Ukrajinská stopa teroru (aktualizováno)

Moskevská hudební hala Krokus City Hall zasvěcená zesnulému ruskému zpěvákovi populárních písní s ázerbájdžánským původem Muslimu Magomajevovi se stala dějištěm odporného masakru. Stopa od jeho pachatelů vede korgnizátorů v Kyjevě.

Václav Dvořák
Václav Dvořák

Do chvíle, kdyby píši tyto řádky je napočítáno 82 mrtvých a přes 100 zraněných (v 10:50 hlásil ruský internet nález dalších mrtvých pod troskami centra, počet mrtvých tak stoupl na 115 mrtvých, do půlnoci bylo ruskými úřady napočítáno celkem 133 mrtvých v Krokusu, 140 zraněných z toho 31 je poskytována ambulantní péče). Mnozí z mrtvých se udusili skryti na záchodech a v technickém zázemí při následném požáru, který halu během střelby zachvátil. Svědci viděli útočníky, jak v batozích na zádech si přinesli i kanystry s kapalinou.

Redaktoři ulhaných českých televizí od rána zdůrazňují, že k útoku se přihlásil Islámský stát, ale syrské a egyptské zdroje uvádějí, že na stránkách Islámského státu se žádné podobné prohlášení neobjevilo, a to přesto, že IS téměř zmizel ze scény a jakákoliv zmínka o něm či jeho skutcích na veřejnosti by jeho vůdce jistě potěšila. Takže tudy asi cesta k pachatelům nepovede.

Kdo tedy útočil a proč?

Na ruském internetu kolují zprávy, že útočníci zahazovali falešné plnovousy, znak bojovníků džihádu. Ani způsob provedení masakru není typický pro muslimské fanatiky z IS. Tihle pachatelé utekli, aniž by útok dokončili. Na další spektakulární vraždění měli ještě mnoho času, ruské ozbrojené složky se na scéně objevily až po hodině. Útočníci ale utekli dřív, aby si zachránili život. To není taktika ani způsoby typické pro fanatické bojovníky džihádu.

Michael Svatoš uveřejnil fotografii jednoho z předních představitelů IS, který svého času vládl syrskému pohraničním Irbílu a okolí. Je to Čečenec s bojovým jménem Šíšání a je zachycen jak v ukrajinské uniformě vede oddíl bojovníků přes hranice Ukrajiny do Ruska. Velí jednotce, která je součásti oddílů tzv. „Ruských dobrovolníků“ napadající ruské pohraničí u Kurska a Bělgorodu.

Čečenec Abdulhakim Šíšání (červeně zakroužkován) v ukrajinské uniformě vede oddíl žoldáků ve službách kyjevského režimu.

Připomínám, že za čečenských válek se zranění čečenští povstalci jezdili léčit na Ukrajinu. Vazby mezi protiruskými džhádisty a ukrajinskými tajnými službami jsou tedy letité.

Legrační byl jakýsi Just, ostuda české novinařiny a pravděpodobně vlivová agentura vysazené aliancí NATO do Ruska. Před lety téměř pravidelně vystupoval jako host ruských televizních debat a sklízel jen výsměch a pohrdání. Trapně papouškoval všechny nesmysly a lži kyjevské junty a píaristům z NATO a nám všem Čechům šil z ostudy kabát. I dnes ráno na CNN Prima News nezklamal. V různých obměnách tvrdil, že jakékoli spojení teroristů s Ukrajinou a jejími tajnými službami je jen ruská pomluva a propaganda.

Zajímavou okolností je 15 dní staré varování americké ambasády v Moskvě, která nabádala americké občany, aby se vyhnuli silně navštěvovaným místům v Moskvě z důvodu akutní hrozby teroristickým útokem.

Mluvčí Bílého domu Kirby hned ráno zdůraznil, že Ukrajina s teroristickým útokem v Moskvě nemá nic společného. Učinil tak ještě dávno před tím, než samotná Ukrajina. Soudím, že Kirby je docela obstojný věštec.

