Jak to, že naši spojenci, kterým věříme, to mají s Ruskem jinak než my?

Návštěva kancléřky Merkel v Moskvě 20. srpna v mainstreamových médiích sice prolétla, ale o něco pozdější turné ministra Lavrova po evropských zemích se už pozornosti nedostalo.

Zdroj: KosaZostra, napsal PB, na snímku ruský ministr zahraniční  Sergej Lavrov s rakouským prezidentem  Alexanderem Van der Bellenem

Zatímco Česká republika poslední dobou stále ochlazuje vztahy s Ruskem, jiné evropské státy zaujímají mnohem pragmatičtější přístup. Návštěva kancléřky Merkel v Moskvě 20. srpna v mainstreamových médiích sice prolétla, ale o něco pozdější turné ministra Lavrova po evropských zemích se už pozornosti nedostalo. Tento drobný příspěvek je pokusem o zaplnění mezery v základním informování a poukázáním na pragmatický přístup států, jejichž představitelé mají ještě trochu vlastního rozumu a sledují zájmy své země.

Ruský ministr zahraničí jednal ke konci srpna tohoto roku v Maďarsku, Rakousku a Itálii na základě pozvání těchto států. S Maďarskem je Rusko připraveno rozvíjet hospodářské vztahy poznamenané sankcemi v roce 2014, vědecko-technickou spolupráci a investice. Vzájemný obchod měl být jen za prvních pět měsíců letošního roku zvýšen o 35 %. Došlo k  uzavření dlouhodobé dohody ohledně dodávek plynu na 15 let, které mají obejít ukrajinské trubky přes Rakousko a Srbsko, probíhá projekt výstavby jaderné elektrárny Paks 2, do níž má Rosatom dodat reaktory. Připravuje se také výroba vakcíny Sputnik V v Maďarsku.

Obchodním záležitostem se Lavrov věnoval i v sousedním Rakousku. V Rusku působí asi 1500 rakouských společností. Kancléř Kurz se nedávno účastnil mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradě a on-line hovořil s prezidentem Putinem při otevření cementárny v Rusku. Jméno Lasselsberger známe dobře i v Čechách, kde tento rakouský podnikatel získal rozsáhlé surovinové zdroje a výrobní kapacity, a v rámci restrukturalizace ukončil tradici světoznámé výroby keramiky a obkladaček v Horní Bříze. Evropské sankce a hodnoty rakouskému byznysu zjevně nestojí v cestě při investicích v Rusku. Rakousko spolupracuje s Ruskem i v kulturní oblasti, stará se o památníky a hroby ruských vojáků, existuje rakousko-ruská komise historiků. Na okraj lze poznamenat, že u nás teď údajně není ohledně válečných hrobů s kým na ruské straně jednat, jelikož odpovědní pracovníci ruského velvyslanectví v Praze byli vyhoštěni v rámci českého řešení vrbětické aféry. Nepochybně se jednalo o zákeřné špiony.

Ruský ministr Sergej Lavrov s italským premiérem Giuseppem Conteem

Itálie, do níž zavítal ministr Lavrov 27. srpna a setkal se s premiérem a ministrem zahraničí, udržuje s Ruskem čilé hospodářské kontakty, existuje dokonce společná rusko-italská rada pro hospodářskou spolupráci, které předsedají ministři obou zemí. Italská obchodní delegace se rovněž účastnila ekonomického fóra v Petrohradě. Projednávala se témata mezinárodní politiky a spolupráce při boji s pandemií a v kulturní oblasti.

Jsou státy, které se starají o své důležité  NÁRODNÍ zájmy, představitelé jiných preferují zalíbení se jiným, ačkoliv tím své státy poškozují. 
  
Přidám odkaz na článek podložený zdroji, který se týká pochybností v případech Skripal a Navalnyj.

Dokument britského ministerstva obrany odhaluje, že vzorky krve Skripalse mohly být zmanipulovány – Dilyana.bg

V dokumentech je zmíněno jméno Jiřího Matouška, předsedy vědeckého poradního sboru OPCW, který měl v roce 2006 propálit, že Američani vyvíjeli v Edgewoodu „novičok“. Američani se přes diplomatické kanály postarali, aby už o tom pan Matoušek veřejně nemluvil stejně jako o nových jedech, které se později proslavily jako novičok.

5 9 hlasy
Hodnocení článku
16 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
eFPe
eFPe
před 10 měsíci

Něčeho jsem si všiml. Na fotografii výše , kde sedí pan Lavrov s panemConteem jsou vlajky Itálie, Ruska…a EU. Až tam nebude ta vlajka EU, budu věřit, že skutečně těm politikům záleží na Itálii(dosaďte si kterýkoliv další stát EU), jejich občanech a zájmech. Možná že to je marginální detail, ale myslím, že ta… Číst vice »

Stanislav Kryl
Stanislav Kryl
před 10 měsíci

V komentářích trochu zapadlo téma Novičoku. Za povšimnutí stojí i zpráva OPCW ohledně otravy Navalného. Zpráva v závěru konstatuje, že žádná otravná látka zakázaná konvencí nebyla ve vzorcích nalezena (zpráva je součástí odkazu na bulharský blog). Jinými slovy Novičok ve vzorcích objeven nebyl!!

