Strana ztracena, kmotři triumfují

Jiří Paroubek
Jiří Paroubek

Zdroj: Vaše věc, Na snímku: Mladí sociální demokraté okolo tehdejšího předsedy ČSSD Sobotky – začíná sešup nejstarší české politické strany

Stále více si myslím, že neštěstím sociální demokracie se stala organizace Mladých sociálních demokratů. Proč? Protože bývalí straničtí mládežníci si mezi sebou vytvořili celostátní horizontální vazby, jsou jednou velkou partou, která spolu mluví, a mezi sebe nikoho nepouštějí. A své staré osobní vazby před každým sjezdem využívají. Se Sobotkou se znali všichni. V jejích očích byl vynikající manažer, sice bez jakýchkoliv manažerských zkušeností, ale byl to jejich člověk. Z toho vyplývá, že mají nedůvěru k lidem, kteří přišli do ČSSD jaksi z vnějšku (Maláčová), nebo jsou z jiného generačního okruhu. A tak mají tendenci se družit jenom mezi sebou.

Tito chlapci (a některá děvčata) mají snahu vytvářet uzavřená společenství. A vlastně jim ani nezáleží na schopnostech lidí, tedy, kdo by snad mohl straně více prospět, anebo dokonce, kdo může být přijatelnější pro voliče. To prioritní je, zdali je a jak zapojen do party. A Michal Šmarda je zapojen skvěle. Je to osobní přítel Sobotky a jeho politickým kmotrem je Pokorný. Před třičtvrtě rokem na únorovém sjezdu sociální demokracie, se této partičce nepodařilo sociální demokracii ovládnout. Po prohře Petříčka s Hamáčkem v souboji o předsednictví strany proto nekandidovali pocheovci ve volbách na místopředsedy a okázale dávali najevo, že volby do sněmovny nejsou jejich věcí. Tato skupina lidí je natolik politicky nezralá, že vůbec nechápe, jak bude pro stranu složité se dostat zpátky do Poslanecké sněmovny.

Před volbami dělali všechno proto, aby Hamáčkovu vedení ČSSD mydlili schody. Sobotka poskytl pohoršené interview, v němž kritizoval Hamáčka za chyby, jejichž původcem byl on sám. Někteří (např. Netolický) konsternováni sdělovali, že budou volit jiný politický subjekt nežli ČSSD. Jiní (Netolický s Petříčkem) udávali vlastního předsedu investigativcům ze Seznamu Zprávy a pomáhali tak ničit jeho politickou image a tím ničili politické možnosti celé strany politicky uspět ve volbách. Na jižní Moravě jejich exponent Štefan udělal velký tigrbál pro média, při svém přeřazení z prvního na třetí místo kandidátky do voleb a pak nezapomněl demonstrativně odstoupit spolu se svými spřeženci z této kandidátky. Prostě tito lidé udělali všechno pro neúspěch ČSSD v říjnových volbách a pro následné ovládnutí ČSSD po volbách.

Co vlastně ale ovládli? Každoročně sice strana dostane ze státního rozpočtu přes 60 miliónů dotací, ale prakticky rozpustí svůj aparát, zlikviduje síť svých tajemníků. Na příště bude působit více méně jako poloamatérská, ochotnická politická formace.

Vlastnictví Lidového domu se otřásá v základech, což způsobilo podle mého názoru tragické řízení právního zastupování ve věci sporu s advokátem Altnerem (tím nemyslím advokáta, který věc řeší u soudu, ale jeho úkolování někdejším místopředsedou Starcem a samotným Sobotkou). Pokud spatří světlo světa rozsudek obvodního soudu, který již avizovala soudkyně Stamidosová, bude to znamenat, že stranu čeká velký finanční výdaj, možná až 470 milionů Kč. A to všechno má řešit nýmand, který nic podobného nikdy v minulosti ani zdaleka neřešil.

Přeložme si, co by znamenal tento rozsudek soudu v praxi. V podstatě by to znamenalo zrekvírování dalších nemovitostí strany v celostátním měřítku. Prostě, ta výchozí pozice pro nové vedení sociální demokracie není vůbec dobrá. Budoucí předseda strany by musel být skutečný krizový manažer, a ne jen ten, který to o sobě říká.

Jak očekávat nějaké hlubší programové úvahy od člověka a lidí, kteří nikdy neřešili složitější programové otázky. Nikdy jsem si nepřečetl žádný programový článek od Šmardy, ani od nikoho z jeho kompliců v novém vedení sociální demokracie. Prostě, ČSSD se změnila a to není jenom věcí tohoto sjezdu postupně na myšlenkový úhor. Ale teď už je to úplná poušť.