Banderovec Aleksej Danilov, který se veřejně k terorizmu přiznal – další na ruském seznamu

Zato tajemník Rady národní bezpečnosti a obrany Ukrajiny Alexej Danilov to řekl v televizi otevřeně a naplno:

„Tak co, bavíte se dneka v Moskvě? Myslím, že je to hodně zábavné. Rád bych věřil, že jim takovou zábavu zařídíme častěji. Koneckonců jsou „bratrským národem“ a své příbuzné musíte častěji potěšit návštěvou. Častěji je budeme navštěvovat.“

Takže přiznání a ještě výhružka. Co ještě dodat. Nácek Danilov, vysoká a dobře informovaná šajba ve struktuře ozbrojených sil Ukrajiny, tak opět připomněl, jaká je pravá podstata banderovské junty v Kyjevě i důvod, proč po 9 letech pronásledování, vraždění a teroru proti rusky mluvícím krajanům na Donbasu zahájila armáda Ruské federace v roce 2022 Speciální vojenskou operaci.

*

Jeden z teroristů zadržený přímo na místě. Chlapy z publika ho odzbrojili holýma rukama…

Během noci ruská policie uveřejnila profily čtyř podezřelých. Všichni jsou občany bývalé středoasijské sovětské republiky Tádžikistán: Machmadrasul Nasridinov (37 let), Rivožidin Ismonov (51 let), Šochindžonn Safolzoda (21 let) a Rustam Nazarov (29 let). /uvedla agentura BAZA./

Posléze přišla zpráva, že byli zadrženi 300 km od místa činu na cestě k ukrajinské hranici. Při útěku ve stříbrném renaultu s černou střechou ve vysoké rychlosti srazili osmiletého chlapce, která nyní leží v nemocnici ve vážném stavu.

Jednoho ze zadržených teroristů vyvádí příslušníci speciálních jednotek z lesa u města Brjansk.

Proč směrem k frontě, která dnes tvoří rusko-ukrajinaksou hranici? Proč ne např. do Finska? Ukazuje se, že spojení teroristů s ukrajinskou rozvědkou je silné a že měli na frontě předem  domluvené “okénko” na přechod.

*

Záběry z výslechu jednoho z podezřelých z teroristického útoku v Krokus City Hall, zadrženého v Brjanské oblasti. Vypověděl, že se nechal naverbovat, když mu jakýsi Abdula nabídl, aby za 500 000 rublů zastřelil náhodně vybrané lidi.

Výslech druhého teroristy: Říká, že žil v ubytovně s dalšími migranty z Tádžikistánu a dlouho nemohl sehnat práci. A pak jistý kurátor jménem Abdula napsal telegram a nabídl zabíjení lidí za peníze. Auto bylo koupeno od jeho příbuzných.

*

A ještě jeden zadržený v Brjanských lesích:

*

Mezitím víc než 2000 Moskvanů již vyjádřilo svou připravenost darovat krev obětem teroristického útoku na v Krokus City Hall. Na snímku jedna z front dárců před odběrovým střediskem.

*

Policie v Rize (Lotyšsko) na příkaz starosty zakázala lidem nosit květiny k ruské ambasádě na památku obětí teroristického útoku v Krokus City Hall. Květiny, které už lidé přinesli (viz foto), policisté okamžitě odstranili. Připomínám, že v Lotyšsku jsou pravidelně oslavováni lotyšští esesáci a premiér země před nedávnem prohlásil, že Rusko musí být zničeno.

*

Jednu z lidských tragédií, která se v noci odehrála při řádění teroristů v Krokus City Hall popsal internetový Telegram-kanál News Rus:

“Byl několikrát střelen do hrudníku, vypadl z vozíku přímo na svou přítelkyni, která se mu dívala do očí. Přikryl ji svým tělem a tak ji zachránil.”

Jedním ze zabitých při teroristickém útoku v Krokusu byl i 25letý vozíčkář Maxim Verbenin. Na koncert dorazil se svou přítelkyní, která se na toto vystoupení dlouho těšila.

Natálija a Maxim

Jak řekla Maximova matka agentuře SHOT, muž a jeho společnice Natalija Černousova krátce před koncertem poslali společnou fotografii (nahoře), kterou doprovázely emotikony. Žena přiznala, že v tu chvíli za ně měla velkou radost. Během několika hodin došlo pak k hrozné tragédii.

