Sanitární zóna: její velikost podle Putina a Medveděva

Ruský prezident nedávno znovu připomněl, že jedním ze způsobů, jak zbavit ruské území ostřelování, je vytvoření sanitární zóny. Svou myšlenku blíže nerozvedl a nechal na obyvatelstvu, aby se dohadovalo, jak hluboká (pokud vůbec) by tato zóna byla a jaké konkrétní oblasti by zahrnovala.

Rostislav Iščenko
Rostislav Iščenko

Je třeba říci, že Putin poměrně často zmiňoval vytvoření sanitární zóny jako spolehlivý způsob, jak se vyhnout ostřelování ruského území. To znamená, že tato myšlenka je v jeho hlavě hluboce zakořeněna. A také víme, že pokud Vladimir Vladimirovič o něčem dlouho přemýšlí, pak to rychle realizuje.

A tak se lidé začali obávat, že na sanitární zónu v blízkosti jejich regionu snad zapomněli, a obraceli se na místní úřady. Úřady se snažily lidi uklidnit, a to i prostřednictvím tisku. Jedním z prvních, kdo tak učinil, byl, jak už to bývá, šéf DLR pan Pušilin. Zcela správně řekl, že z jeho pohledu by sanitární zóna měla být tak hluboká, aby Ukrajina nemohla ostřelovat Donbas zbraněmi, které má. Má pravdu! K čemu by pak sanitární zóna byla, kdyby do obytných čtvrtí nadále létala munice?

Pušilin je už zkušený funkcionář – deset let působí ve vysokých funkcích v místních doněckých úřadech. Proto také neřekl, kde bude hranice této zóny, jež by navždy ukončila ostřelování. Řešení této otázky je výsadou Kremlu, který se s námi o své plány zatím nepodělil.

Ale samotný pokyn, že tato zóna by měla zajistit, aby ruské území bylo mimo dosah ostřelování, je plně v souladu nejen se zdravým rozumem, ale i s duchem a literou prezidentova prohlášení.  A protože my nejsme vázáni žádným nepsaným úředním kodexem, můžeme si dovolit, dokonce na to máme právo, na toto téma trošku zafantazírovat. Zvláště, když máme k dispozici všechny výchozí údaje pro stanovení optimálních hranic sanitární zóny.

Ukrajina je vyzbrojena bezpilotními letouny Tu-141 “Striž” a Tu-143 “Reis” vyrobenými ještě v SSSR. Nebylo jich mnoho (pár stovek). Většina provozuschopných již byla zřejmě použita při nepříliš účinných úderech proti Rusku. Podle městských úřadů však stále něco zbývá, protože mezi drony, které se pokusily během uplynulého víkendu zaútočit na hlavní město, byl nejméně jeden „Striž“.

Existuje také možnost, že Ukrajině budou předány západní rakety s doletem až 550 kilometrů. Kromě toho Ukrajina zjevně disponuje poměrně velkým množstvím bezpilotních letounů různých typů s doletem 500 kilometrů a více, neboť se je neustále snaží použít k úderům na Moskvu, Petrohrad, Voroněž, Astrachaň, města v Povolží a na Krasnodarský kraj.

A konečně, Ukrajina již disponuje raketami s doletem až 350 kilometrů, které jí předaly Velká Británie a Francie. Je možné, že jejich dolet by se mohl zvýšit (ale není to jisté). Hlavní je, že Francie a Británie jsou připraveny předat nové várky těchto raket. To znamená, že není naděje, že by došly.

Známe tedy dosah dostupných ukrajinských likvidačních prostředků. Nyní je třeba určit, odkud se bude měřit sanitární zóna. Myslím, že by bylo nespravedlivé měřit ji pouze z Doněcka. Samozřejmě, že je ostřelován déle než ostatní, ale to neznamená, že by ostatní měli snášet ostřelování stejně dlouho. Zvláště, když prezident – ve vztahu k sanitární zóně – zdůraznil problém Bělgorodu, jehož ostřelování je v posledních měsících stále tvrdší.

Existují dvě velká ruská města (regionální centra), která leží mnohem západněji než Doněck. Jsou to Cherson a Záporoží. Samozřejmě, nyní jsou okupována kyjevským režimem, ale to není navždy. Proto při vyměřování sanitární zóny musíme brát v úvahu i zájmy tohoto území. Jedním z referenčních bodů bude tedy samotný Doněck, dále pak Bělgorod a na severu, nedaleko hranic s Ukrajinou (20-30 kilometrů vzdušnou čarou)  Sevsk. Tyto čtyři body zcela překrývají všechny oblasti, které jsou nyní součástí Ruska.

