INKVIZIČNÍ PRAKTIKY SE VRACÍ, ABY DEMOKRACIE VZKVÉTALA

Lenka Procházková
Lenka Procházková

Platón: „Žijeme ve zvláštních časech, kdy mladí i staří jsou vzděláváni ve lži a ten, který se odváží říkat pravdu, je nazýván šílencem či bláznem.“

Nevím, zda Platón tento opatrný text sepsal před nebo až po popravě svého učitele Sokrata, odsouzeného na smrt občany Athén za to, že svým hledáním pravdy a výchovou ke kritickému myšlení „kazí mládež“… Hledání a šíření pravdy bylo vždy rizikovou činností jedinců (či nevelké skupiny) vůči zavedenému systému oficiálně nastolených pravd a pravidel. Ale ani odstrašujícími tresty se nikdy žádný režim trvale neudržel při životě.

Pokaždé, když v Čechách režim krachne, vyvalují se vlny zdola. Staré křivdy se veřejně propírají a odsuzují v médiích, jejichž zaměstnanci se neštítí toho, že když se ty křivdy děly, tak je sami prezentovali jako spravedlnost. Z odsouzených se stávají rehabilitovaní a publikum“ má nové „svaté“ mučedníky. Jejich životní příběhy nejprve vycházejí jako seriály v denním tisku, pak v knižní podobě a zároveň se připravují dokumentární i hrané snímky. V těch si s povděkem zahrají i aktéři, kteří v době před krachem režimu mu sloužili bez bázně a studu.

PUCH PADESÁTÝCH LET U MĚSTSKÉHO SOUDU V PRAZE

Zfilmovat příběh paní učitelky Martiny Bednářové však bude (po krachu současného režimu) náročné. Obecné sympatie sice vzbuzuje už teď, ale která herecká celebrantka v pozdějším středním věku má charakterové zázemí pro pochopení a ztvárnění role, kterou Martina Bednářová sehrává „jen“ na příkaz svého svědomí a tím boří připravený scénář. Režii se ale vymknul i červnový nepravomocný rozsudek Obvodního soudu pro Prahu 6, který paní Martinu Bednářovou zprostil obžaloby za popírání genocidy a dalších trestných činů, když své žáky učila kriticky myslet a nespoléhat se na jediný zdroj informací o příčinách válečného konfliktu na Ukrajině. „Za názor obžalovaná souzena být nemůže a nebude,“ konstatovala soudkyně Klára Jantošová. U soudu se netleská ani neděkuje, a tak paní Soudkyni vyjadřuji své uznání až teď. Po jejím neočekávaném osvobozujícím verdiktu nastaly překotné změny v připraveném scénáři a původně epizodní role státního zástupce Richarda Petráska byla rozšířena na roli vedlejší a připsáno pro ni odvolání k vyšší instanci.

I u Městského soudu v Praze, jehož senát s předsedkyní Hanou Chaloupkovou v trestním případu paní Bednářové rozhodl 25. října t.r., sehrál významnou vedlejší roli státní zástupce (Aleš Cimbala). Pod tíhou nevyvratitelných argumentů obhajoby nabídl, že se spokojí vyslovením viny (neboť výrok o vině by prý měl výchovný efekt) a upustí od navrženého trestu (podmíněného odnětí svobody a zákazu vykonávat 5 let pedagogickou činnost a práci s dětmi), pokud obžalovaná projeví lítost nad svým skutkem. Paní učitelka lítost neprojevila, odmítla tuto „krysí cestičku.Jednak by tím popřela osvobozující verdikt prvoinstančního soudu, ke kterému byl nyní případ znovu vrácen (pro doplnění důkazů), ale především paní Martina, jako sečtělá česká žena (navíc absolventka Filozofické fakulty) dobře z příběhy těch, co v padesátých letech se soudy pod nátlakem spolupracovali, projevovali lítost za skutky, ze kterých byli obžalovánisami pro sebe žádali nejvyšší tresty. V mnoha případech je pak i dostali. Toto dnes vytipovaným „viníkům“ sice nehrozí, ale inkviziční metody, směřující k tomu, aby chybějící důkazy byly suplovány přiznáním a projevenou lítostí obžalovaného, jsou stále používané.