Maxim a Natalija nejprve ani nechápali, že se střílelo, ale když viděli, že všichni běží k východu, vrhli se za davem. Vozíčkář nebyl schopen rychlé evakuace protože východy nebyly vybaveny rampami. Spadl z vozíku přímo na dívku a přikryl ji. Teroristé Maxima několikrát střelili do hrudníku a on na místě zemřel. Natalija jako zázrakem přežila. Nyní je hospitalizována.

Podle Maximovy matky krásně zpíval a často vystupoval. S Natalijí chodili několik let. Dívka byla fanouškem skupiny Piknik, takže ji Maxim mile překvapil – koupil vstupenky na vystoupení své oblíbené skupiny v Krokus aréně.

**

Ale jiní se rozhodli s teroristy bojovat, a to i s holýma rukama:

Při rozhovoru je idět jen redakor. Hrdina příběhu je zády ke kameře a v čepici. Policie i média skrývají svědky, před možnými mstiteli z řad teroritické sítě.

Jeden z diváků, kterému se podařilo sebrat teroristovi v Krokusu samopal řekl reportérovi(viz foto):

Viděl jsi teroristu, který byl kousek od tebe. Co se dělo?

Ukázalo se, že tři lidé šli po mezipatře a čtvrtý, kterého jsem viděl, vyšel těsně za sestupem. A viděl jsem ho poblíž tohoto oddílu. Těsně před tím chladnokrevně střílel do lidí. Podíval jsem se na svou ženu, viděl jsem v jejích očích divokou hrůzu a uvědomil jsem si, že musím něco udělat. A v tu chvíli, když nás dohonil, začal přebíjet zbraň. Měl jsem vteřinu na přemýšlení, postrčil jsem manželku, běžel jsem kolem něj doleva, popadl samopal levou rukou a stáhl ho dolů a pravou jsem ho začal bít do hlavy. Začal se sesouvat dolů, levou rukou jsem ho chytil za krk a dál do něj tlouk stejným způsobem. A v tu chvíli ke mně přiběhl další muž a také zasadil pár silných ran. A vyřadili jsme ho.

Kalach vytržený teroristovi odvážnými muži při přebíjení.

Chápete, že jste svými činy zachránili desítky lidí, máte takový pocit?

Ano. Později, když jsme už odešli, jsem si uvědomil, že kromě mě a mé ženy se zachránilo pravděpodobně ještě několik set lidí.

*

Proč ukrajinská rozvědka vsadila na těsnou spolupráci s islamistickými teroristy?

Sázka banderovců na etnický rozklad mnohonárodní Ruské federace je určitě silným motivem. V době, kdy ukrajinská armáda sklízí na frontě jendu prohru za druhou a jen ustupuje do “předem připravených pozic”, kyjevští nacistá vsadili na teror proti civilnímu obyvatelwstvu. O tom by mohli vypávět obyvatelé Donbasu, kde teror ukrajinské armády proti civilnímu obyvatelstvu trval plných 9 let, stál 14 000 mrtvých a v posledních týdench před ruskou intervencí ještě zesílil. V posledních měsících se terčem stalo i civilní obyvatelstvo příhraničních oblastí Ruské federace, především v Bělgorodu a v okolí Kurska. Z vojenského hlediska nemá teror proti civilnímu obyvatelstvu žádný efekt a z politického a propagandistického vede spíš k větší zdrženlivosti až odporu k dnešnímu kyjevskému režimu. Angoslasové ale chtějí Rusku co nejvíc učkodit a tak se i džihádisté a teror proti civilnímu obyvatelstvu hodí. Bylo tomu takv Sýrii, v Lybii, předtím např. v Afghánistánu či Jugoslávii.

Teroristé směřovali k ukrajinské hranici v místech, kde je na frontě relativní klid. Vlevo dole jsou města často napadaná žoláky z Ukrajiny – Kurs a Bělgorod

Proto ruské prameny unisono nabádají, aby občané nepodléhali emocím a aby se nemstili v Rusku pobývajícím lidem ze středoasijských republik. Vše držme v zákonném rámci. Jednohlasně ale dodávají, že je potřeba bojovat proti korupci v řadách cizinecké policie, která za peníze rozdává ruské občanství komukoli, kdo zaplatí. Všichni zadržení troristé totiž jsou ruskými státními občany. (Oprava: oficiální ruská místa večer uvedla, že nikdo z pachatelů není ruským občanem.)

