Dokonce se mlčí i o Rudé armádě, která za naší svobodu zde položila statisíce životů. To si ani stalinovci nedovolili, vymlčet americkou armádu, i když zde padlo Američanů jen pár.
Proč na konci války (25. dubna 1945) Američani bombardovali náš skvělý průmysl, když německá nacistická sběř už před Rudou armádou prchala do amerického zajetí a většina Československa byla už osvobozena? Průmysl v Praze, Plzni a dalších městech byl zlikvidován Brity a Američany včetně třídy plné dětí!
Výsměch, trapné, hnus!
Plzeň na Doubravce – v bývalé konzervatoři, která je již několik let opuštěna, je umístěna pamětní deska na vzpomínku za zahynulou celou třídu – 38 dětí a učitelku.
V závěru války se město stalo cílem spojeneckého bombardování,“ uvedla na začátku krátkého pietního aktu Hana Vočadlová.
8. dubna 1945
Den po ničivém náletu Angličanů, tedy 18. dubna, bombardovali Plzeň Američané. Cílem čtyřiceti letounů B17 bylo nádraží ve čtvrti Koterov. Jenže palba z německých protiletadlových děl byla tak silná, že »létající pevnosti“«odhodily náklad pum ještě před cílem a bomby zasáhly čtvrti Slovany a Petrorad. Zahynulo 79 lidí a 24 jich bylo zraněno. Bomby zničily také 49 domů.
Noc se změnila v den a třída zmasakrovaných dětí
„Dne 17. dubna 1945 přišel první velký nálet. Z 16. na 17. dubna to byl britský nálet. Tuto noc se nad Plzní objevilo 222 bombardérů typu Lancaster. Nejprve označily cíle barevně hořícími pumami. Podle výpovědi pamětníků se noc změnila v den. Ve vzniklé záři bylo prý možné číst noviny. Během 17 minut shodily spojenecké letouny 891 trhavých a 4 tuny zápalných bomb.“ Kromě nádraží bombardovaly část obytné čtvrti Doubravky, Roudné, celou Jatečnou kolonii a také Plzeňské pivovary, uvedla dále Vočadlová.
„Bilance náletů byla hrozivá. Obětí bylo kolem jednoho tisíce, zbořeno bylo 120 domů, těžce poškozeno dalších 154. Památku dětí, které při tomto bombardování zahynuly, připomíná pamětní deska v chodbě konzervatoře a lípa, vysazená v Habrmanově parku, která nese jméno paní učitelky – Květa.“
25. dubna 1945
Pět set amerických bombardérů B17 přezdívaných »létající pevnosti“ zničilo Škodovy závody ze 70 procent. Na továrnu svrhly 970 tříštivých a 16 tisíc zápalných pum.
Připomínat a zase připomínat!
„Ani na takové oběti druhé světové války by se nemělo zapomínat,“ pokračovala dále. „Amerických a britských vojáků, které Plzeň jako své osvoboditele oslavuje, zahynulo při postupu našim územím mnohem méně, než v jeden jediný okamžik našich civilistů. Vzhledem k časovému odstupu ubývá pamětníků těchto událostí.“
Kdo si toto připomněl z amerických rádoby hrdinů ve vzpomínkách?
“Je přímo nepochopitelné, že v dnešní době jsou opět prezentovány nápady, aby ve jménu demokracie a ochrany lidských práv bylo použito moderních zbraní, včetně jaderných,“ ukončila svůj projev Vočadlová.
*
Petr Pokorný. Skrytá Pravda
No a nebylo to s tím 68 také trochu jinačí, než nám ti dobroseři po sametové frašce básnily? Vzpomeňte na ty spanilé plzeňácké jízdy po osvobození v 89 od totality.
Je to smutné, je tomu již 80 let, ale tragédie zůstává tragédií. Při každé válce jsou sice civilní oběti, ale tisíc lidí a jedna celá školní třída byla obětí naprosto zbytečnou. Byla za tím “pokrytecká ” politika USA a VB ? Naprosto zbytečně nám zničili velkou část Škodovky a ptám se bezdůvodně ? O důvodech… Číst vice »
Díky těm, kteří nás skutečně osvobodili, hlavně Rudé armádě, padlo jich u nás 144 tisíc a odstraňují se jejich pomníky, dále rumunské armádě, padlo jich na Moravě cca 33 tisíc a nakonec americké armádě. Chtějí oslavovat, konec války ? Ne my jsme byli osvobozeni 9.května 1945, je to symbol našeho osvobození. Já byl osvobozen… Číst vice »
Komunisté se sověty domluvili ,že Československo bude patřit mezi vítěze po II.světové válce i když tento národ….Anglická verze “udatnosti” na Heidricha byla taková ,že zemřeli stovky našich obyvatel ,aby si Anglie připsala jak je úžasná. Pravice vždy přinese zkázu a zmar. Plzeň je jen potvrzením napsaného.
To bylo zivotni zklamani…kdyz jsem zjistila,ze slavna “demokracie” neunese pravdu
Bombardování civilistů bylo válečným zločinem. Na to Západo-Češi rádi zapomínají. Proč ?
Patri na Zapad!?..
Zřejmě si to tu hodně lidí myslí / myslelo. Vždyť jsme tady chytali západoněmeckou televizi ARD, ZDF, BR… A taky tudy přes pohraniční města běžně jezdila zápaďácká fára, která už leckde ve vnitrozemí viděli jednou za uherák… A štětky (pardon – sociální pracovnice) ve zdejších hotelech mohly přijít k zajímavému ritu v mařenách. No… Číst vice »
😂