Euro v průšvihu… a my s ním

Euro trpí. Včera se propadlo pod paritu s dolarem a podle mne pod ní zůstane, možná dost dlouho a hluboko. Vůči švýcarovi aktuálně ztrácí už více než korunu. Kdo pochopil to, co jsem psal ohledně vývoje měn začátkem měsíce a konal, neudělal chybu.

Několikrát jsem v poslední době psal o temných mračnech nad eurem a o ECB, která je povolána , aby spáchala zázrak – na jedné straně potlačila vysokou inflaci zvýšení úrokových sazeb a na straně druhé, aby zvýšením úroků nezpůsobila finanční kolaps zadlužených jižních ekonomik eurozony , především Itálie.

Že jedno vylučuje druhé je jasné i klasickému obecnímu bláznovi.

Ovšem furt se práší za kočárem… Tedy pokud ten kočár ještě vůbec jede, což momentálně není vidět.

Euro trpí. Včera se propadlo pod paritu s dolarem a podle mne pod ní zůstane, možná dost dlouho a hluboko. Vůči švýcarovi aktuálně ztrácí už více než korunu. Kdo pochopil to, co jsem psal ohledně vývoje měn začátkem měsíce a konal, neudělal chybu. Viz

Inflace 16% – co nechápe čemu nerozumí vlk

Jak vám na grafech předvedu o chvilku později.

Nyní k tomu zázraku, co jako má vyrobit Lagardeová and kumpáni v ECB. Moc pěkné shrnutí a popis gigamaléru je zde

Rozevírající se nůžky eurozóny: Itálie X Německo

Evropská centrální banka je v neřešitelné situaci, která má potenciál vyvolat konflikt v rámci měnové unie.

Němci, obecně málo tolerantní k vyšší inflaci, zažívají nejvyšší růst cen za svůj život. Ceny průmyslových výrobců vzrostly v červenci o 37,2% za rok (viz graf níže)!!!

To zvyšuje tlak na Lagardeovou, která náměsíčně řídí měnovou politiku ECB tak, že zatímco inflace v první polovině roku 2022 již bez jakýkoliv pochyb ruinovala kupní sílu obyvatel, stále uvolňovala likviditu a držela základní sazbu na nule až do 27. července!

Inflaci však těžko bude omezovat skrze sazby nebo utahování likvidity, když současně v předlužených zemích jižního bloku letí sazby nahoru (na obrázku Itálie s dluhopisy nesoucími již přes 4,5%, viz graf výše) a cena plynu/elektřiny hrozí výrazně omezit průmyslovou produkci a uvrhnout Evropu do hlubokérecese.

Euro na situaci již reaguje a ztrácí v paritě vůči dolaru. Chtít, aby Česko vstoupilo do Evropské měnové unie v tuto chvíli může chtít pouze snílek neuvědomující si hrozivou realitu.

 

 

 

 

 

 

 

Richard Vrdlovec je investiční ředitel Zajišťovacího fondu kvalifikovaných investorů

Mám to stejně jako onen pan ředitel Vrdlovec. ECB se řítí proti zdi a my s ní. Je to všechno o spojených nádobách – dokud neskončí válka na Ukrajině a a minimálně nepoleví zničující sankce vůči Rusku, zničující především Evropu, nic se nezmění. Tedy změní, určitě, jen k horšímu. Hodně horšímu!

Tady je zakopán pes, co už děsivě smrdí. Ceny energií trhají staré rekordy, jako nic a nikdo netuší, kdy a především kde to skončí.

Pan Vrdlovec pravdu dí, když konstatuje – Chtít, aby Česko vstoupilo do Evropské měnové unie v tuto chvíli může chtít pouze snílek neuvědomující si hrozivou realitu!!!!

Vzpomínáte Rakušana, který před pár dny na „očistném“ sjezdu Alibaby a jeho loupežníků vykřikoval – nebojme se přiznat k euru? Vzpomínáte na houfeček Kalouskových sirot v čele s Markétou Dvousvetrovou, požadujících zavedení eura?

Mimochodem – před Eurem a jeho držbou jako zajišťovací rezervou vašich domácích financí pro případ případů varoval. V už zmíněném článku.

Graf vývoje kursu Eur/CZK od data zveřejnění toho článku 12.6.22 vypadá takto:

Výstřižek3

Červená čára označuje den vydání onoho textu. Koruna je proti euru dokonce SILNĚJŠÍ!! Při dnes 18% inflaci v tuzemsku!!!!

To jednak ukazuje na to jak děsivě hluboký problém euro má a také na to, jak silně je koruna, i když jde o samostatnou měnu, s eurem svázána!!!! Ne, euro dnes v žádném případě! Nebrat. A když už, tak ho mít pro všechny případy v Německu nebo Rakousku nebo akciích firem z obou států. Pro případ, že by se Itálie dostala pádové spirály. Pak by šlo všechno obrovsky rychle!!!!