*

Tak jsme moc zvědav, co na prokázanou ukrajinskou stopu vedoucí k teroristům lháři jako Kirby či redaktoři českých zpravodajských televizí řeknou. Teroristé vypovídají, ruská policie vše rozplete a pachatelé budou vypovídat před kamerami ve veřejném procesu. Máme se na co těšit. V repertoáru amerických vládních a mediálních čípků je cenzura, lži, překrucování a ignorace faktů. Co si asi vyberou tentokrát?

*

A ještě nakonec Vladimir Vladimirovič Putin (z poledního projevu vybráno ve zkratce):

  • teroristická čin v KroKus City Hall je barbarský, teroristický akt, jehož oběťmi byly desítky bezbranných civilistů;
  • nyní lékaři bojují o životy obětí a budou pro jejich záchranu dělat vše možné a nemožné;
  • vyjadřuji osobní vděčnost posádkám sanitek a letectvu záchranné služby, speciálním silám a hasičům, záchranářům, kteří dělali vše pro záchranu životů lidí;
  • prezident vyjádřil poděkování všem občanům, kteří poskytli veškerou pomoc;
  • březen 2024 vyhlásil den národního smutku;
  • bezprostřední vykonavatelé útoku – ti, kteří zastřelili a zabíjeli lidi – byli vypátráni a zadrženi, všichni čtyři. Pokusili se skrýt a přesunout se směrem k ukrajinské hranici, kde podle předběžných údajů bylo pro ně připraveno okno, aby překročily hranici;
  • bylo zadrženo celkem 11 lidí FSB a další donucovací orgány pracují na otevírání všech teroristických sítí;
  • je zřejmé, že jsme se nesetkali jen s cynickým teroristickým útokem, ale s dobře připraveným a organizovaným masakrem mírných, bezbranných lidí;
  • všichni účinkující, organizátoři a zadavatelé a objednatelé tohoto trestného činu budou trpět nevyhnutelným a spravedlivým trestem.

**

Zpracoval Václav Dvořák, zdroj: Telegram kanály – Otrjad Kovpaka, Ribar, News Rus a další

4.6 27 hlasy
Hodnocení článku
21 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
orinoko
orinoko
před 2 měsíci

Moc toho nevím, byl jsem pryč. Nicméně celá ta záležitost mi nějak evokuje filozofickou střelbu v Praze u žida. Bambiliardy otazníků, jistoty ani v nápoVEDE.

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 měsíci

Islámský stát stále potvrzuje: pro Akbara to my to ne Ukrajina! Jak vás to mohlo jen napadnout? Takto se již třikrát pochlubili do světa jací to jsou kabrňáci. No jaký je v tom rozdíl? Oba poskoci Američanů, kteří si nemají co vyčítat. V tomto případě ze sebe Mohamedáni a ukrajinští fašouni dělají ještě… Číst vice »

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

Pro mne je tento zrůdný čin připraven v  naprosto jasném holportu USA, Ukrajina, ISIL (proto ty nepřesnosti a chyby v provedení akce, které Mohamedáni nedělají. Tedy samotný, ISIL určitě ne…. No a že to udělali samí Rusové? Asi je to napadlo

kutnohorsky
kutnohorsky
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  kutnohorsky

… když si Američani vzpomněli, jak si sami zbourali ty dva paneláky v NY a nabourali raketou do pentagonu. Jak se taková zkušenost teď hodí..

vachav
vachav
před 2 měsíci

Pachatel je jenom jeden-USSA!!

