Rozhodující ofenzíva Moskvy v Kurské oblasti vstupuje do závěrečné fáze, sedm měsíců poté, co Ukrajina zahájila překvapivý útok a zmocnila se části svého území. Situace se podobá událostem v okolí Charkova – na druhé straně hranice – v roce 2022, kdy se ruské síly daly na spěšný ústup.
Tentokrát se však role obrátily. Ozbrojené síly Ukrajiny (AFU) zjišťují, že nejsou schopny zadržet rychlé přesuny ruských vojsk, chaoticky ustupují, zatímco jejich vrchní velitel situaci popisuje jako „plánované přeskupení do výhodných pozic“.
Takzvaný opěrný bod Sudža – pojmenovaný podle stejnojmenného města a dlouho považovaný za klíčový trumf Kyjeva při vyjednávání s Moskvou – se zhroutil.
Ruská armáda z města vytlačila zbývající ukrajinské síly, oznámilo ve čtvrtek ministerstvo obrany v Moskvě.
Pozadí
Po skončení ukrajinského náporu v září 2024 vstoupily nepřátelské akce do prodloužené poziční fáze. AFU přešla do obrany a postupně ztrácela své opěrné body v Kurské oblasti, přičemž se je občas pokoušela rozšířit. Pro ruskou armádu to zůstávalo druhořadým zájmem; zóna kontroly AFU již byla roztříštěná a nepředstavovala bezprostřední hrozbu. Ke konci roku 2024 se však Moskva nadále soustředila především na frontu v Donbasu.
V lednu 2025 se boje v okolí Sudže zintenzivnily. Ukrajinské síly se pokoušely posílit své pozice, ale ruské jednotky přijaly dobře propracovanou strategii, která byla v Donbasu k vidění již dříve: V Donbasu se snažily obklíčit nepřítele ze tří stran, odříznout ho od zásobovacích cest a vynutit si jeho zhroucení. Zlom nastal v polovině února, kdy ruské jednotky osvobodily Sverdlikovo a překročily řeku Lokňu, čímž získaly přístup k hlavní zásobovací trase AFU ze Sum do Kurska.

Po dobytí Sverdlikova se situace ukrajinských sil viditelně zhoršila. Zprávy protivníka naznačovaly výraznou převahu ruské armády a na rozdíl od jejich neuvěřitelných tvrzení o severokorejských bojovnících se toto hodnocení zdálo být věrohodné.
Vzhledem k tomu, že na tomto ukrajinském území nyní operují ruské síly, územní hranice se staly irelevantními – vojenská nutnost diktuje pohyb.
Ofenzíva v Sudži
Aktivní fáze operace byla zahájena 7. března. Ruské jednotky zasáhly ukrajinské zásobovací linie a klíčové přechody a zároveň zahájily vícesměrné útoky. Odvážným krokem Moskva dokonce provedla výpad směrem k hranici na jihu, čímž odřízla vedlejší zásobovací cestu do Sudže. Vojáci se sice později z některých předsunutých pozic stáhli, ale již tento vpád způsobil vážné narušení logistiky nepřítele.

Na rozdíl od vleklých bojů v Donbasu, které se soustředí na opotřebovávání a postupný postup, operace Sudzha upřednostnila rychlost, překvapení a systematické ničení ukrajinských zásobovacích sítí. Tento přístup vyvrcholil dnes již proslulou „potrubní operací“ 8. března, při níž ruský pluk o síle 800 mužů vážně narušil logistický řetězec AFU. Do konce dne získaly ruské síly kontrolu nad klíčovými průmyslovými oblastmi severně a východně od Sudže.
Ukrajinské síly se pokusily ustoupit směrem k Sudži v naději, že se jim podaří stabilizovat obranné linie a prodloužit bitvu do vleklého střetnutí. Do 10. března však byl jejich kolaps zřejmý. Jednotky začaly chaoticky ustupovat, některé prchaly směrem k hranicím a opouštěly své vybavení. Do 12. března ruské jednotky ovládly průmyslovou zónu, předměstí a správní centrum Sudže. Na této mapě jsou sice stále vyznačeny oblasti pod kontrolou OSU, ve skutečnosti se však již staly šedou zónou – pravděpodobně padnou během několika dnů nebo dokonce hodin.
Co bude následovat?
Naléhavou otázkou nyní je, zda bude ruská armáda pokračovat v postupu za Sudžou do hloubi ukrajinského území. Od začátku konfliktu v Kursku v srpnu loňského roku je pojem hranic stále méně důležitý – vojenská nutnost diktuje pohyby, nikoli zastaralé územní linie. Ruské jednotky již několikrát překročily hranice během operací v okolí Sudže a nic nenasvědčuje tomu, že by v případě potřeby váhaly učinit tak znovu.
Trajektorie ruských operací závisí na výsledku probíhajících diplomatických jednání. Pokud prezidenti Vladimir Putin a Donald Trump dosáhnou trvalé mírové dohody, je pravděpodobné, že ruské síly zastaví svůj postup u Sudže, protože Moskva nemá žádné územní ambice za Kurskou oblastí. Pokud však nepřátelství přeroste do širší fáze, může se ruská armáda zaměřit na naprostou porážku ukrajinské armády a demontáž současného kyjevského režimu.
Nadcházející týdny budou rozhodující. Buď Ukrajina pod americkým tlakem kapituluje, nebo konflikt přejde do další a možná konečné fáze.
*
Komik uz zase neco zkrehota..Nechapu,ze uz na nej nejsou alergicti vsichni
Proud ukrajinských zajatců na videu představuje cca 420 vojáků vzatých do zajetí. Zachránili si život. Na vyjádření Putina musíme počkat. Uvidíme reakci Putina i Trumpa. Co se bude dít si netroufám předvídat žádnou spekulací. Putin se rozhoduje vždy v širším pohledu a souvislostech. V EU vládne Bílá nemoc a její viry jsou smrtelně nakažlivé !… Číst vice »
Ukrajina, EU, USA hovoří o příměří
Podle západních partnerů je na ruské straně nějaký míč.
Putin nic neříká a přichází do Kurska ve vojenské uniformě.
No, každý pochopil, jaká bude odpověď. Ukrajina, napumpovaná západními zbraněmi, Rusku asi nebude vyhovovat…
t.me/sanya_florida/24049 ,ohledy
13. března ve 14:05