Vzhledem k průtahům provázející tento akt, zejména vynucení si delegáta Francie, aby na dokumentu byl také francouzský podpis, se ceremonie protáhla do pozdních hodin 8. května a v té době k vzhledem k časovému posunu již bylo v Moskvě 9. května, proto možná SSSR, jeho nástupnické státy a střední Evropa slavila konec 2. světové války 9. května.
Původní podpis německé kapitulace se uskutečnil 7. května v Remeši. Sovětský svaz v té době zastupoval neznámý generál Susloparov. Stalin o podpisu nevěděl a vynutil si slavnostní podepsání kapitulace o den později v Berlíně. Ceremonie německé kapitulace se tedy dne 8. května konala před představiteli SSSR, USA a Velké Británie v Berlíně v bývalém důstojnickém kasínu v Karlshorstu. Nakonec se k aktu připojil i podpis francouzského zástupce.
Data oslav konce 2.světové války se liší
5. květen
Den osvobození v Dánsku a Nizozemsku
8. květen
Je slaven jako Den vítězství v Česku, Francii, Norsku, Slovensku a zemích britského Commonwealthu, nově na Ukrajině
9. květen
V Rusku, Kazachstánu, Bělorusku a dalších zemích bývalého Sovětského svazu je Den vítězství 9. května. Kromě nich je tento den slaven také v Bosně a Hercegovině a Srbsku.
15. srpen
Je jako Den vítězství nad Japonskem slaven v Jižní a Severní Koreji.
2. září
Den vítězství nad Japonskem byl ve Spojených státech slaven 2. září jako federální svátek.
3.září
Datum 3. září je jako Den vítězství slaveno v Čínské lidové republice.
Takže jak je vidět datum oslav je někde spojeno opravdu s konečným datem války na území toho kterého státu, ale někde jde také o politické rozhodnutí, které datum budeme uznávat.
Poslední výstřely druhé světové války na československém území padly u Milína na Příbramsku, kde se jednotka SS vzdala až 12. května.
*
rp, prvnizpravy.cz
Na snímku z filmu Němá barikáda je zachycen příjezd Rudé armády ráno 9. 5. 1945 do Prahy – dnešní most Barikádníků mezi Trojou a Holešovicemi.
Správné datum je 9.5.1945 – po podpisu v Moskvě. “K podpisu došlo ale krátce před půlnocí 8. května, kdy už v Moskvě začal následující den, tedy 9. květen. Sovětský vůdce Stalin pak právě tento den prohlásil za Den vítězství.” – To je logické. Podpis Stalina měl vyšší právní sílu než Žukovovův. Bez podpisu Stalina to bylo… Číst vice »
U nás by to mělo být jasné. 8.května konec války v Evropě a 9. května den osvobození naší vlasti! Jak prosté Watsone…
Ono to bude s těmi oslavami dle známého výroku klasika, že” Dějiny píšou vítězové-a při tom lžou”.No a v “Česku” vyhrál hadrový puč!
https://protiproud.info/cas-konce-druhe-svetove-valky-v-evrope-kapitulace-nemecka-v-remesi-valka-v-cechach-a-na-morave-dle-platneho-mistniho-letniho-casu-skoncila-jednu-minutu-po-pulnoci-9-kvetna-hlavni-vitezo/
Pozdni nocni hodiny ? Ucinnost tedy od rana nasledujiciho dne..Spravne tedy bylo devateho, jak to meli nasi predci,kteri valku zazili
V prvni rade mne ta ruzna ” politicka rozhodnuti” pripadaji neuctiva vuci nim