Bývalí mladí sociální demokraté, a tím navazuji na začátek textu – prostě brilantně zvládají jakékoliv vnitrostranické volby. Až tedy na výjimky. V únoru se jim to moc nepovedlo, protože je Hamáček porazil jejich vlastními zbraněmi. Pletichařil před sjezdem úspěšněji nežli oni.

Jsem přesvědčen, pokud by někomu z delegátů sjezdu na věci záleželo, že by velmi pravděpodobně uspěl se žalobou na neregulérnost tohoto sjezdu. Předsednictvo strany, které o svolání sjezdu rozhodlo, místo aby umožnilo debatu celé členské základny o neúspěšných volbách nejprve v místních organizacích, poté na obvodních a krajských konferencích a o způsobu volby nových delegátů, rozhodlo o tom, že sjezd budou tvořit delegáti, kteří byli zvoleni už před rokem, na ten předchozí sjezd. To je ovšem přímo skandální rozhodnutí. Kvóty delegátů z krajů na sjezd byly totiž postaveny na jiný stav členské základny, nežli je ten faktický řekněme ke dni 30.9. tohoto roku.

Předsednictvo strany mělo udělat, pokud by jim nešlo o manipulaci s členskou základnou a zejména o manipulaci s výsledky volby předsedy strany, zajistit, aby předsedu strany a celé vedení volila celá členská základna. Proč to předsednictvo, respektive ti, které řídí Poche a Pokorný neudělali? Prostě proto, že ví, že by to nevyhráli. Nechtěli nic ponechat náhodě.

Není žádným tajemstvím a dával jsem to veřejně najevo, že jsem ochoten, pokud bude Jana Maláčová zvolena předsedkyní strany ČSSD, v plném rozsahu svých sil pomáhat. Myslím, že J. Maláčová udělala dobře, že s touto společností ve vedení ČSSD, poté co předvedla přímo na sjezdu a před ním, už nechce mít nic společného a nehodlala již kandidovat na místo místopředsedkyně strany. Celá věc teď bude naprosto jasná. Za všechny neúspěchy ČSSD teď bude odpovídat Šmarda, Netolický, Petříček a jejich řídící důstojníci Poche a Pokorný.

Je mi té strany upřímně lito, je mi líto také těch občanů, kteří sociální demokracii volili, i těch kteří ji ještě dnes zůstali věrni. Ale všechno jednou končí. Velmi pravděpodobně končí politická éra tradičních levicových politických stran – komunistů a sociálních demokratů. Ale poptávka po levicové politice se neztratí. Nějakou dobu mohou tuto politiku substituovat obě opoziční strany, které ve sněmovně momentálně jsou – hnutí ANO a SPD. Je ale otázka, jak to bude do budoucna. Jestli miliardář je tím správným zástupcem zájmů širokých vrstev lidí, jakým byl, pokud byla ve vládě s ním ČSSD.

Iluze stranou. Dnes jsem dostal celou řadu SMS zpráv a e-mailů. V nich se vesměs píše, že dnes sociální demokracie skončila. Ne, přátelé, to není konec, to je jenom začátek konce. Lidé, kteří jsou dnes v nově zvoleném vedení ČSSD, mají jinou představu o úloze sociální demokracie ve společnosti nežli jak je tomu obvykle např. v Rakousku nebo v Německu. Sní svůj sen o neexistujícím sociálním liberalismu. Prostě chtěli by jakousi stranu levicové pražské kavárny, jejíž voliči ovšem neexistují.

Řeknu to prostě – dnešní den je počátkem konce české sociální demokracie.

Povedlo se, sociálně demokratický koníku, už ti tu ohlávku nasadili!
3.6 25 hlasy
Hodnocení článku
33 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
anti Havel
anti Havel
před 1 rokem

ČSSD je ve stejný řiti jako Věci veřejné!

jbskalensky
jbskalensky
před 1 rokem

Trochu mě překvapuje víra či doufání Jiřího Paroubka, že by se snad ČSSD mohla, jako strana, obrodit a vrátit na svou původní cestu.S jeho rozhledem a znalostmi to překvapuje o to více. Formu, do které byla směrována, “vyfouklo” kmotrům a kmotříkům ANO. Něco napravo, něco vlevo, něco občanům, aby nezlobili, něco dobyvatelům renty, aby nás… Číst vice »