BillyJoe
BillyJoe
před 10 měsíci

Nechť pan “Kosazvostra” napíše na konec svého článku vždy to, že je zastáncem členství ČR v EU. Nechť ten pán také napíše, že je pro něj SPD naprosto nepřijatelná a že zvažuje možnost volit piráty a starosty. Potom bude jeho článek úplný.

Tatran
Tatran
před 10 měsíci

Hlavně, že všichni ostatní státníci na světovém fóru OSN slibovali spolupráci mezi státy, včetně ČR a USA. A jen co se rozešli už SI ČR střelila do nohy, vyřazením Ruska a Číny z tendru Dukovany. A místo svých zájmů obhajuje zájmy USA. Taková “oddanost” zájmům cizí velmoci neexistovala ani za éry socialismu. Všichni ti análové… Číst vice »

spartak
spartak
před 10 měsíci

Doufejme ,že po odchodu sametových rozkrádačů včetně Zemana se národ probudí.

cablik
cablik
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  spartak

A další se derou k moci ty největší zloději krademe Spolu.

Plebej
Plebej
před 10 měsíci

Jen beznadějný blb si vědomě a opakovaně škodí a takříkajíc se střílí do vlastního kolena. V této pošetilé aktivitě se mu pak blíží i lokaj beznadějně oddaný svému pánovi. Těžko přesně odhadnout, do které z kategorií náležejí zdejší vládní a tajní, které spojuje láska a nenávist. Láska k US/EU šiřitelům “dobra” (a svým korytům) a povinná nenávist k Rusku. —… Číst vice »

vvenc
vvenc
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  Plebej

S tím Zemanem všechno může být trochu jinak, vysoká politika není dostupná všem!

Hokarc
Hokarc
před 10 měsíci

Protože nám byly dobré vztahy s Ruskem zakázány.
…ne, už neryjeme držkou v zemi, jsme zašlapáni pod zem !

Vendol
Vendol
před 10 měsíci

Hele, vůbec by mne nepřekvapilo, kdyby ti srandovní šulini a čulibrci z pražské Nárožní ulice, chci říct příslušníci BIS, Bezpečnostní informační služby, zjistili, že byl svatý Václav, jehož svátek se dnes slaví, “cizím agentem.” Od těch slaboduchých jelit a legračních kopyt lze čekat už úplně cokoli. Pakliže měli dokonce v úmyslu tvrdit, že za… Číst vice »

vvenc
vvenc
před 10 měsíci

„Jsou státy, které se starají o své důležité NÁRODNÍ zájmy,..“. To sice jsou, ale jenom proto, že se hlavně starají, jak používat svou privilegovanou nadnárodní posici k využívání zdrojů těch méně privilegovaných národů. Tyto národy slouží svými zdroji privilegovaným, aby se mohly lépe starat o své „důležité NÁRODNÍ“ zájmy. Jestliže platí 1 €… Číst vice »

basos
basos
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  vvenc

ohledne “nemeckeho delnika” to myslis jako Polaka, Turka, Cecha a Ukra”ze?

danny
danny
před 10 měsíci

Na ekonomickém fóru v Petrohradě bylo více než 650 zahraničních firem. Nejvíce (116) z USA. Německo se postavilo i Američanům a prosadilo vybudování a spuštění SPII. Maďarsko podepsalo onu smlouvu o plynu a má na 15 let vystaráno. Vykašlalo se na celou EU a klidně staví JE a navíc s Rusy. Takže nebude trpět nedostatkem elektrické energie. Když se podíváme… Číst vice »

cablik
cablik
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  danny

Jo to je ono souhlasím stejně na to také dojde že budeme muset obchodovat s Ruskem a mít normální vztahy oni zdroje mají ale my ne.

basos
basos
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

ti Rusaci musi byt fakt pitomi, ze si nas (naseho pupku sveta alias ceskyho kotliku vubec vsimaji) — tradicni cesty jak napadnout Rusko jsou jen pres Polsko a bejvale pobaltske Rusko. Jenom blbec by se snazil ci jen myslel napadnout Rusaky pres Zinnwald (Cinovec) CM vysocinu, Slovensko a Ukrajinu se vsemi temi… Číst vice »

Vendol
Vendol
před 10 měsíci
Odpověď uživateli  danny

Chápejte priority, pane. A prioritou je, aby šéf BIS, pan Čoudelka, dostal další americký metál, ne ceny energií pro jednoho každého z nás.