Několik slov

Cecílie Jílková
Cecílie Jílková

převzato

Zatím se nic neděje. Zatím chodíme do práce, z práce, na nákup a na pivo. Všechno je dražší, ale základní pilíře každodenní reality nebyly, alespoň u většiny obyvatelstva, narušeny. Zatím (u nás) pořádně nikoho kromě policejních provokatérů nezavřeli a dav nikoho kromě vycpaných figurek nevykastroval. Dnes už naštěstí stačí jen naznačovat. Internet přinesl možnost válčit digitálně. Jenže znáte ten vtip, na jehož konci řekne elektřina: „Tak se uklidníme…“

„Ještě se těm lidem hovno děje,“ tvítnul si do své cílovky Jan Hřebejk při pohledu na zhusta zaplněnou horní polovinu Václavského náměstí. Na té spodní se, stejně jako na Klárově a Malostranském, cosi staví. Asi, abychom se tam nevešli. I tak ale už i Hřebejk poznal, že „to je průser“. A co teprve Goliášové ze sněmovny. Při pohledu na konstrukci zábradlí sněmovní terasy člověka napadá, že se pan architekt pokusil alespoň trochu znesnadnit přehození tohoto zábradlí osobou.

Zatím stačí jen naznačovat

Na obou stranách jsou strategicky schopní lidé. Na té špatné jsou to naštěstí jen ti v nejvyšších patrech pyramidy moci, takže se to nikoho z naší momentální vlády netýká, na té dobré se stratégové rekrutují z řad těch, co jim instinkt nebo zkušenosti znemožnily podlehnout propagandě a morálka zabránila mlčet.

Kromě této podmnožiny roste však i množina tzv. vidláků. Ruce mají zatím holé, ale nohama stojí pevně rozkročeni na zemi a pro vidle nemusí sahat daleko, protože jsou zvyklí kydat hnůj každý den. Selský úsudek jim doba naostřila do podoby břitvy. A všichni jsou ve spojení se sousedy – několika reálnými a spoustou internetových. Jenže znáte ten vtip, na jehož konci řekne elektřina: „Tak se uklidníme…“

Proroci a mesiáši

Blázni a šašci, kteří věci už před lety viděli přicházet, jenže tehdy jim to nikdo nevěřil, přestávají mít chuť se smát a upadají do mrazivého mlčení. Zatím mají holé ruce, protože moudří tvorové bývají z přesvědčení pacifisty. Ale není nic hororovějšího než klaun, který se přestal smát.

Falešní mesiáši se množí geometrickou řadou a vykřikují na každém nároží. Lidé omámení strachem se upínají k víře ve zlaté i zelené mužíky a čekají, že to za ně jejich bohové vyřeší. Pro ty, kteří mýtům, kultům a sektám nepodlehli, jsou připravena pravdivá proroctví, ukradená bláznům a šaškům. S těmi se dá vést „lůza“ kontrolovaně a pod taktovkou mocenské pyramidy.

Divadlo doby

Zmatení pojmů došlo do svého maxima, kdy význam slov se převrátil naruby. Ke krizi víry ve vědu a zavedené pojmy se přidala krize identity. Kam vlastně hledím, pokud stojím na místě, ale jeviště absurdního divadla se se mnou neustále otáčí? Jdu na sever a jdu na jih. Jdu na západ a skončím na Sibiři. Kde je pravo a levo? Tleskám humanitární pomoci, nebo tleskám válce?

Z povahy otáčivého jeviště vychází i nevyhnutelné opakování scén stále dokola. Kolečka tohoto ďábelského stroje se díky odstředivé síle postupné digitalizace všeho roztáčejí stále rychleji, jenže znáte ten vtip, na jehož konci řekne elektřina: „Tak se uklidníme…“

Hlavně nemít strach

Když už je bláznovství neúnosné, mozek se restartuje a naskočí základní program: Válka je vůl; lež má krátké nohy; kdo lže, ten i krade a hlavně se z toho neposrat. Návrat k základnímu nastavení, kdy pravda je nakonec to jediné, co zbylo, když všechno ostatní už bylo prošustrováno, s sebou ponese nevyhnutelné změny, jejichž dramatičnost bude záviset na tom, co si o tom v té době bude myslet elektřina.