Tatran
Tatran
před 1 rokem

Nevidím na politické scéně jiného politika, který by ještě mohl zachránit ČSSD než je Paroubek. Z ČSSD se v průběhu éry Sobotky stala ODS v oranžovém. Znám v našem městě jistého bývalého soudruha, dokonce absolventa komunistické Vokovické akademie, který se po zádech ČSSD dostal až do PS, kde strávil dvě funkční období, ale nic víc.… Číst vice »

heriot
heriot
před 1 rokem

Mně tedy osobně Paroubek velmi zklamal svým přístupem k covidové mafii… Nicméně to mi nebrání v názoru, že jeho analýzu považuji za velmi dobrou. Je to prostě zkušený, inteligentní politik a znalec politické scény. Těžko říci, co ho vede k tomu, že se přidal ke covidové mafii… Té partě co se zmocnila zbytkové ČSSD… Číst vice »

basos
basos
před 1 rokem
Odpověď uživateli  heriot

Paroubek skutecne neni blby, ale tak nejak nevim, to jeho spojeni s kolotocari mi moc nevoni, a pak to jeho mavani pupkem bylo infantilni. Ohledne Kovidu…. dal jsem se po naheftovani pribuznych 3x vopichat, a kazdy rok si beru injekci proti chripce…. totiz asi pred 4 roky jsem z blbosti nastydl, a pak diky tomu ze… Číst vice »

zhnuseny
zhnuseny
před 1 rokem

Tak si to shrňme. Socani propadli ve volbách, protože změnili kurz politiky. Změnu zařídili noví koně ve vedení. Poslední volby nového vedení potvrdili stávající kurz. To naznačuje další pochod do zapomnění. Možná i zrychlení tempa, ale určitě ne radikální změnu kurzu. A kmotři se radují? Něco mi snad uniklo? Pokud chce být… Číst vice »

JK
JK
před 1 rokem
Odpověď uživateli  zhnuseny

Já bych neřekl, že změnili kurs politiky. To je nepřesné. Spíše přestali kamuflovat. Socani odjakživa jen hráli roli hodného, v taktice hry na “zlého a hodného policajta”. Poslední dobou ale změnili pravidla a postupně se vmanévrovali do role zlého. Jenomže pro dalšího zlého není uplatnění, stali se tím zbyteční.

Naposledy upraveno před 1 rokem uživatelem JK
zhnuseny
zhnuseny
před 1 rokem
Odpověď uživateli  JK

Tak se vraťme ke kořenům. ČSSD byla původně založená, jako strana práce. Strana, která měla hájit práva dělníků. A nyní se podívejme na nedávnou minulost a současnost. Pracujícím většinou vysvětlovali, že nízké mzdy jsou zapotřebí, aby jsme neztratili investory. Ale sockám všeho druhu se hrnulo všemi směry. Také zloději všeho druhu nepřišli… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 1 rokem

Co nám záleží na sociální demokracii? Do října 2025 stejně nemá šanci usednout v parlamentu, i kdyby teď v jejím čele byli géniové a světci. Její agendu už dávno převzal Tomio Okamura se svou SPD a dokonce i původně pravicové ANO. Část členstva ČSSD přešla do SPD. A co se týče KSČM, přesto že je slušnější než… Číst vice »

zemedelec
zemedelec
před 1 rokem
Odpověď uživateli  Karel2002

ČSSD musí počkat,až se vrátí Rath z vězení a do příštích voleb,by to mohlo dopadnout.Určitě by překopal a někoho nakopal ve vedení ČSSD,jiná šance není,aby se ČSSD vzpamatovala.

orinoko
orinoko
před 1 rokem
Odpověď uživateli  zemedelec

Proč by se měla mrtvola resuscitovat? TAM už teď běží o jediné: Jak odkopat dluhy a zároveň vytunelovat výdělečné části majetku. A Rath bude rád, že je rád. Ještě by se mohl připlést do covidové agendy.

zhnuseny
zhnuseny
před 1 rokem
Odpověď uživateli  zemedelec

Problém socanů je problémem drtivé většiny stran a dal by se shrnout pojmem “personální nouze”. Jediný, kdo dokáže alespoň částečně, označit problém a srozumitelně vysvětlit možnost řešení, je Okamura. Zbytek se potácí v nic neříkajících a nic neřešících frázích. Až se objeví skutečná a silná osobnost, mající IQ nad průměrem(který není zrovna vysoký) současných politiků,… Číst vice »