KACÍŘI A POSLUŠNÍ

Už ve středověku byli stateční jedinci, kteří lítost (ani při použití útrpného práva) odmítli projevit, nálepkováni jako nebezpeční kacíři zpochybňují jedinou povolenou pravdu. Jan Hus skončil na hranici, stejně jako později i Giordano Bruno. Galileo Galilei své učení před tribunálem římské inkvizice odvolal (Jsem zde, abych byl poslušný…) a uchránil se tak před mučením a popravou. Byl shledán vinným a zbytek života strávil v domácím vězení. Od ojedinělých (církví povolených) návštěvníků se dovídal, jaký obrovský zastrašující vliv měl na evropské vědce a intelektuály demonstrační proces s ním. Například René Descartes upustil ze strachu z inkvizice od vydání svého stěžejního díla Le Monde. Galileovy spisy byly na seznamu zakázaných knih (Index librorum prohibitorum) a jeho „Dialogy,“ kvůli kterým byl v roce 1633 odsouzen, byly ze seznamu „bludných“ spisů vyškrtnuty až roku 1835. Učenec Galieo Galilei, nazývaný „otcem vědy,“ zemřel v 77 letech roku 1642. Rehabilitován byl až Janem Pavlem II. v roce 1992. Mistr Jan Hus nebyl rehabilitován dodnes.

Církev svatá, která je věčná, nemusí s přiznáváním svých starých chyb a projevením dodatečné lítosti nad nimi pospíchat.

POKROUCENÉ PARAGRAFY

Lidská (světská) spravedlnost nelpí na dogmatech, ale funguje podle platných zákonů. Ty se přepisují a vyvíjejí podle aktuálních politických režimů, které se v prostoru střední Evropy mění poměrně často. Minulý režim, který je dnes nazýván totalitním, se bránil proti šíření pro sebe nepohodlných názorů a poznatků tím, že kriminalizoval jejich „původcei přenašeče. V oblibě měl především § 98 tr. zákona o podvracení republiky. Po vítězství demokracie a zakotvení LZPS do Ústavy se svoboda projevu, názoru a šíření informací staly zaručenou samozřejmostí. Ale jak šel čas, ukázalo se, že některé informace jsou vlastně dezinformace a jejichž šíření porušuje demokratické principy. A tak si osoby činné v trestním řízení místo zrušeného § 98 nově oblíbily a účelově vyšlechtily § 405 (popírání, zpochybňování, schvalování a ospravedlňování genocidia). Dosah tohoto paragrafu je zdánlivě omezenější a tresty jsou nižší než při stíhání za podvracení republiky, ale v rukou vyšetřovatelů, státních zástupců a (některých) soud je to paragraf přizpůsobivý, jehož univerzálnost padne na každého (účelově obviněného) stejně jako kdysi kladivo na čarodějnice. Ale přestože se pružnost paragrafu stále zlepšuje, autorita režimu se scvrkává. Je možné, že senát Městského soudu v Praze tzv. šlape vodu a hraje o čas, když vrátil případ zpět na obvodní soud s žádostí o doplnění důkazů. Pokud tato bezvládná vláda padne dřív, než konečný verdikt nad paní učitelkou Bednářovou, bude politický proces s ní asi zastaven. To ale neznamená, že spravedlnost zvítězí, pouze nespravedlnost se zdoláváním překážek unaví a dá si na chvíli pauzu. V té oddechové chvíli ale nastoupí právníci a vymůžou paní Bednářové rehabilitaci.

Rehabilitace znamená očištění od předchozího odsouzení (či obžaloby). Je to postup, jímž se napravuje újma způsobená předchozím rozhodnutím, vydaným podle právních předpisů, které jsou později shledány vadnými. V Čechách (respektive v Československu) proběhly od roku 1918 čtyři vlny politických rehabilitací, poslední po roce 1989. Mnozí z odsouzených v dobách totality byli „očištěni“ až posmrtně. Současná vláda mravních velikánů se ale přičiňuje o to, aby se dnešní odsouzení a souzení podle vadného (a hojně zneužívaného) § 405 dočkali své rehabilitace ještě zaživa.

Solidarita mnoha lidí, pro které se paní Martina stala symbolem odvahy a pevného charakteru, se ale projevuje už teď ve formě finančních příspěvků, které pomáhají nezaměstnatelné paní učitelce držet svou rodinu nad vodou. Státního zástupce Petráska sbírka pobouřila. Zjevně ho ale nepobuřuje, že se dnešní demokratický režim po vzoru minulého totalitního snaží své vytipované „nepřátele“ nejen stíhat, odsuzovat a společensky ostouzet, ale také připravovat o práci v oboru a časem i o důstojný život.

Paní učitelka Martina Bednářová, průběžně dehonestovaná v českých médiích včetně veřejnoprávních, která lokajsky slouží „potřebám dne“ v zadání cizí režie, sice nemá tolik titulů jako současný premiér (někdejší rektor Masarykovy univerzity), avšak na rozdíl od něj pojala akademický slib při své někdejší promoci velmi vážně. Citují její slova:„Když jsem přesně před 30 lety promovala na Filozofické fakultě UK, složila jsem akademický slib. Přísahala jsem při něm na žezlo, že se „budu s neúnavnou pílí věnovat humanitním studiím ne pro zisk, ale pro to, aby byla šířena pravda a aby se jasněji skvělo její světlo, na němž spočívá blaho lidského rodu.“