Dokud chodíme do práce, z práce, na nákup a na pivo; dokud tyto základní pilíře civilizace ještě stojí, dokud nám díky internetu stačí jen naznačovat, může válka započatá a vedená digitálně také digitálně skončit. Jenže znáte ten vtip, na jehož konci řekne elektřina: „Tak se uklidníme…“

Velké resetování může skončit pouhým odinstalováním vadného systému a náhradou za systém jednoduchý a spolehlivý, protože s otevřeným zdrojovým kódem, a tím pádem bez trojských koní. Autorem, uživatelem i kontrolorem zdrojového kódu musí být celá společnost, a to na úkor uživatelského pohodlí a ke vzteku Big Techu, Big MediíBig Pharmy.

Bohové jsme my

Dokud nepřevezmeme zodpovědnost za naše vlastní životy a nezačneme dělat věci poctivě, nic se nezmění. Dokud nám bude televize říkat, co je pro nás nejlepší jíst, dělat a myslet si, dokud o naše zdraví budou pečovat fabriky na jídlo a léky, dokud nám morální hodnoty bude diktovat Hollywood a Blesk, dokud naše hříchy budeme vykupovat odpustky a dokud nepochopíme, že bohové i soudci jsme my; dokud každý ztracený syn nepozná, že otec Bůh i matka Láska je on sám, nic se nezmění.

Tak hlavně nemít strach vidět a říkat, že císař je nahý. Když pravda je nakonec to jediné, co zbylo, když všechno ostatní už bylo prošustrováno, protože pravda je základní nastavení, tehdy je pravda nejlepší strategie a v tom případě, (promiň, tati) pravda opravdu vítězí.

(autorka je spisovatelka a výživová poradkyně)

5 9 hlasy
Hodnocení článku
19 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
Hokarc
Hokarc
před 4 měsíci

Staří, i mládeži, na účasti záleží ! Sedíš doma na lavici? Pak pomáháš demolici !

maxim
maxim
před 4 měsíci

Bohové jsme my …., tak to není .. Nejsme Bohové, jsme při narození nenaplněné existence, a jak sebe a tím i svůj život naplníme záleží na všem Božím okolo nás, sami sebe sebou -svým pocitem “nadřazenosti” – antropocentrismem, nenaplníme.. Svět je teocentrický a má svého Božího ducha.. Ten nám vnucený falešný Antropocentický svět je bez… Číst vice »

kolokol
kolokol
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  maxim

Kategoricky nesouhlasím s tezí, že jsme při narození prázdné nádoby.
A pokud autorka článku píše, že Bohové jsme my, předpokládám, že má na mysli potenciál člověka k takovému vzestupu, nikoliv nějaké nadřazování se nad ostatní.
A nemůžu si pomoci, Gagarin slintal a ty mínusy považuju za projev zapšklosti, v horším případě politkorektnosti.

Lubez
Lubez
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  kolokol

Také si vysvětluji pojem boha jako metaforu . Člověk má obrovské možnosti svého vzdělání a růstu.
A to vše naznačuje opakující se vtip!

maxim
maxim
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  maxim

Autorka napsala knihu Otec Bůh a matka Láska o svých rodičích, tak je možné chápat tu metaforu s tím Bohem, Laskou a synem (resp. dcerou) …
Filosoficky ale ten poslední odstavec článku je ryzí antropocentrismus, který jsem tvrdě zhanobil ….,

kolokol
kolokol
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  maxim

Rozumím. Ohledně antropocentrismu (teď jsem zkoumal na ABZ slovníku, jestli je to to, co si pod tím hnedle představím) sdílím váš postoj, knihy paní Jílkové neznám. V posledních desetiletích vůbec zřídkakdy sáhnu po nových autorech.

