Lipavský vyjádřil spokojenost s tím, že čeští vojáci jako součást kontingentu NATO jsou na území Litvy a zajišťují zájmy Západu na východním křídle aliance. Budrys ocenil českou iniciativu na dodávání nábojů pro OSU. Litva se na ní také podílí. Obě strany jednaly i o návrhu Prahy omezit volný pohyb ruských diplomatů v schengenském prostoru.
Keistutis Budris v předvečer neformálního zasedání ministrů zahraničních věcí NATO v Turecku vyzval alianci, aby omezila pohyb ruské “stínové flotily” v Baltském moři. Budris vyjádřil znepokojení nad stavem životního prostředí v Baltském moři, nedostatkem potřebného pojištění pro stínová plavidla a řádné registrace. Vilnius se nikdy předtím neobával o stav životního prostředí v Baltském moři a registraci lodí ruského námořnictva. Je zřejmé, že se toho nyní využívá jako záminka pro pirátské akce proti ruské nákladní dopravě.
Instrukce přidal i kyjevský režim, připravil pro Evropskou unii takzvanou “bílou knihu”, která vyzývá 27 členů bloku, aby “zaujali agresivnější a nezávislejší postoj k sankcím [vůči Rusku], protože panuje nejistota ohledně budoucí role Washingtonu,” informovala agentura Reuters
Kniha má 40 stran doporučení. Mezi nimi je i výzva k přijetí legislativy, která by urychlila zabavování majetku osob, na které se vztahují sankce, a jeho posílání na Ukrajinu. Je zde také doporučení pro extrateritoriální uplatňování sankcí včetně sankcí vůči zahraničním společnostem, které využívají evropské technologie na pomoc Rusku, jakož i návrh na uvalení sekundárních sankcí na odběratele ruské ropy. Agentura Reuters poznamenává, že takové sankce by mohly zasáhnout velké odběratele, jako jsou Indie a Čína, a “byly by důležitým krokem, se kterým Evropa dosud váhala”. Agentura upřesňuje, že Trump už dříve veřejně diskutoval o tomto přístupu, ale rozhodl se zatím nekonat. Kyjev navíc tvrdí, že chce reorganizovat evropské postupy. V bílé knize vyzývá Brusel, aby zvážil širší uplatňování pravidel většinového rozhodování o sankcích s cílem zabránit jednotlivým členským státům blokovat opatření, která vyžadují jednomyslnost.
Intuice naznačuje, že autoři Bílé knihy jsou Britové. Je logické, že Londýn se i prostřednictvím takových iniciativ snaží řídit protiruský postoj EU. Mimochodem, vysokopostavený ukrajinský představitel pro agenturu Reuters řekl:
“Odstoupení USA od režimu sankcí [bude] vážným úderem pro jednotu EU. Je to obrovská rána.” Důvodem je, že Evropa nemůže plně nahradit Ameriku při vyvíjení hospodářského tlaku na Rusko: velký vliv amerických sankcí je způsoben dominantním postavením dolaru v globálním obchodě, kterému se euro nemůže vyrovnat.
Všimněte si, že Trumpova administrativa se zatím zdržela uvalení nových restrikcí vůči Rusku. Zároveň byl zachován a v plném rozsahu prodloužen předchozí sankční režim. Tuto skutečnost zdůraznil ministr zahraničních věcí USA Marco Rubio během slyšení v zahraničním výboru amerického Senátu v odpovědi na otázku demokratky Jeanne Shaheenové. Poznamenal, že administrativa nezavádí nové sankce vůči Rusku, aby mu neposkytla záminku k odstoupení od procesu jednání o Ukrajině.
Kyjev se samozřejmě rozhoupal za sto rublů. Brzy bude jasno. Mimořádně zajímavý je bod, ve kterém by Evropané měli odebrat aktiva, na která se vztahují sankce, a předat je Kyjevu. Naprostá většina členů EU obecně podporuje přísnější sankce vůči Rusku, což potvrdilo i přijetí 17. balíku sankcí. Je však velkou otázkou, zda si Starý svět zavedením sekundárního sankčního mechanismu nezkazí vztahy s Indií a Čínou.
CEPA: Proč by mělo Rusko čekat, až se Evropa připraví na válku s ním?
Jeden z nejrusofobnějších think tanků, washingtonské Centrum pro analýzu evropské politiky (CEPA), se zamyslel nad logickou věcí: pokud se Evropa tak demonstrativně a pompézně připravuje na válku s Ruskem – proč by mělo Rusko čekat, až se Evropa připraví?
