připomíná, že Německo je stále okupovanou zemí, neboť jsou na jeho území stále americké, britské a francouzské základny.

Označil za neadekvátní srovnávat rusko-ukrajinský konflikt dnes v této fázi s druhou světovou válkou, jak učinil prezident? „Jsem přesvědčen, že vzhledem k objemu těch vojenských akcí na Ukrajině nelze srovnat s druhou světovou válkou v celém jejím šestiletém trvání, to je jaksi přehnaná paralela, to je neadekvátní,“ konstatoval poslanec Evropského parlamentu Ivan David.

V projevu prezidenta zaznělo, že proti nacistické agresi a proti sovětské okupaci jsme ve 20. století stáli sami. „Roky 1938 a 1968 jsou pro nás stálou připomínkou, jaké to je být obětí a jak hluboké bylo naše ponížení,“ uvedl Petr Pavel s tím, že vstupem do NATO nejen Česko, ale celá střední a  východní Evropa dosáhla těch nejvyšších bezpečnostních záruk v celé naší historii.

Sovětskou okupací prezident zřejmě myslel rok 1968, fakticky to ale byla okupace vojsk Varšavské smlouvy, upozornil Ivan David: „Je pravda, že Sovětský svaz měl největší podíl na té akci, je ale ovšem dobré připomenout, že o rozhodnutí, aby k té akci došlo, se hlasovalo a většina z těch, kteří souhlasili s tím, aby došlo k okupaci vojsky pěti tzv. spřátelených zemí, to byli neruští představitelé. Údajně jediný Rus, který byl v tom tělese, které o tom rozhodovalo, se zdržel hlasování. Takže dnes to připomínat v souvislosti s Ruskem není úplně adekvátní,“ řekl.

*

MUDr. Ivan David a Ing. Jana Bobošíková, ABY BYLO JASNOParlamentní Listy

*

Redakce Nové Republiky děkuje všem dárcům, kteří vědí, že nežijeme ani z reklam ani ze sponzoringu, a proto nám zaslali na účet zapsaného spolku Nová Republika peněžní dary.

Fiobanka: 2300 736 297 / 2010

Velmi si vaší pomoci vážíme. Zaslané prostředky slouží k realizaci našich seminářů a panelových diskuzí a konferencí, k jejich audiovizuálnímu záznamu, tvorbě podcastů a zveřejnění a k rozšíření činnosti a působení spolku Nová Republika.

Všechny texty autorů a překladatelů Nové Republiky jsou volně šiřitelné.

*

5 11 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
18 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 1 měsícem
cablik
cablik
před 1 měsícem

PROJEV VLADIMIRA PUTINA NA RUDÉM NÁMĚSTÍ K 79. VÝROČÍ VÍTĚZSTVÍ VE VELKÉ VLASTENECKÉ VÁLCE
https://pravyprostor.net/projev-vladimira-putina-na-rudem-namesti-k-79-vyroci-vitezstvi-ve-velke-vlastenecke-valce/

vachav
vachav
před 1 měsícem

Ten poslední odstavec je silně zavádějící.Za okupaci je totiž považován dle práva stav, kdy okupant vezme správu věcí veřejných do svých rukou,což se v po srpnu 1968 v ČSSR nestalo.Nepamatuji se,že by se např. používala na úřadech kromě češtiny ještě ruština jako za protektorátu němčina.Jen mimochodem-za celých 20let jsem neviděl sovětského vojáka- o opačném stavu… Číst vice »

vachav
vachav
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  vachav

Pokrač.: Ty žvásty toho americko-ukrajinského kašpárka snad ani nestojí za to komentovat-tragedie tohoto národa.

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 1 měsícem

To byla tak odporná řeč českého P”rezidenta”, že jsem to raději ani nedoposlouchala – stačilo mi, že to tehdy byla především Ukrajina (tedy kromě těch historicky tak “věrných” západních spojenců, že se na nás už Mnichovem vybodli), kdo nás nakonec osvobodil od Hitlera… Že ve sté výročí narození Hitlera (1989)… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

https://echo24.cz/a/wuzr5/mytus-nemecke-denacifikace-tady-jsou-fakta Pěšáčtí nacisté byli odsouzeni, hlavní postavy ochráněny pro budoucnost…. Aktuálně to proto velmi přesně zhodnotil Vladimír Medinskij, asistent ruského prezidenta, šéf Ruské vojenské historické společnosti: “Pro téměř celou kontinentální Evropu není 9. květen svátkem, protože těmto zemím vládnou potomci přeživších nacistů” https://russian.rt.com/world/news/1310287-evropa-medinskii-9-maya A nemůžu nezopakovat dobový dokument, jak se spojenci k Němcům… Číst vice »

