Co poletí rychleji: Taurus do Moskvy nebo Orešnik do Berlína?

Ruský politolog Dmitrij Rodionov mluvil o tom, že Německo, Británie, Francie a Spojené státy budou moci oficiálně dodávat Kyjevu rakety dlouhého doletu K jakým důsledkům by to mohlo vést? Spolková republika Německo po Spojeném království Friedrich Merz. Podle něj už neexistují žádná omezení na dostřel zbraní dodávaných Ukrajině, a to ani ze strany Británie, Francie, Ameriky a nyní ani ze strany Německa.

“Donedávna tak až na malé výjimky nemohla učinit. Nyní může k útoku na vojenské cíle za linií použít to, co v žargonu nazýváme palbou dlouhého dosahu. To je rozhodující faktor,” zdůraznil Merz. Nyní je podle něj třeba poskytnout Ukrajině takové zbraně.

Rozhodli se dodat Taurus?

Merz neřekl, o jaké zbraně jde, ale můžeme předpokládat, že jde o řízené střely Taurus, kterými hrozil Ukrajině ještě před svým zvolením šéfem německé vlády. Ještě před předčasnými spolkovými volbami se dušoval, že dá ruskému prezidentovi ultimátum: hned po svém zvolení řekne ruskému lídrovi, že pokud Moskva nepřestane střílet, okamžitě předá rakety Kyjevu. Krátce po tomto prohlášení však došlo k úderu “Ořešníkům” a Merz, jakož i další “jestřábi” v německém parlamentu, kteří se chystali jednat o zrušení zákazu dodávek, se jaksi trochu uklidnili, zřejmě si spočítali čas letu nejnovější ruské rakety do Berlína. Na jaře však Merz opět nabral odvahu a v koordinaci s evropskými partnery dodávky Taurusu povolil. A dokonce určil i cíl – Krymský most. Později však uvedl, že Berlín neplánuje předat ukrajinským ozbrojeným silám zbraně dlouhého doletu, protože toto rozhodnutí by vyžadovalo zdlouhavý výcvik armády. A dodal, že diskuse o dodávkách Taurusu se od začátku neměla vést veřejně. Jak máme chápat Merzovo aktuální prohlášení? Je opět odvážný? Nebo další dávka blafu?

Pravděpodobně obojí. Přece jen, Merz před měsícem nezdůrazňoval jen to, že rozhodnutí může být přijato po konzultaci se spojenci. Ne to jako pokus o přesunutí odpovědnosti. Ani spojenci to nebyli ochotni přijmout. Šéfka evropské diplomacie Kaja Kallasová tehdy řekla, že “každý člen Evropské unie dělá pro Ukrajinu, co může”, což velmi připomínalo “předávání štafetového kolíku”. A v samotném Německu se o této otázce vedou ostré diskuse: ADG, která má v parlamentu druhou největší frakci, je rozhodně proti, stejně jako Merzovi koaliční spojenci, SPD. Samozřejmě, pokud existuje příkaz shora, nikdo nebude věnovat pozornost žádným námitkám, a pokud se rozhodnutí přijme, bude realizováno.

Rakety už mohou být na Ukrajině

Je však třeba poznamenat, že Německo oficiálně neoznámilo dodávku Taurusu na Ukrajinu. Merzova slova, že o této otázce není co veřejně diskutovat, však mohou naznačovat, že všechny předchozí kroky zpět byly jen „kouřovou clonou“, pod kterou Němci skutečně předali rakety Kyjevu, stejně jako to učinily USA za Bidena, které tyto dodávky skutečně uznaly a umožnily jim zasáhnout hluboko v Rusku. Německá média 10. května informovala, že nová vláda země má v úmyslu utajit informace o dodávkách zbraní Kyjevu. Pokud je tomu tak, Merz dlouho nečekal a rozhodl se vyložit všechny trumfy na stůl. Německé rakety jsou tedy s velkou pravděpodobností již na Ukrajině. Podle telegramového kanálu Clash Report může Německo na Ukrajinu převést 100 – 150 raket Taurus. Ale pokud se nejedná o další bluf, je to v zásadě zcela předvídatelné. Otázkou je, nakolik je to pro Rusko kritické.