Možná si říkáte – a jak ti vlku vyšla tvoje tehdejší doporučení ohledně švýcara, norské koruny a novozélandského dolaru?

Rád posloužím, i když ta doporučení nešla primárně za účelem kurzových zisků, alébrž jako idea ochránění úspor v tuzemské měně v případě, že by inflace vystřelila na 20% a tam se udržela bez poklesu ještě třeba další měsíc. To už by podle mne trhy „ocenily“ masivním prodejem koruny, jíž by nejspíš místo česká koruna nazvali českou KRACHLÍ, samozřejmě vše spojeno s propadem směnných kurzů na zahraniční měny. Co by se odehrávalo v takovém případě v bankách a směnárnách přenechám vaší fantazii. A když už v tom fantazírování budete, tak zkuste i fantasmagorickou otázku, jestli ty panicky nakoupené měny nechat na bankovním účtu nebo je držet někde doma v hotovosti.Ale to už pokročilé cvičení, zahrnující například i spekulaci o tom, jestli je Fiala, co nám nikdy nebude lhát, v nouzi schopen zmrazit účty, míněno devizové, obyvatelstva… Jak říkám fantasmagorické spekulování.

Teď k těm grafům, jak byste dopadli, kdybyste hned byli na vlka reagovali a druhý den po otištění článku se vydali do směnárny:

VýstřižekVýstřižek1Výstřižek2

Takže při nákupu švýcara zisk cca 2 Kč = asi 8%. Za tři měsíce. Ročně 24%, čímž pádem jednoznačně porážíte Fialu a jeho inflaci.

U norské koruny cca 20 hal.= opět 8% a znovu v ročním vyjádření 24% a opět můžete na Fialu a jeho inflaci udělat dlouhý nos

Novozélanďan? Cca 40 hal.= 3% = 12%. Fialovu inflaci byste sice neporazili, ale znáte bankovní produkt, který by vám hodil 12% p.a. a to bez srážkové daně? Já ne.

Znovu opakuji – má doporučení ohledně těchto tří měn šlo primárně za účelem kdyby došlo k silným turbulencím okolo koruny a především eura. Což by znamenalo tyhle papírky už nyní dost pochybné hodnoty vyměnit za ty, kde mají v pořádku finance, jejich centrální banka odpovědně hospodaří a v případě Zélandu je země izolována od Evropské unie svou vzdáleností a malými Vazbami. Švýcarsko je o jejich vrozené odpovědnosti a opatrnosti a Norsko má svou měnu podloženou ropou a plynem!!!!

Slyším dotaz typu – a co dolar vlkouši?

Inu dolar…. za mne viděno obyčejnýma očima jde také o průšvih. Jenže dolar je prostě světovou rezervní měnou. Která sice tuhle roli ztrácí, ale nějaký historický čas jí to ještě zůstane. Takže graf:

Výstřižek5

Takže kdo by byl tehdy toho 13.6.22 koupil dolar, měl by dnes o 1,1 Kč více. Což jsou 4%. Za tři měsíce. Celkem v ročním vyjádření 16% p.a. Fialova inflace nad vámi sice pořád vítězí, ale jen těsně. A mohu vás ujistit, že stejný zisk, navíc nezatížený daní ve stanoveném období nelze udělat.

Euro je v průšvihu. A koruna, přes svou vazbu na něj – viz 80% vývozů do EU také. A k tomu koruna / nebo už opravdu KRACHLE / s sebou vleče šílený náklad Fialova/Stanjurova/Sikelova/Lipavského/Černochové a s lítostí dodávám, že i Michlova packalství a ignorance.

A až ČNB spálí kritickou část devizových rezerv na podporu koruny, což bych čekal někdy v březnu – v dubnu nejpozději a jestli ukrajinská válka ještě bude trvat, tak to teprve začne jízda!!!!!

Doporučuji každému, kdo má nějaké volné love – bedlivě sledujte inflaci. Dva měsíce po sobě 20% je, alespoň pro mne konečná. Vedle toho – druhým hleďte na ECB a její kouzlení. Jakmile se cokoliv začne třást kolem Itálie – nohy na ramena a pryč od Krachle i eura. A třetí oko upřete na stav devizových rezerv ČNB!

Že nemáte tři oči? Vaše chyba. Poraďte si jak umíte. Já vám opravdu nehodlám nic doporučovat. Ani nemohu. Takže je to jen vlastně takové povídání.

5 2 hlasy
Hodnocení článku
2 komentáře
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
standa
standa
před 1 rokem

Dolar a euro budou bojovat o udržení. Začíná se rozvíjet obchodování v národních měnách, aby doláče šly do háje i se sankcema – státy vidí – nikdo nechce být rukojmím doláče. Komodity pomalu přecházejí k národním měnám – hlavní juan, rubl či rupie. Kdo má komodity, bude prodávat za své dohodnuté ceny a nikoliv za dolary či eura.… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem

Jo to je pravda tak se mě zdá že bude i konec Eura skopčáci se svojí vysokou životní úrovní nebudou chtít spadnout mezi nás.