EURO 2024 – český fotbal vs. česká politická scéna, obojí na evropské půdě

Úterní večer byl pro českého občana nabitý emocemi a nejvýstižněji to popisuje jeden facebookový komentář  “Zatím co my sledovali fotbal, ufff, to byla přestřelka”.

Pozorovatelka
Pozorovatelka

Fotbal skončil pro Česko zklamáním (a o to větším, že se tak stalo v nastaveném čase), kdo ale i přes víru, že pro Česko to dopadne alespoň za jeden bod, chtěl být závěrečných nervů ušetřen a raději přepnul na debatu k velmi aktuálnímu tématu “Zásah na Filozofické fakultě UK”, ten nakonec možná litoval, že se raději nedodíval na ten fotbal, kde by to emcionálně tak náročné nebylo.

V pořadu „360°“ stanice CNN Prima News se totiž v čase fotbalového utkání tak nějak symbolicky probírala hned dvě témata, a obě související s postavením Česka v rámci EU. Přeloženo: úspěch či neúspěch politiků ve volbách do EU je obdobou úspěchu či neúspěchu českých fotbalistů na EURO 2024.

Za sjednocující prvek obou událostí přitom považuji to, že český občan (a nejen český) je vždy pouze divákem. Od dob Americké a Francouzské revoluce, které po vzoru Řecka a Říma poprvé zavedly onu slavnou “demokracii”, se těm divákům sice nově říká “občan”, který ale je – na rozdíl od Řecka a Říma a dokonce i na rozdíl od otrokářské politiky USA, na které USA vyrostly – dokonce tak “svobodný”, že má volební právo! Ve skutečnosti to ale je vždy jen divák, jehož “svoboda volby” je obdobou anket ala TýTý  = vybírej “demokraticky” pouze z těch, které ti k výběru nabízíme! Přeloženo: “Tady máš námi nominované a nikde jinde volbu nehledej”. V nominacích samozřejmě dej na média, protože ta vědí a vidí – hlavně ale nepodléhej nominacím podle médií alternativních a tedy tzv. dezinformačních, protože ta ti jen lžou a jedinou pravdu mají média mainstreamová! Pokud ale přece jen dáš na média tzv. dezinformační, to je v pořádku potud, pokud “svobodně” budeš dodržovat naše “demokratické” heslo: “Nejlepší opozice je naše opozice”. Aneb “V Česku/Československu nám tohle vyšlo s Havlem, který to velmi úspěšně (k našim službám) zavedl v celé Evropě obzvláště omluvou Německu za Sudety.

No, to jsem dost obsáhle odbočila od toho, o čem jsem původně chtěla napsat jen komentář, ale o čem nakonec píšu tento komentář jakožto krátký článek proto, aby to nezapadlo. Je to mimochodem i moje reakce na jiný zdejší článek, týkající se role veřejnoprávního média, zvaného ČT.

ČT už dlouho nesleduji pro její zcela zjevnou a dlouhodobou tendenčnost ve prospěch vládnoucí české 5koalice (o amerických volbách už za vítězství Trumpa nemluvě) a přednost dávám CNN Prima News.

A teď zpět k tomu, co zmiňuji už výše – úterní fotbal a ve stejné době 360° na Primě. První téma o nominacích na českého eurokomisaře EU proběhlo v poklidu a za mě objektivně. Pak ale přišlo (opětovně, ale pohledem jiných hostů) na řadu téma “útok na FF UK”. A v něm se setkali Robert Šlachta a oficiální komentátor TV Prima Martin Schmarcz.

Martin Schmarcz dostal v přímém přenosu hysterický amok a doteď se neví, jestli byl ze studia vyveden anebo jestli odešel dobrovolně.  TV Prima se k tomu nevyjadřuje, ba co víc, záznam této debaty odstranila jak na svém fb kanálu, tak z archívu pořadů “360°. Záznam už ale mezitím v internetovém prostoru žije a kdo neviděl, znova připomínám odkaz  “Zatím co my sledovali fotbal, ufff, to byla přestřelka”.  Odkaz je k vidění i zde:

“Řev na Primě. Schmarzcovi, blízkému ODS, vypnuli mikrofon a nakonec zmizel” 

A tady pro mě vznikl srandy kopec – kdyby to ovšem pro Česko nebylo velmi smutné tím, jaký se to před českými diváky právě odehrál paradox, vyšším pohledem divadlo!