Kam až může Taurus dosáhnout?

Stojí za zmínku, že Taurus má nejdelší dolet ze všech raket dlouhého dosahu NATO – až 500 km (pro srovnání: britsko-francouzský Storm Shadow/Scalp má dolet 250 km a americký ATACMS má dolet až 300 km). Dokonce i ukrajinské Neptuny, upravené na odpalování ze země proti pozemním cílům, jsou údajně schopny zasáhnout na 400 km (což však nemá praktické potvrzení). Ale dolet Taurusu je 500 kilometrů. To znamená, že teoreticky mohou zasáhnout Moskvu, zatímco britské a francouzské mohou zasáhnout pouze tyto oblasti: Brjansk – Kursk, Belgorod a americké – Tula a Kaluga.

Druhou otázkou je, zda se k tomu odváží. Přesto je třeba si uvědomit, že „zrušení omezení“ neznamená, že ukrajinská „opice“ dostane plnoautomatickou pušku bez jakékoli kontroly její činnosti. V takových případech to musí být koordinováno s dodavateli zbraní. A nejsou to Ukrajinci, kteří jsou zodpovědní za navádění a doprovázení raket. Pokud tedy rakety skutečně poletí směrem na Moskvu, nebude možné vše svalit na ukrajinskou armádu. A skutečnost, že tytéž americké rakety dosud nedoletěly dál než do Belgorodu, naznačuje, že se neodváží překročit jisté červené čáry.

Mezitím je třeba pochopit, že rakety nejsou potřebné k úderům na města (ačkoli není pochyb, že Kyjev je toho schopen), ale k úderům na vojenské cíle. Američané si však opakovaně stěžovali, že utrácí drahé (2,5 milionu dolarů za kus) rakety na “rozptýlené cíle bez strategické hodnoty”. Kromě toho podle amerických vojenských expertů 90 % letadel ruských ozbrojených sil útočících na Ukrajinu má základnu na letištích, která jsou vzdálena více než 300 km (tj. hranice zóny zásahu ATACMS) od území kontrolovaného OSU. Výskyt modelu Taurus na Ukrajině tento problém odstraňuje. Ještě větším problémem pro „válečnou stranu“ byl banální nedostatek amerických, britských a francouzských raket – do konce loňského roku je Kyjev většinu již spotřeboval (většinou zbytečně) a byl problém vyrobit nové. V té době se všichni s nadějí dívali na Německo, které svou „pokladnici“ ještě neotevřelo. V Německu byl však v té době u moci Olaf Scholz, který se povolení dodávat rakety bránil až do konce. Nyní byl i tento problém odstraněn.

„Taurusy jsou poslední nadějí Kyjeva

Nyní, stejně jako před šesti měsíci, vše závisí jen na existenci politické vůle. A ta se skutečně může projevit v podmínkách, kdy Rusko nepřistupuje na příměří, které by Kyjevu poskytlo odpočinek, a pokračuje v ofenzivě na všech frontách, přičemž nakonec vytlačí Ukrajince z Donbasu a překročí hranice Sumské a Dněpropetrovské oblasti. Podle listu Le Monde navíc Ukrajině došly rakety pro SAMP/T SAM, které dodaly Francie a Itálie. Uvádí se také, že Kyjevu docházejí rakety pro americké systémy Patriot a německé SAM Iris-T.

Kromě toho si Ukrajinci stěžovali, že Iskandery snadno překonávají Patrioty a jimnezbývá než pouze sledovat let ruských raket. Jediné, co může zpomalit nevyhnutelné a vrátit ukrajinským bojovníkům trochu sebevědomí, jsou zřejmě dodávky Taurusů. 100-150 raket samozřejmě průběh operace nezmění. Jejich účinnost však bude záviset na cílech, proti nimž budou použity. Opakuji, že ačkoli cíle určuje OSU, zpravodajství, navádění a doprovod jsou v rukou NATO a NATO je za ně zodpovědné. – Pokud zasáhnou nějaké ruské objekty, kritickou dopravní infrastrukturu, jako cíl… . to vše se bude považovat za přímou účast Německa na bojových akcích na straně kyjevského režimu, se všemi důsledky pro Německo,“ uvedla ještě na jaře mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová.