A teď si to můžete změřit na mapě sami, abyste uvěřili. Pokud nakreslíte čáru do vzdálenosti tisíc kilometrů od všech těchto bodů, budou hranice sanitární zóny na jihu daleko přesahovat hranice vlastní Ukrajiny a uprostřed se budou téměř shodovat se západní hranicí Ukrajiny.

Pokud vezmeme v úvahu, že Ukrajina už nemá tolik Strižů a Reisů (pokud je již zcela nevyčerpala), můžeme je ignorovat, a vyměřit “bezpečnostní zónu” o délce 550 kilometrů, která povede podél západních hranic Žitomirské, Vinnické a Černovické oblasti. V délce 350 kilometrů povede podél východních hranic Žitomirské a Vinnické oblasti.

Ve všech třech případech je jih s přístupem k moři od Ukrajiny odříznut. I v případě nejužšího sanitárního pásma (350 kilometrů) bude muset jeho jižní hranice probíhat po linii Bělcy-Gajsin-Žaškov a dále na sever – západně od Oděské magistrály – s napojením k běloruské hranici západně od Kyjeva.

Je tu však jedna nuance. Rusko má spojence, který je také součástí svazového státu – Bělorusko. Lukašenko byl první, kdo již dlouho hovoří o potřebě vytvořit bezpečnostní zónu na hranicích s Ukrajinou. Je pravda, že mluvil o dvousetkilometrové zóně. Ale to už je dávno, kdy Ukrajina nevlastnila rakety s doletem 350 kilometrů. Pokud nyní chce mít podél své jižní hranice také sanitární zónu a i ta dosáhne hloubky 350 kilometrů, zůstane mimo sanitární zónu na Ukrajině pouze Černovická oblast a Zakarpatí.

A teď si ujasněme, co přesně by mělo představovat sanitární pásmo?

Je zřejmé, že se jedná o ukrajinské území; Rusko přece nebude zřizovat sanitární zóny na svém území. Proto by v zájmu ochrany ruského území před ostřelováním měla být sanitární zóna zcela demilitarizována. Koneckonců, stejné MLRS již mohou zasáhnout na vzdálenost až 200 kilometrů a některé z nich, jako Haimary (s vyměnitelnými jednotkami), mohou zasáhnout až na 300 kilometrů. A není tak těžké dojet na požadovanou vzdálenost, vystřelit a okamžitě odjet zpět.

To znamená, že na většině svého území (nebo dokonce na celém, protože jsme počítali se třemi případy a nyní uvažujeme o tom nejšetrnějším) nebude Kyjevu umožněno držet těžkou techniku – pouze policejní síly a určitý počet pohraničních jednotek vyzbrojených ručními zbraněmi a disponujících omezeným počtem lehkých obrněných vozidel. Vnější bezpečnost takto demilitarizovaného ukrajinského státu bude muset fakticky převzít Rusko. To znamená, že Moskva bude určovat jeho vojenskou, a tím i jeho zahraniční politiku. Tomu se říká protektorát.

Soudě podle toho, kam až kyjevské úřady zašly a kam až hodlají zajít, pochybuji, že na takové mírové podmínky přistoupí bez totální porážky ukrajinských ozbrojených sil. Totální porážka znamená další ofenzívu ruských vojsk a osvobození nových území. Ale při osvobození Charkova, Oděsy, Dněpropetrovska, a dokonce i Kyjeva (bez ztráty hlavního města se režim nebude nikdy cítit poražen, a i když ho ztratí, vyhlásí Lvov za nové hlavní město a bude bojovat až do posledního Ukrajince) bude Rusko stát před stejným problémem zajištění loajality místního obyvatelstva, který už byl vyřešen v Chersonu a Záporoží pomocí referend o připojení k Ruské federaci. Něco mi říká, že je nepravděpodobné, že by Kreml hledal nějaké know-how – prostě proběhne další referendum a Rusko přidá nová území, která budou také potřebovat sanitární zónu.

V tomto ohledu se zdá být téměř bezchybná Medveděvova logika, podle níž bude třeba osvobodit všechna původní ruská území až k západní hranici SSSR (pokud ovšem nebereme v úvahu skoro neuvěřitelný, a v současnosti opravdu naprosto neaktuální náhlý – téměř okamžitý – zvrat západní politiky od vyprovokování války k hledání kompromisního míru).

Hlavní je, abychom po dosažení bývalé západní hranice SSSR nezjistili, že ještě potřebujeme další sanitární zónu.