V debatě se totiž setkali dva fandové ODS! Vítězně z ní vyšel Robert Šlachta ( a s ním Filip Turek za Motoristé, kteří jsou všeobecně a přes podporu Turka Klausem oprávněně považováni za “ODS Revivel” ). A ten paradox je v tom, že hlavním hrobařem ODS a Klause byl právě R. Šlachta kauzou “Nečas – Nagyová” . Největší paradox pak vidím v tom, že to byl Šlachta, kdo proti Nečasovi zasáhl zrovna v době, kdy se ten přihlásil ke Klausovi osobním omluvným dopisem a který tím současně odsoudil pussyriotismus a dalajlamismus – tehdy jsem o tom obsáhle psala zde

https://aeronet.news/wp-content/uploads/516F13C5-3559-4C23-A4E5-DA852AF2327B_cx0_cy9_cw0_mw1024_mh1024_s.jpg

Pointa: hlavní hrobař Nečase, který se provinil tím, že se přidal na stranu Klause (a jeho Modré, nikoliv Zelené planety)  se dnes veze na vlně úspěchu proKlausovského Turka a jeho Motoristů. A to nevymyslíš!

Český divák (v demokracii zvaný “volič”) to žere tak, že od včerejška tleská Šlachtovi – hlavnímu hrobaři Klause přes likvidaci Nečase – a odsuzuje Schmarzce, který na rozdíl od Šlachty je v podpoře ODS konzistentní a Šlachtovi jeho podraz proti Klausovi ani zpětně emocionálně neustál, CNN Prima news se k tomu přidala tak, že ze sebe udělala stejného mrtvého brouka, jako to dělá Rakušan nejen v kauze FF UK (a tím neviním Wolfovou, která se dle mého zachovala naprosto profesionálně a objektivně), ale vedení CNN Prima news, které debatu “Šlachta-Schmarcz” zcenzurovalo. A to ani náhodou nejsem fanynka Schmarzce a už vůbec ne fanynka ODS v čele s Fialou! Jen tak nějak nedávám toho Šlachtu, kterému je dle mého jedno, s kým se v touze po moci spojí! V 2012 šel na ruku Schwarzenbergovi a Janečkovi s jejich heslem: “Kdyže to správně zmanažujeme, tak vláda Nečase padne”. A Šlachta byl hlavním aktérem toho, že to klaplo.

Ale pro českého diváka, považujícího se za “voliče ala hybatele dění” vždy jen předem nainscenovaná fraška s výsledkem ala TýTý . Ve výsledku totiž úspěch vždy slaví předkladatel /nominant hráčů: ve fotbale trenér (tam je to jakž-takž čisté, i když jen zdánlivě a stačí se podívat na fotbalové MS v Kataru) , v politice na média – aktuálně i na CNN Prima news…

*

Pozorovatelka

*

Redakce Nové Republiky děkuje všem dárcům, kteří vědí, že nežijeme ani z reklam ani ze sponzoringu, a proto nám zaslali na účet zapsaného spolku Nová Republika peněžní dary.

Fiobanka: 2300 736 297 / 2010

Pokud se rozhodnete přispět, napište do zprávy příjemci, že se jedná o dar.

Velmi si vaší pomoci vážíme. Zaslané prostředky slouží k realizaci našich seminářů a panelových diskuzí a konferencí, k jejich audiovizuálnímu záznamu, tvorbě podcastů a zveřejnění a k rozšíření činnosti a působení spolku Nová Republika.

Všechny texty autorů a překladatelů Nové Republiky jsou volně šiřitelné.

*

3.5 4 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
5 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Praded
Praded
před 1 měsícem

Robert je ve skutečnosti Robertek a Schmarz nějaký přiblblý hochštapler.

Primak
Primak
před 1 měsícem

Ale už ho prej vyhodili toho Schmarzce.

mikkesh
mikkesh
před 1 měsícem

Pod tím troubovitým aktivistou se asi houpe židle. Tak zkusil jinou etudu. Zahrál echt kovaného. Nic víc nic míň.