Válka mohla skončit již více než před rokem

Zahraniční zdroj
Zahraniční zdroj

převzato

Ruský prezident Vladimir Putin africkým lídrům během sobotního jednání ukázal podepsanou dohodu o příměří, kterou podle něj na jaře minulého roku dojednali vyjednavači Ruska a Ukrajiny. Tvrdí, že se v něm Rusové zavázali stáhnout od Kyjeva, což dodrželi, a Ukrajinci následně svou část dohody porušili. Další jednání pak byla pozastavena. Ukrajinci dlouhodobě trvají na tom, že jednat budou teprve poté, co Rusové přestanou okupovat jejich území.

Rád bych vás upozornil na to, že pod záštitou tureckého prezidenta (Recepa) Erdoğana v Turecku proběhla celá série jednání mezi Ruskem a Ukrajinou s cílem vybudovat důvěru a vyjednat přesné znění úmluvy. Nikdy jsme se nedohodli na tom, že (dohoda) bude důvěrná, ale dosud jsme ji neukázali ani nekomentovali. Podepsal ji vedoucí kyjevských vyjednavačů. Tady je,“ řekl Putin lídrům afrických zemí a zvedl papír, na němž je podepsaná dohoda.

Z projevu, o němž informovala agentura TASS, ovšem ukrajinská a západní média nikoliv, je obrazový záznam, který koluje po sociálních sítích. Zachycuje Putina, kterak řeční a mává dokumentem, i tváře afrických lídrů, kteří do Petrohradu přicestovali po pátečním jednání v Kyjevě.

„Dokument byl nazván ´Dohoda o trvalé neutralitě a bezpečnostních zárukách Ukrajiny´. O těch zárukách (Ukrajině) je tam 18 článků. Kromě toho je tam dodatek. Týká se to ozbrojených sil i dalších oblastí. Všechno je tam ošetřeno. Včetně počtu vojenských jednotek, vybavení a vojenského personálu. Tady ten dokument je. Je parafován. Podpis kyjevské delegace je tam,“ řekl ruský prezident.

Počet zbraní a vojáků povolených neutrální Ukrajině v podepsaném dokumentu:

Tanků 342 kusů
BMP 1029 kusů
děla HA 519 kusů
minometů 147 kusů
MANPADS 608 jednotek
Letouny bojové podpory 102 jednotek
Síla až 85 000 vojáků
Národní garda 15 000

„Když jsme ale stáhli vojáky od Kyjeva, ukrajinští představitelé tu dohodu smetli ze stolu, do propadliště dějin, abych to řekl slušně,“ dodal Putin.

V počátcích SVO se zdálo, že mají Rusové Kyjev obklíčen a mohl by padnout v řádu dní. Rusové ale nakonec od Kyjeva a ze střední Ukrajiny odešli, za dosud ne zcela vyjasněných okolností. Obecně přijímaným vysvětlením na západě bylo, že Ukrajina hlavní město prostě zvládla ubránit.

Zatímco Rusko už tehdy označovalo ústy mluvčí Kremlu Dmitrije Peskova stažení vojsk od Kyjeva za gesto dobré vůle, ukrajinská strana tvrdí, že ruská armáda byla vytlačena tou ukrajinskou.

Agentura TASS k dokumentu, který ukázal Putin, uvádí, že je datován k 15. dubnu loňského roku. Měl Ukrajině garantovat trvalou neutralitu a zároveň ji zavazovat k tomu, že se jí bude držet, to znamená, že nebude usilovat i přidružení k Západu a NATO.

Jako garanti smlouvy jsou v preambuli uvedeny Spojené státy, Spojené království, Čína, Rusko a Francie, píše agentura TASS. Ukrajina ani západní představitelé se k věci zatím nevyjádřily.

Poradce ukrajinského prezidenta Podoljak oznámil, že afričtí představitelé, kteří přijeli do Kyjeva, neměli za cíl urovnat konflikt na Ukrajině, plnili prý “informační úkoly ve prospěch Ruska” a “jejich cílem bylo získat zdroje”.

Zatímco ve skutečnosti to bylo naopak – byl to Zelenskyj, kdo se snažil vylákat zbraně z Egypta a Jihoafrické republiky a využít návštěvu lídrů Africké unie k provokaci a informačnímu boji proti Rusku. A nyní, když se jejich záměry nezdařily, “pohostinní” hostitelé hostům spílají do zad a dělají ošklivé obličeje.

video

 

5 3 hlasy
Hodnocení článku
8 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jana
Jana
před 1 rokem

Připravuje se “sebevražda” Zelenského. Zamotalo se to s náhradníky, Zalužný i šéf rozvědky Budanov dostali raketou do šišky. První je asi mrtev, na veřejnosti se objevil dvojník, který byl rychle odhalen, Budanova vyhrabali a odvezli do Berlína, stav velmi vážný. Musí se najít někdo jiný, Zel se vymkl zpod kontroly. Ukroši se vzdávají,… Číst vice »

Ludvik
Ludvik
před 1 rokem

USA nás zachránily před zradou! 

Dnes, 14:25
Первоисточник публикации: https://politikus.info/v-rossii/152831-ssha-spasli-nas-ot-predatelstva.html
Politikus.info

Otázkou je, proč V. Putin v současnosti o tom mluví ?! Čas vypořádání se s “intrikány” v Rusku už nastal ?

danny
danny
před 1 rokem

Pan Jiří Dolejš, dlouholetý člen ÚV KSČM a jeden z hlavních strůjců jejího postupného zániku mudruje nad pravdivostí důkazů prezidenta Putina. Jako vždy na straně TOP09. To už je opravdu nechutný převlek kabátu.

mikkesh
mikkesh
před 1 rokem

Dobytek.

spartak
spartak
před 1 rokem

To vysvětluje stažení Ruska od Kyjeva. Rus stále důvěřoval západu ,ale dnes již ne! Stále nechápu na co Rus čeká ,na druhý sled? Oděssa volá.

danny
danny
před 1 rokem
Odpověď uživateli  spartak

Zatím byl zničen pouze první ukrajinský sled, a ještě ne celý. Hoří Leopardy a Bradleye. Nikde nejsou vidět Abramsy a Challengery. To znamená, že hlavní síly Ukrů ještě nebyly nasazeny do bojů. Ale čas běží. Američani poženou Ukry do ofenzivy stůj co stůj. A pak přijde čas na protiofenzívu. U Pětichatek i jinde prý šla do… Číst vice »

cablik
cablik
před 1 rokem
Odpověď uživateli  spartak

Jo bohužel teď to ví že se západu nedám v ničem věřit stejně jako se nedalo věřit Hitlerovi. Rus čeká na hlavní útok a co se pak bude dít uvidíme.

danny
danny
před 1 rokem

Takže to Zel pohnojil i v Africe. A pořádně. Už tím fingovaným náletem. A teď, když mu sklaplo tak šéfům rozhodujících států kontinentu vynadá a obviní je ze špionáže pro Rusko. Ale všichni vědí, že jeho šéfem je starý Joe. Takže vědí, odkud vítr fouká. No ten ho jistě nepochválí. Ani Blinken neuspěl v Číně, kam… Číst vice »