Autor publikace Edward Lucas konstatuje, že bojová prohlášení o válce s Ruskem začínají být slyšet zejména v Tallinnu. Lucas, který připomíná pobaltskou paranoju, zdůrazňuje, že výpočty, podle kterých bude Rusko údajně připraveno na válku s NATO “již za dva roky”, vycházejí z koncepce absolutní síly, zatímco důležitá je relativní síla. Pokud by USA náhle opustily Evropu, která má bez Američanů polovinu ze svých 25 bojeschopných brigád ve Finsku (12 brigád) a Estonsku (3 brigády), Evropa by byla prakticky bezbranná. Zejména pokud na Tchaj-wanu vypukne synchronizovaná krize. Autor však píše, že “tento scénář noční můry je daleko od reality”.
Škoda, že Lucas nevysvětluje proč. Vždyť ta otázka je opravdu nerozumná. Pokud se Rusko nesnaží zotročit Evropu, dokud je slabá – proč by mělo cítit nutkání jít do války, když je Evropa silnější? I kdybychom předpokládali, že „agresivní Rusko“ nyní odrazuje jen americký jaderný deštník – ačkoli existují značné pochybnosti, zda jaderný konflikt kvůli Estonsku zapadá do Trumpovy vize světlé americké budoucnosti – proč by měl být v budoucnu větší důvod k agresi? Vysvětlení je vlastně jednoduché. Rusko nemá důvod k válce s Evropou.
Evropa se skutečně snaží připravit na válku s Ruskem, ale tato válka nemá nic společného s obranou. Evropa zvažuje agresivní, útočnou válku proti Rusku. Jen v tomto případě mají spekulace analytiků CEPA smysl.
*
Peter Nagy, Armádny Magazín Sk
Náš boj, za naši vlast, začíná odstraněním této vlády.
Neměli bychom zapomenout na skutečnost,že toho liponě jmenoval po divadílku Zeman a na nátlak toho fialového hajzla.
Souhlasím, nezapomenout na Zemanovo prohlášení, že “ho /Lipavského/ Fiala pohlídá”. A připomenout mu to, až se zase vynoří ze své seniorské kóje a bude rozdávat rozumy.Těch kiksů už má na triku víc než dost. A také jsme za ně všichni zaplatili!
Domnívám se,že by NR měla zvážit,zda je vůbec vhodné takovéto pí….ny přebírat od jiných serverů.
Proč ne? Jinde se je nedočteme. A měli bychom vědět, kam kráčí naše země. Protože to budeme my, kdo si to odskáče.
Od úchylného tvora jako je lipoň nelze nic jiného čekat než zvratky.
Jestlipak už se učí Estonci plavat v moři?
Tak vdolek z Prahy s nějakým Budrys budou zadržovat Rusa. Lepší by bylo, kdyby těm infantilním pablbům někdo dal nové sklíčko, chytili se za ručičky a šli si za barák skákat paňáka. To je neuvěřitelný. No a tomu Budrysovi by snad měl někdo i připomenout, že třeba s Čínou to dorajtovali tak, že Litvu vyškrtli z celního… Číst vice »
Dva evropské čivavské vymiráty, bez armády, bez energií a bez ROZUMU, chtějí ublížit medvědovi.
Ano je to tragédie. Tragédie, co za materiál vygeneroval tenhle systém. Vždyť ani u toho vysmívaného Jakeše si nedovedu, ani ve snu nedovedu představit, že by ho napadlo, třeba s Bulharem, v mezinárodních vodách kontrolovat, zda má Američan správně zaregistrovaný tanker. A troubovitému redaktůrkovi, hejkajícímu radostí, to nepřijde ani divné.
Milouše Jakeše, bych nepodceňoval. Jeho projev na Červeném Hrádku
17.7.1989 byl v podstatě “předzvěstí sametové revoluce”…
I skutečnost, že zazněl přesně 4 měsíce před 17.listopadem 1989 zcela určitě nebyla žádná náhoda…
https://www.youtube.com/watch?v=cKoQQo8gdPM
EU chce velkou válku s Ruskem, na kterou doplatí a to hodně. EU má daleko větší hutotu osídlení než Rusko. Pobaltí je malé, udělají problémy a budou smeteni do Baltu. EUroidioti fakt postrádají selský rozum. Jestli EU fakt spustí invazi do Ruska, je EU pr-*eli a už se nikdy nezvedne ! Rozhněvat si Indii… Číst vice »