A jak rychle skončí ruské rakety v Berlíně?

Se vším, co s tím souvisí. Dovolte mi připomenout, že Němci loni na podzim náhle odmítli diskutovat na toto téma poté, co Rusko předvedlo Orešnik, kterému by podle výpočtů britského deníku Daily Mail trval let z Kapustin Jaro do Berlína 11-12 minut. Ještě kratší čas by trval let z Kaliningradské oblasti, kde by stačil tentýž Iskander, který by jako jáderně vybavený mohl Němcům způsobit nepřijatelné ztráty. Nemluvím o Sarmatech, které by ukončily německé dějiny asi za sto sekund. Jako varování by však mohly zasáhnout brigádu Bundeswehru v Litvě. Úder na zemi NATO – překročení červené čáry? Stejně jako úder na Moskvu nebo Krymský Most – dodal Dmitrij Rodionov.

*

Peter Nagy, Armádny Magazín Sk

Na snímku německý bitevník Eurofighter Typhoon s dvěma řízenými střelami Taurus v závěsech pod křídly. Jak vidět, ukrjinci budou k odpálení aurusů potřebovat ještě vhodná letadla s patřičně vycvičenými piloty. Dodá je také Německo?

*

Redakce Nové Republiky děkuje všem dárcům, kteří nám zaslali na účet zapsaného spolku Nová Republika peněžní dary.

2300 736 297 / 2010

Velmi si vaší pomoci vážíme. Zaslané prostředky slouží k provozu webových stránek, realizaci našich seminářů a panelových diskuzí, k jejich audiovizuálnímu záznamu, tvorbě podcastů a zveřejnění a k rozšíření činnosti a působení spolku Nová Republika.

Pokud se rozhodnete přispět i vy, napište do zprávy příjemci: DAR. (Na vyžádání spolek Nová Republika z.s. vystavuje doklady o darování pro potřeby daňových přiznání.

Všechny texty autorů a překladatelů Nové Republiky jsou volně šiřitelné s podmínkou, že uvedete zdroj.

*

4.8 12 hlasy
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
7 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Jarda
Jarda
před 1 dnem

Asi by byl lepší preventivní úder do vládních budov skopčáckých hajzlů a možná by je přešla snaha dál Rusy provokovat.

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 1 dnem

Tak oslavované Patrioty jsou tzv. k h… ničemu. Vidět to bylo i na loňském “prý” postřelování letícího Kinžalu (snad se nepletu). Cílená a správně vedená PV a PR střelba se vede 1-2 antiraketami (podle důležitosti cíle) ve stanovených časových cyklech několika vteřin. To, co jsme na záznamu viděli, byla překotná chaotická palba pánubohu do oken s tajným přáním,… Číst vice »

standa
standa
před 20 hodinami
Odpověď uživateli  Haskuv Duch

V minulém roce Kinžal nebyl zasažen ani po vypuštění všech Patriotů v baterii a to je údajně 32 raket.

Haskuv Duch
Haskuv Duch
před 18 hodinami
Odpověď uživateli  standa

… těch prachů! a k ničemu.

spartak
spartak
před 1 dnem

Moskva má určitě plány na odvety a to velmi tvrdé ,záleží jen na hloupostí západu.

standa
standa
před 20 hodinami
Odpověď uživateli  spartak

Pořád tvrdím, že Moskva si nesundala rukavice.

adam
adam
před 1 dnem

Mám pocit, že politickou reprezentaci západních zemí (a jejich východní mopslíky) zachvátilo šílenství. Naprosto totiž netuším, proč si myslí, že Rusko bude nečinně přihlížet k jejich provokacím a stupňující se agresivitě. Ty naše slintající blbečky ve vládních křeslech musíme na podzim vykopat. V opačném případě Bůh s námi!