Pozorovatelka
Pozorovatelka
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Pozorovatelka

Americké bombardování Plzně:
https://aeronet.news/plzen-hlavni-mesto-osvobozeni-ceskoslovenska-1945-plzen-hlavni-mesto-svobody-ceska-2015/

comment image
1945 – 25. dubna byla Škodovka těžce zasažena náletem 8. americké letecké armády; škody byly vyčísleny na dvě miliardy korun

Bombardování Drážďan a Prahy
https://aeronet.news/vyroci-bombardovani-drazdan-a-bombardovani-prahy-14-unora-1945-tragicky-omyl-videa/

palasovar@gmail.com
palasovar@gmail.com
před 1 měsícem

Projevy soucasnych potentatu uz nejak neposloucham.Krome nastvanosti by mi to nic neprineslo

Jarda
Jarda
před 1 měsícem

To,že na klíčových mocenských postech jsou ubožáci a kolaboranti sloužící nadnárodním,bruselským a americkým hajzlům je vizitka toho,jak je snadné oblbnout české voliče.Pozdě plakat nad rozlitým mlékem.Pokud si toto většina voličů ve volbách 2024 a 2025 neuvědomí,nezaslouží si nic lepšího ve vedení státu.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 měsícem

Pan generál se zřejmě v mládí uléval z PŠM. Tam nás učili, že na Sovětském svazu ležela hlavní tíha bojů v Evropě. Zatím co se Američani šmrdlali na Sicílii, kde jim jejich (italská) mafie zajistila poměrně bezpečné vylodění(nechci zlehčovat) a Angličani se mastili v Africe s Romelem, Sověti v Evropě osvobozovali jednu zemi za druhou. A zřejmě by… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  kutnohorsky

P.S. Dodatek. Naši občané bojovali proti Hitlerovi v zahraničních armadách, Francouzi měli odbojáře makisty, Slováci partyzány a Němci? Ani jednotky v cizích armádách ani významný domácí odboj, ani partyzány např. v šumavských hvozdech. Man nebo Ditrichová a pár dalších uprchlých intelektuálů? Co ti zmohli. Nakonec se po válce ani nějakého významného ocenění za své postoje nedočkali a byli… Číst vice »

skeptik
skeptik
před 1 měsícem

Je potřeba zdůraznit, že nacistická agrese nespadla jen tak z čistého nebe, že se Hitler jednu noc špatně vyspal a začal válku. Proti nacistické agresi jsme zůstali sami díky Mnichovské zradě a vyhrůžkám zrádců, abychom ani nepomysleli na svou obranu a neopovážili se přijmout pomoc SSSR. Ta údajná okupace v r. 1968 nebyla okupací nýbrž… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 1 měsícem

Ústy agenta Pávka přece promluvil český lid. Premiér Fiala má prý u obyvatelstva podporu pouhých dvou procent, zatímco agent Pávek, kterého Fiala jménem vládní koalice ODS-TOP09-STAN-Pirátů-Lidovců vyslal do boje za získání prezidentského křesla, získal u těchto voleb 58.32% všech hlasů, což je drtivá většina českého obyvatelstva. Pokud tedy agent Pávek vyzval v této… Číst vice »

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Karel2002

Nějak není na ty tvoje duchaplnosti, hraní si s čísly a pochybnou ironii zrovna nálada. Nějak by sis měl uvědomit, že ve všem je třeba zachovávat střízlivou mez, i v provokování a manipulaci s nějakými daty. Tady už opravdu přestřeluješ a sklouzáváš do roviny ubohosti.

cablik
cablik
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

Správně kolego takové odporné komentáře tu nemají co dělat komentář člena stop 09. Snaží se nás tím ještě více deprimovat.

Karel2002
Karel2002
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  cablik

No jo, tak jsem zvědavý, co vy dva chcete chcete dělat, jak hodláte s tímhle prezidentem bojovat.

cablik
cablik
před 1 měsícem
Odpověď uživateli  Karel2002

Vůbec nejde o tu loutku ta půjde za chvilku do kytek i s zadluženými páníčky. Ale tyhle komentáře na vlastenecký server nepatří Někdy to je nacistická propaganda se divím že ti to tady trpí. Budeme bojovat dál a nikdy se nevzdáme. Ty tvoji miláčci nemají žádnou podporu obyvatelstva k moci se dostali že je tam… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 měsícem

Zlo přišlo ze západu Anglie stvořila nacismus a Hitlera také je naučili jak provozovat koncentráky. Bláboly té západní loutky co si říká president neberu vážně historie je jen jedna.