Karel2002
Karel2002
před 4 měsíci

Vytahovat Hřebejka, je jako vytahovat Novotného z Řeporyj nebo ty členy ODS, kteří chtějí demonstranty proti porušování lidských práv rovnou na místě zabíjet. Přece víme, za ty léta až desetiletí, co jsou zač. Abychom se jich zbavili, snad už navždy, musíme se spojit. Nikoliv ještě více rozdělovat, jak se teď děje.

cablik
cablik
před 4 měsíci

Za tolik vyrábí Dukovany. Nehoráznost. Okamura vytáhl na vládu zlé věci
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Za-tolik-vyrabi-Dukovany-Nehoraznost-Okamura-vytahl-na-vladu-zle-veci-713985

Na Prahu přišel déšť, na Staromák bouře: Probuďme v sobě lva, burcoval Rajchlův kandidát z Ústí
https://www.parlamentnilisty.cz/arena/monitor/Na-Prahu-prisel-dest-na-Staromak-boure-Probudme-v-sobe-lva-burcoval-Rajchluv-kandidat-z-Usti-713964

cablik
cablik
před 4 měsíci

Zatím žijeme ale jedeme z kopce a chce to zastavit co nejdříve vše jde když se chce návrat k normálnímu životu bude to nejlepší. Podle plánů globalistů také žít nebudeme pokud vyhrají.

cablik
cablik
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  cablik

OHROMUJÍCÍ ANALÝZA: EVROPANÉ BUDOU NAKUPOVAT JEN ZÁKLADNÍ POTRAVINY A ENERGIE, NA NIC JINÉHO JIM NEZBUDE
https://pravyprostor.net/?p=149047

Primak
Primak
před 4 měsíci

Autorka zmiňuje trefný článek Johna Pilgera (https://www.reporteri.online/?p=819), ve kterém autor vzpomíná na svého přítele, nositele Nobelovy ceny za literaturu Harolda Pintera: Dramatik Harold Pinter prolomil toto mlčení několik let před svou smrtí v roce 2008 dvěma mimořádnými projevy. „Polib mi prdel, nebo ti rozkopu hlavu. Takto je definována zahraniční politika USA,“… Číst vice »

Primak
Primak
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  Primak

Při přebírání Nobelovy ceny za literaturu Pinter řekl toto: „Zločiny Spojených států byly systematické, neustálé, kruté, nemilosrdné, ale jen velmi málo lidí o nich skutečně mluvilo. To se Americe musí nechat. Prováděla zcela klinickou manipulaci s mocí po celém světě a přitom se tvářila jako síla všeobecného dobra. Je to brilantní, dokonce vtipný a velmi… Číst vice »

Primak
Primak
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  Primak

A další paradox: 4 roky po této ceně, kde autor netají svůj názor na válečnou politiku USA, ten slavný Nobelový spolek dekoruje ve 2009 Baracka Obamu cenou míru, právě po 11 dnech jeho prezidentování. Asi že si od toho slibovali, jak mladý prezident teď tu smrtící politiku své země obrátí naruby? Anebo… Číst vice »

Primak
Primak
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  Primak

Co nám říká Wikipedie? (https://en.wikipedia.org/wiki/2009_Nobel_Peace_Prize) Prezident Obama snížil počet vojáků armády Spojených států bojujících v Afghánistánu a Iráku, ale rozšířil používání bezpilotních leteckých útoků na tyto země, stejně jako na Pákistán, Jemen, Sýrii, Libyi a Somálsko.[113] Analýza Rady pro zahraniční vztahy naznačuje, že armáda Spojených států v roce 2016 shodila 79 procent všech 30 743… Číst vice »

Karel2002
Karel2002
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  Primak

Obama je nejvíce zodpovědná osoba za válku na Ukrajině. A určitě jeden z nejhorších válečných zločinců po 2. světové válce. Ano, Nobelova cena míru po 11 dnech prezidentování. To je realita světa 21. století.

Jarin G.
Jarin G.
před 4 měsíci

Krásná, chytrá a ještě navíc talentovaná!

kolokol
kolokol
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  Jarin G.

Gagarine, neslintej!

vaclav
vaclav
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  kolokol

Kolkole, kdyby ti šlo vše tak jak ti jde urážení jsi genius.

kolokol
kolokol
před 4 měsíci
Odpověď uživateli  vaclav

To není urážení, to je můj svérázný smysl pro humor. A ten jeden mínus u tebe není ode mně. Asi se tedy nesměju sám. I když i na to jsem zvyklý (smát se sám).

Naposledy upraveno před 4 měsíci uživatelem kolokol