**

Rostislav Iščenko, UKRAJINA.ru (19:46 18.03.2024), vybrala a z ruštiny přeložila PhDr. Jana Görčöšová, na snímku vesnička Gorkovský v Belgorodské oblasti, napadená ukrajinským raketometem Vampír , dodaným Fialovou vládou banderovským nacistům v Kyjevě. Granáty vybuchly uprostred vesničky před místní školou.

4.3 6 hlasy
Hodnocení článku
10 komentářů
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře
standa
standa
před 3 měsíci

Ať si Rusko vytvoří sanitární zónu jakou potřebuje a bude konec války. Idiot Makarón může nakonec ve Francii dostat na držku i od vlastních policajtů a armády ! Chtěl bych vidět jak se Frantíci hrnou do Oděsy živí a zpět se budou vracet jen černých pytlích, pokud něco zbude ! FAB 1500 je neskutečná… Číst vice »

standa
standa
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  standa

Na Ukrajině již padlo 167 francouzských vojáků, Makarón chce do Oděsy (asi plánuje další mrtvé Francouze), Česku padlo 66 vojáků, Fiala chce na Ukrajinu – nejnovější ze zpráv – dle TK SPD prý od 1.4. rukují čeští vojáci z Vyškova na Ukrajinu ! Bylo by dobře, kdyby to byl Apríl. 5tikolka zablokovala… Číst vice »

cablik
cablik
před 3 měsíci

Děkuji všem za informace z fronty.

toto
toto
před 3 měsíci

Pokud bude Západ pokračovat ve válce proti Rusku i po obsazení celé Ukrajiny, je před námi pochmurné, ale jednoznačné východisko. Válka se přelije i do Polska nebo jiných zemí, které ohrožení ruského území umožní. Snad budou mít politici EU a NATO dostatek rozumu, aby tomu zabránili, protože na konci čekají na použití jaderné zbraně.… Číst vice »

standa
standa
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  toto

Doudím, že jadernou válku nikdo nechce, ani zbrojaři. On by asi nezůstal nikdo, kdo by kupoval zbraně a nikdo, kdo by je vyráběl ! Pokud by přežili v podzemních městech, stejně by tam zhebli, pokud vezmeme poločas rozpadu plutonia. A pokud vezmeme v potaz spuštění ruské “Mrtvé ruky”-ničitele planet( vodíková bomba – opravdu velká,… Číst vice »

Ludvik
Ludvik
před 3 měsíci

O sanitární zóně RF je zřejmě zbytečné se dohadovat. Je “dána” návrhy smluv s NATO a USA ze 17.12.2021, obsahujících celou řadu opatření k zajištění bezpečnosti v Evropě i ve Světě. Vyloučení dalšího rozšiřování NATO a vstupu Ukrajiny do Aliance je jen jedním z nich…
https://ct24.ceskatelevize.cz/clanek/svet/rusko-zverejnilo-navrhy-smluv-s-nato-a-usa-nerozsirovat-alianci-nerozmistovat-jednotky-pozaduje-25593

Ludvik
Ludvik
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  Ludvik

17 December 2021 13:30
Treaty between The United States of America and the Russian Federation on security guarantees
https://mid.ru/ru/foreign_policy/rso/nato/1790818/?lang=en

17 December 2021 13:26
Agreement on measures to ensure the security of The Russian Federation and member States of the North Atlantic Treaty Organization
https://mid.ru/ru/foreign_policy/rso/nato/1790803/?lang=en

standa
standa
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  Ludvik

A máš ověřeno, že to USA podepsaly a ratifikovaly ? O čem se teda hovoří přes 2 roky? No o vstupu Ukrajiny do NATO a EU – USA nejsou důvěryhodné, protože odmítly jakékoliv bezpečnostní záruky pro Rusko. Tak o čem je teda řeč ? Přeber si to a vysvětli.

standa
standa
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  standa

Odkazy jdou jen k návrhům a návrh není podepsaná nevypověditelná smlouva !

Ludvik
Ludvik
před 3 měsíci
Odpověď uživateli  standa

Historie, i naše, dokládá, že každá smlouva je vypověditelná, nesplnitelná, promlčená apod.; “zdůvodnění” se vždy našlo…

Už krátce po zveřejnění byly oba návrhy některými politiky na Západě označeny za ultimáta, Západ na ně v podstatě “nereagoval”…
Důsledkem “nezájmu” USA a států NATO o projednání těchto návrhů mj. bylo i započetí SVO…