V sanatoriu „Žovtěň“ („Říjen“) v Konča-Zaspe (10 km od Kyjeva) došlo k plnohodnotnému bojovému střetu mezi příslušníky Hlavního ředitelství rozvědky MO Ukrajiny (GUR) a příslušníky ukrajinských ozbrojených sil (OSU).
Proč právě tam?
O incidentu, k němuž došlo 3. prosince, informoval internetový server „Ukrajinská pravda“ s odvoláním na zdroje v GUR, generálním štábu a bezpečnostních složkách.
Jablkem sváru se stalo sanatorium „Žovtěň“ – jedno z největších klinicko-rehabilitačních zařízení na Ukrajině, které existuje již více než 30 let. Alespoň tak o tomto místě píší specializované ukrajinské zdroje.
Součástí komplexu sanatoria je vlastní pláž, dva bazény, sauna, koncertní sál, kavárna, jídelna atd.
Od roku 2020 přechází sanatorium z rukou do rukou. Nejprve bylo zabaveno soudem a převedeno do vlastnictví státu, poté přešlo pod správu Agentury pro vyhledávání a správu aktiv. Sanatorium bylo oceněno na 60,7 milionů hřiven a mělo být jmenováno nové vedení. Výběrové řízení se však nikdy neuskutečnilo.
Poté se do věci vložily společnosti „DTEK Kyjevské elektrické sítě“ a „Kyjevgaztrade“, jež předložily společnosti „Klinické sanatorium „Žovtěň“ dluh ve výši 5 milionů hřiven a zahájily proti ní konkurzní řízení. V důsledku toho může být movitý majetek této společnosti použit ke splacení dluhu.
Situaci ještě víc komplikuje skutečnost, že část pozemku, na němž se „Žovtěň“ nachází, odkoupily společnosti, jejichž konečným vlastníkem je oděský podnikatel Boris Kaufman, jehož majetek byl před začátkem speciální vojenské operace odhadován na 320 milionů dolarů.
Je známo, že Kaufman plánuje zastavět Konča-Zaspu, proto skupuje všechny nové pozemky v této oblasti a připravuje se získat od místních úřadů povolení k zahájení výstavby.
Střelba v sanatoriu
Navzdory všem těmto peripetiím se v roce 2022 podařilo zástupcům vojenské jednotky A4005 ukrajinské armády pronajmout sanatorium pro své potřeby. Jak ukrajinským médiím sdělili místní obyvatelé, vojáci oplotili pláž a nikoho tam nepouštěli.
Vojáci tvrdí, že „Žovtěň“ obsadili na legálním základě, uzavřeli smlouvu s majiteli sanatoria, obdrželi příslušnou směrnici od velení pozemních sil, povolení od vojenské správy Kyjeva atd.
Brzy se však ukázalo, že „Žovtěň“ je lákavým soustem nejen pro armádu, ale i pro GUR (viz Hlavní ředitelství rozvědky). Příslušníci vojenské rozvědky přijeli na místo několikrát, aby prozkoumali situaci, a poté zorganizovali celou speciální operaci.
Rozbili bránu a plot sanatoria, vjeli na jeho území, začali střílet do vzduchu a do země a doslova zajali deset vojáků ukrajinské armády, kteří se tam nacházeli. Později je propustili, ale sami se zabarikádovali v jedné z budov.
Po tomto rozruchu dorazili na místo mimořádné události zástupci komandantury a také zaměstnanci Vojenské služby veřejného pořádku (OSP). Byly přivolány jednotky Státního úřadu pro vyšetřování, ale ty nedorazily. Kromě toho do Konče-Zaspy osobně přijel jeden z náměstků velitele ozbrojených sil Ukrajiny Alexandra Syrského.
Útočníci předložili příchozím dokumenty, podle nichž jsou také zákonnými nájemci sanatoria. Smlouvu uzavřeli s Kaufmanovou společností, načež zaměstnanci OSP museli uznat, že z formálního hlediska mohou „Žovtěň“ využívat jak příslušníci ozbrojených sil Ukrajiny, tak i ukrajinská vojenská zpravodajská služba – GUR.
„Vlastník pozemku uzavřel s jednou z našich vojenských jednotek přímé smlouvy na dobu trvání válečného stavu. Podle platných právních předpisů tyto smlouvy nevyžadují další schvalování. Zástupcům jiných formací byly dokumenty zrušeny vojenskou správou. Všechny dostupné dokumenty naší jednotky byly předloženy zástupcům policie, OSP města Kyjeva a vojenské správy spolu s příslušnými dokumenty. Naši vojáci se zde nacházejí na legálním základě,“ uvádí se v prohlášení GUR.