Plebej
Plebej
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  vachav

Máte pocit, že MI6 zůstala úplně mimo?
Ti UK zmetci totiž nikdy nezůstávají stranou, ba naopak, jsou na čele zločinných aktivit po celém světě. Natožpak teroristických “vychytávek”!
Vedle CIA a MOSSADu už ve světě nenajdete čelnější zloduchy.
Já vaše přesvědčení – o jednom pachateli – nesdílím.

spartak
spartak
před 2 měsíci

Rusko již nevěří západu ,což je positivní ,ale nějak vlažně řeší vnitřní bezpečnost ,Čína by jim mohla pomoci.

cablik
cablik
před 2 měsíci

Rusové by se už s tou válkou neměli mazat nasadit své vojsko v plné síle a válku ukončit nebo se stane ještě něco horšího.

standa
standa
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

Je tam strašně moc příbuzných, proto mají ohledy. Ale měli by přitvrdit na představitele režimu a nešetřit je.

cablik
cablik
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  standa

Já bych nerad aby bandera použil špinavou bombu nebo něco podobného a navíc by se Rusové zbavili odstřelování civilistů a teroru.

Karel2002
Karel2002
před 2 měsíci

To není první ani poslední atentát. Zítra může být klidně nějaký další. Pokud jsem se podíval na diskuze, někteří tvrdí, že to udělal Putin sám, aby mohl mobilizovat další statisíce vojáků a mohl vraždit chudáky Ukrajince. Jiní zase tvrdí, že to je Zelenskeho ospravedlnitelná pomsta za napadení Ukrajiny. Při rusko-čečenském konfliktu Štětina… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Rakušan přece řekl, že všichni Rusové jsou zatížení kolektivní vinou.

Plebej
Plebej
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Nacista už to – holt – ani jinak vidět neumí. Protože je nacistou. Jakkoliv se má za lepšolida.
V tom se neliší od prostého Tupolánka ani oportunně všehoschopného Štětiny aj. zdejších zmetků.

shoty
shoty
před 2 měsíci

Islamský štát? Ale veď tož dielo CIA. Ide to tým smerom, ako som predpokladal. Rozklad Ruska zvonku, či zvnútra. Čo to bude stáť, je ročildom jedno. Životy, invalidi, zmarené ľudské ambície…počítané na miliardy!/!! Tým hovnám to je jedno. Nakoniec tam budú mašírovať moje deti. Kto to zastaví?! Je vás tam “hore”… Číst vice »

standa
standa
před 2 měsíci

Je jasné, že je to práce CIA a MI6. Stačí si položit otázku komu ku prospěchu? Anglosasům a to jsou přece USA a GB. Ukrajina je jen jejich řízená proxy šašek-loutka. Odplata bude tvrdá. NATO si ve své v loterii na Ukrajině vyhrálo 1.cenu – dárkem bude právě načatá (od února) sériová výroba FAB… Číst vice »

Havloidni zmetek
Havloidni zmetek
před 2 měsíci

Tento teroristický útok v Moskvě je obdobou od CIA orqanizovaného útoku z 28.6.2016 v Istanbulu: Online: Teroristé zabili 42 lidí, včetně 13 cizinců, oznámili Turci. Zraněných je 239 – Aktuálně.cz (aktualne.cz), podívejte se, jak CIA stejně rychle tenkrát přispěchala s tím, že to udělal ISIL, nebyl to ISIL, ale bylo to CIA, použili na… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Havloidni zmetek

Erdogan to ví, ale přesto se s ostatními členskými zeměmi NATO dál kamarádí. Také má rád Zelenskeho.

Plebej
Plebej
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  Karel2002

Erdoganova krev přece netekla!, a jeho koryto mu i tak zůstalo.
Cosi jako čest a morální ohledy se s jeho osobností nepotkaly. A dá se i předpovědět, že nikdy nepotkají.

danny
danny
před 2 měsíci

Mně a asi i Rusy by zajímalo, proč se bezpečnostní složky ráčily dostavit až za hodinu. Co tu hodinu dělali, když celý svět už věděl, že se tam vraždí? A teroristům se málem povedlo frnknout. To je na pořádnou čistku ve vedení. A nejen FSB. Opět má pan Šojgu na všechno dost času. Zase… Číst vice »

orinoko
orinoko
před 2 měsíci
Odpověď uživateli  danny

Tohle nás pár píše jinde a pak je nám odpovězeno, že věci nerozumíme, že oligarchové a kdesi cosi. Víceméně polemika žádná, zato mínusů jak v matice.