(na snímku Velká aula Karolina, kde se konají promoce)

4.8 30 hlasy
Hodnocení článku
26 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Karel2002
Karel2002
před 6 měsíci

Paní Procházková, dnes je nejlepší mlčet, k ničemu se nevyjadřovat a čekat na volby koncem roku 2025. Když ty dobře dopadnou, tak všechny ty Čermáky a paní učitelky z těch vězení zase vypustí. Popř. v roce 2029 nebo i v roce 2028, pokud bude zvolen za prezidenta někdo z opozice a nikoliv Pávek či Kalousek. Za komunistů mohl jít taky do… Číst vice »

Václav Dvořák
Admin
Václav Dvořák
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Ale aby tomu tak bylo a dnešní opozice vyhrála, musí mít lidé odvahu, projevit ji a něco pro to udělat. Držení huby není dobrý recept.

skeptik
skeptik
před 6 měsíci

§ 98 tr. zákona o podvracení republiky sice nemáme, ale máme totožný § 92 Rozvracení republiky (1) Kdo v úmyslu rozvrátit ústavní zřízení, územní celistvost nebo obranyschopnost republiky anebo zničit její samostatnost se účastní násilných akcí proti republice nebo jejím orgánům, bude potrestán odnětím svobody na osm až dvanáct let. (2) Odnětím svobody na dvanáct až patnáct… Číst vice »

skeptik
skeptik
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  skeptik

Vlastizrádná fialová pětidestrukce se zaručeně dopustila škody velkého rozsahu na ekonomice státu, zničení samostatnosti a obranyschopnosti.

No jo, co ale dělat, když sama vláda porušuje paragrafy a honí po soudech poctivé lidi??

cablik
cablik
před 6 měsíci

Minulý režim byl proti tomuhle zlatý sice měl také svoje zlo třeba 50 léta ale co se děje dnes je děs běs. A pokud to dotáhnou do konce a lidé se jim neubrání tak se máme na co těšit. Paní učitelka řekla pravdu a teď jí za to popotahují protože se nedrží jedné… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 6 měsíci

Už se zase začínají vytahovat tklivé příběhy ublíźených, zejména umělců, za minulého režimu, pronásledovaných STB. Kubišová a věčně vožralý Landovský ano! Ale ti co neslezli z obrazovky ? Nemohli tohle a tamto. Vis Neckář- práskač na Kubišovou a Vondrackovou! Dnes co umělec to miliony zadlužený občan. Musí hrát pomalu z rakve aby si trochu přividělali… Číst vice »

mikkesh
mikkesh
před 6 měsíci

Ještě doplním. Zakopaný pes je dle mého názoru v “povedeném” majstrštyku poválečných nacistů, kterým se polehoučku, pozvolna podařilo hrůzné slovo genocida (které znamenalo vyhlazení, či pokus o likvidaci kteréhokoliv národa, včetně žen a dětí) rozmělnit na skupiny, skupinky, kolektivy … a tím vyvinit germány, anglosasy z hrůz, které prováděli na domorodém obyvatelstvu, či národech. On už se… Číst vice »

vera havrankova
vera havrankova
před 6 měsíci

Paní Procházková, tleskám!

mikkesh
mikkesh
před 6 měsíci

Paní Procházková… skvěle. Tím víc, že pro Vás ten marasmus a podívaná na ksindl v taláru musí být nanejvýš frustrující. Přesto boj za normální lidskou spravedlnost nevzdáváte. Skláním se před Vámi a jsem na Vás hrdý.

spartak
spartak
před 6 měsíci

Zapráskat bičem a je vymalováno. Jak historie orazítkuje současnou demokracii? Totalita je již obsazena ,tak jak pojmenovat neřád po roce 1989?

Jan Kopecky
Jan Kopecky
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  spartak

Pozdní kapitalismus směřující k feudálně-koloniálním poměrům?

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 6 měsíci
Odpověď uživateli  spartak

Vynechat zavádějící neomarxismus a používat termín “neofeudalismus”. Jen se podívejte, jak se feudálové, nejen u nás, tlačí o “své” majetky nabyté zlodějinami po Bílé hoře a během 30. leté války, restituce, odškodnění, náhrady ztrát, rehabilitace… Všude jim během minulých staletí šlápli na kuří oka. Čest výjimkám, kteří u nás svá panství pozvedli a neměli je jen jako zdroj… Číst vice »

Primak
Primak
před 6 měsíci

Tak jako po 1968 bylo mnoho pomýlených, tak i po každé přeměně režimu k tomu dochází. Ä nebyl snad i náš pan současný prezident taky pomýlený? Omylovat se je lidské… hergot, je to správně česky “omylovat se”? Nebo “omýlovat”? (Jó, omilovat, to bych věděl.) Ale při tom našem české – a častém – omýlování, by se to… Číst vice »