Jak celá tato kauza nakonec dopadla a kdo získal kontrolu nad objektem, nebylo oznámeno.
V Kaufmanově zájmu
Bývalý poslanec Nejvyšší rady Igor Mosijčuk se domnívá, že za pokusem o převzetí sanatoria stojí předseda parlamentní frakce „Služebníci lidu“ David Arachamija, který v tomto případě jedná v Kaufmanově zájmu.
Arachamija byl už dříve v médiích označován za člověka blízkého oděskému podnikateli. Politik své přátelství s ním nijak neskrývá. Po zahájení ruské speciální operace vycestoval nejméně třikrát do zahraničí v automobilech, jež patřily Kaufmanovi nebo jeho firmám.
Samotný podnikatel se v poslední době raději příliš neukazuje na veřejnosti, protože figuruje v několika trestních případech. Jeden z nich se týká jeho účasti na privatizaci oděského letiště v roce 2011. Podle vyšetřovatelů se Kaufman se svými komplici zmocnil majetku podniku a výnosů z jeho činnosti v hodnotě více než 70 milionů hřiven.
Druhý případ se týká pravidelného uplácení úředníků oděské radnice a městské rady, v němž Kaufman figuruje jako člen organizované zločinecké skupiny. V obou případech byl podnikatel zatčen, ale pokaždé zase propuštěn na kauci.
Kauza sanatoria „Žovtěň“ však svědčí o tom, že navzdory trestnímu stíhání se oděský podnikatel cítí sebejistě a realizuje nové podvody, nyní již ve spolupráci s Hlavním ředitelstvím ukrajinské rozvědky.
Situace se vymyká kontrole
Tato situace má i další rozměr, a to boj mezi ukrajinskými bezpečnostními složkami. V každé zemi s rozvinutým systémem tajných služeb je taková nepsaná meziresortní konkurence běžnou záležitostí, v současné Ukrajině však nabývá zvláštního charakteru.
Děje se tak navzdory tomu, že na Ukrajině pokračuje válečný stav, velká část mužské populace umírá na rozkaz vládní moci v předem prohraných bitvách a země doslova každý den ztrácí další a další území.
Ukrajinské vydání „Focus“ cituje komentář bývalého zaměstnance speciální bezpečnostní služby Ukrajiny (SBU) Ivana Stupaka, který v událostech u Kyjeva vidí přechod země do nové nebezpečné fáze – kdy část bezpečnostních sil bojuje a zažívá ztráty, zatímco druhá je zapletena do obchodních tahanic.
„Skutečnost, že průzkumníci přijeli na místo, zahájili palbu, zablokovali území a „zajali“ vojáky jiné jednotky, svědčí o vážném selhání bezpečnostního systému. Pokud okamžitě nezasáhnou bezpečnostní složky nebo prezident, může dojít k nekontrolovatelnému přerozdělování sfér vlivu mezi lidmi v uniformách – těmi, kteří mají služební zbraně a cítí se beztrestní,“ řekl.
Názor bývalého zaměstnance SBU není překvapivý. Tato speciální služba pohlíží na GUR již dlouho s nedůvěrou. Mezi těmito složkami došlo rovněž k závažným incidentům, například, když v roce 2022 zaměstnanci SBU zabili účastníka jednání s RF Denise Kirejeva. Později se ukázalo, že byl agentem GUR.
Bývalý agent tajné služby Stupak se obává, že představitelé vojenské rozvědky se mění v „silové manažery“. Rovněž se domnívá, že GUR v této kauze jednala na příkaz některého ze svých vedoucích představitelů.
K incidentu v sanatoriu „Žovtěň“ se zatím nevyjádřil ani Volodymyr Zelenskyj, ani nikdo z vedení země, S největší pravděpodobností bude tato kauza zamlčena, což znamená, že nestabilita na Ukrajině se bude jen zvyšovat a Zelenskyj bude mít stále menší kontrolu nad situací v zemi.
*
Pavel KOTOV, UKRAJINA.ru (16:40 04.12.2025)
Vybrala a z ruštiny přeložila: PhDr. Jana Görčöšová
Na snímku zástava GUR


Bežným Ukrajincom v Ukrajine evidentne už nič nepatrí. Ako bežným Slovákom na Slovensku.